Ale Historia... Mamy Niepodległość

Autor: Grażyna Bąkiewicz

Okładka wydania

Ale Historia... Mamy Niepodległość


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sonrisa

W roku, w którym w Polsce obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości pojawia się na rynku wydawniczym wiele publikacji, które w jakiś sposób do tematu patriotyzmu i owej okrągłej, ważnej dla Polaków rocznicy nawiązują. Znaleźć można publikacje naukowe i powieści, których akcja rozgrywa się w czasie wydarzeń z 1918 roku. Wydawcy i autorzy nie zapomnieli również o najmłodszych czytelnikach. To dobrze, bo dzieciom szczególnie trudno zrozumieć jest, dlaczego tak wiele mówi się ostatnio o niepodległości, dlaczego w ich otoczeniu motyw biało-czerwonych flag jest niemal wszechobecny. Zwłaszcza w przeddzień hucznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj własnej państwowości, suwerenności.

 

Wyjaśnienie wszystkich zagadnień związanych z wydarzeniami z listopada 1918 roku oraz z postaciami takimi jak choćby Józef Piłsudski, jest nie lada wyzwaniem i dla nauczycieli, i dla rodziców. Tym bardziej, że często i dla dorosłych, zwłaszcza tych, którzy nigdy nie interesowali się historią, wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości wydają się skomplikowane. Wiadomo przecież, że sytuacja, do której doszło 11.11.1918 roku musi być rozpatrywana w kontekście panującej wówczas sytuacji międzynarodowej, ale także w kontekście wszelkich ruchów społeczno-politycznych, jakie pojawiły się na ziemiach polskich, które formalnie stanowiły wówczas terytorium państw zaborców. Niuansów, wątków i postaci wokół samego odzyskania niepodległości i odbudowania polskiej państwowości jest tak wiele, że czasem trudno się w nich odnaleźć, nie mówiąc już o przekazaniu spójnego obrazu tej historii najmłodszym.

 

W tym kontekście publikacja „Mamy niepodległą” Grażyny Bąkiewicz, która stanowi część popularnego cyklu dla dzieci „Ale historia…” wydaje się być książką wręcz idealną. Autorka w prosty sposób przedstawia tu całe tło historyczne i skomplikowaną sytuację z przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie informacje, które zostały w tej książce zawarte przedstawione zostały w sposób humorystyczny, prostym i zrozumiałym dla najmłodszych czytelników językiem. Cała seria opowiada przygody grupy uczniów, którzy, dzięki dość nietypowym metodom nauczania stosowanym przez pana Cebulę, nauczyciela historii, mają możliwość dosłownie przenieść się w omawiany podczas lekcji okres historyczny. Dzięki temu stają się naocznymi świadkami ważnych wydarzeń, mają okazję poznać znane postaci z historii naszego kraju, a przede wszystkim poznać realia życia danej epoki.

 

W książce „Mamy niepodległą” bohaterowie przenoszą się w czasy, w których powstaje odrodzona i wyzwolona spod panowania zaborców Polska. Czytelnicy, wraz z bohaterami, mają możliwość zastanowić się, jakie czynniki sprawiły, iż odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe oraz sprawdzić, z jakimi problemami borykali się ówcześni przywódcy naszego państwa. Historia podana jest tu w sposób przystępny i ciekawy, więc sama lektura nie tylko staje się dla młodych czytelników okazją do poszerzenia wiedzy, ale także doskonałą rozrywką.

 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę także na wydanie książki. Duża czcionka z pewnością ułatwi czytanie najmłodszym. Ciekawe ilustracje dodatkowo pewnie umilą lekturę. Książka wzbogacona jest także o fragmenty w formie komiksów. Podejrzewam, że młodym odbiorcom takie rozwiązanie się spodoba i sprawi, że tym chętniej oddadzą się lekturze, choć sama nie jestem zwolenniczką takich zabiegów. Mnie komiksowe fragmenty raczej wybijały z czytelniczego rytmu. Poza tym są one problematyczne w sytuacji, gdy to rodzic chciałby przeczytać dziecku tę książkę. Jednak myślę, że gdy młody człowiek sam po nią sięga, fragmenty komiksowe mogą stanowić atut.

 

Podsumowując mogę stwierdzić, że publikacja „Mamy niepodległość!” to lektura, która warto podsunąć swojemu dziecku. To dobra książka, zawierające ciekawe informacje i ciekawostki historyczne. Moim zdaniem warto tę książkę, podobnie zresztą jak i inne z serii, mieć na półce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!