Okładka wydania

Zanim Nadejdzie Jutro Tom 1 Podróż Do Krainy Umarłych

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Joanna Jax
 • Gatunek: Obyczajowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 350
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788378356776
 • Wydawca: Videograf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Chorzów
 • Ocena:

  5,5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zanim Nadejdzie Jutro Tom 1 Podróż Do Krainy Umarłych | Autor: Joanna Jax

Wybierz opinię:

Książkomaniaczka

Należę do grona czytelników, którzy uwielbiają czytać powieści historyczne, bądź też takie które zawierają chociażby wątek historyczny. A już najbardziej to uwielbiam powieści historyczne dotyczące drugiej wojny światowej. I właśnie dzięki zamiłowaniu do książek o takiej tematyce w moje ręce trafiła powieść "Zanim nadejdzie jutro. Podróż do krainy umarłych" autorstwa Joanny Jax.

 

Jakub Staśko to hazardzista, który przed mafią uciekł do Wilna i tam zaczyna nowe życie. Nina Korcz to początkująca aktorka, której wróży się wielką karierę. Swój talent rozwija na deskach wileńskiego teatru. Błażej Piotrowski to nastolatek, który opiekuje się ślepym dziadkiem i samodzielnie zarabia na życie pracując jako parobek. Gabriela Kącka to córka oficera Wojska Polskiego. Uważana jest za dziewczynę rozwiązłą. Henryk Domosławski to komendant policji, który ma piękną żonę i prześliczną córeczkę.

 

Przedstawiłam Wam te postaci, które odgrywają w tej powieści znaczącą rolę. Wszyscy żyją sobie we własnym środowisku. Jedni żyją beztrosko nie martwiąc się o jutro. Inni z nich zaś martwią się co włożą do garnka. Jednak ich losy splotą się kiedy zostaną wysłani na wywózkę, a wojna pokaże jak bardzo jest bezlitosna wobec każdego człowieka niezależenie od stanu pochodzenia.

 

Powieść "Zanim nadejdzie jutro. Podróż do krainy umarłych" to historia ludzi pochodzących z zupełnie innych środowisk. Ale w tej książce możemy zobaczyć, że w obliczu wojny nie ma podziału na biednych i bogatych. Tutaj widzimy, że wojna stawia wszystkich ludzi na jednym poziomie. Nie ważne czy należysz do elity społeczeństwa, czy też nie. Wojna jest jednakowo okrutna dla wszystkich...

 

Ta książka rozbiła moje serce na milion drobnych kawałków, poruszyła mnie dogłębnie. Już Wam mówię dlaczego. Otóż w większości trafiam zawsze na powieści historyczne, gdzie wojna jest głównym wątkiem. Tak te lektury są również bardzo mocne, ale nie aż tak jak "Zanim nadejdzie jutro. Podróż do krainy umarłych". W książce autorki Joanny Jax na początku obserwujemy spokojne, przedwojenne życie ludzi. Przeżywamy z nimi przeróżne historie, czy te radosne, czy dramatyczne. Początkowo widzimy świat kolorowy, piękny, radosny. I nie dopuszczamy do siebie myśli jak ten świat, który jest nam tak bardzo bliski może zniknąć. Dlatego też ogromnym szokiem jest dla czytelnika przeniesienie się z tego wesołego świata do tego przepełnionego strachem, nienawiścią, śmiercią... W tej książce możemy zauważyć jak dosłownie kilkanaście minut może zmienić życie ludzi w piekło...

 

Język powieści jest bardzo ładnie wpasowany w czasy międzywojenne. Tak samo jak i stylistyka powieści. Dzięki temu bardzo łatwo wczuć nam się w klimaty tamtych czasów. Język ten jest prosty i bardzo zrozumiały dla czytelnika. Przez co książkę czyta się bardzo dobrze i szybko.

 

Opisy w powieści na początku troszkę mnie zniechęciły, ale już po kilku stronach zdałam sobie sprawę, że dzięki tym opisom bardzo łatwo mi się przenieść w tamte czasy i wyobrazić sobie wszystkie domy, mieszkania, kamienice, miasta, krajobrazy... Jestem wdzięczna autorce, że w tak świetny sposób oddała uroki tego między wojennego okresu.

 

Książkę jak najbardziej polecam. Oczywiście jeżeli uwielbiacie takie klimaty jak ja o czym wspomniałam we wstępie jest to pozycja obowiązkowa. Ale jeżeli chcecie poznać realia tamtych czasów to jak najbardziej ta powieść wam to ukaże. I nie zrażajcie się tym, że jest masa opisów, a dialogów zaledwie garstka. Zobaczycie, że dzięki właśnie opisom przeniesiecie się w te czasy.

Literanka

Dużo dobrych opinii przeczytałam o twórczości Joanny Jax, dlatego sama postanowiłam się przekonać, co w trawie piszczy. Wybrałam akurat tytuł „Podróż do krainy umarłych”, bo wzruszyła mnie okładka przedstawiająca małą, piegowatą dziewczynkę, co w zestawieniu z tragicznym w wymowie tytułem jawiło się jako gwarancja ogromnych emocji. Cały czas jestem też pod wrażeniem wcześniejszej lektury „Dziewczyn z Wołynia”, dlatego chętnie sięgam po literaturę dotyczącą losów zwykłych ludzi z pogranicza, gdzie niby wszyscy żyją w zgodzie, a jednak wystarczy iskra, by wywołać tragiczny pożar ludzkiej nienawiści, pretensji i historycznych nieporozumień.

 

Joanna Jax tomem „Podróż do krainy umarłych” rozpoczęła serię „Zanim nadejdzie jutro”, w której przedstawia losy kilkorga ludzi zamieszkujących Kresy Wschodnie w przededniu wybuchu II wojny światowej. Poznajemy Jakuba Staśko, który uciekając z Warszawy przed koniecznością spłaty długów karcianych trafia do Wilna i zatrudnia się jako kelner, szukając jednocześnie możliwości zarabiania na życie graniem na saksofonie. Nina Korcz to zdolna aktorka, pochodząca z Krakowa, która szukając możliwości rozwoju w Wilnie gra w teatrze rywalizując z zachodzącą już gwiazdą Apolonią Rychlewską, a z czasem ich konflikt przenosi się również na życie osobiste ze względu na mężczyznę. Śledzimy też losy bliźniaczek Kąckich, Gabrieli i Klary, które kłócą się o wszystko, a głównie o mężczyzn, rodziny Domosławskich, wychowujących pięciolatkę, dziecko z piekła rodem, które przyprawia rodziców o siwiznę; Błażeja – nastolatka opiekującego się niewidomym dziadkiem oraz Laury Przebindowskiej – nieokiełznanej femme fatale. Wszyscy oni spotykają się w pociągu, który ma ich wywieźć do Kazachstanu, gdzie będą musieli rozpocząć nowe życie.

 

Tymczasem książka opisuje ich życie na rok przed wybuchem wojny, losy w kampanii wrześniowej i reakcje na agresję sowiecką, próby ułożenia sobie spraw w nowej rzeczywistości. Ludzie ci kierują się namiętnościami, mają swoje cele, plany, marzenia, kochają i nienawidzą, przeżywają sukcesy i porażki, swoje codzienne radości, niepokoje, wzruszenia, chwile szczęścia i zadumy, szarą albo kolorową rzeczywistość, a wszystko to zostaje przerwane przez wojnę, która początkowo odbiera spokój poprzez zabranie mężczyzn potrzebnych na froncie, ukochanych mężów, ojców i narzeczonych, ginących w walce lub trafiających do niewoli, a potem bezpośrednio ogarnia całą rzeczywistość, kiedy Wilno i całe Kresy Wschodnie trafiają pod okupację sowiecką i wpływy NKWD. Ogromną tragedię, jaką jest wojna, mali i zgorzkniali ludzie wykorzystują do wyrównania własnych rachunków, a i tak nie prowadzi to do ich satysfakcji.

 

„Podróż do krainy umarłych” jest wciągającą sagą, w której poznamy interesujących bohaterów w przełomowym momencie, który zmienia całkowicie ich rzeczywistość, warunki życiowe, przesuwa priorytety, punkty odniesienia. Codzienne troski, które okazują się całkowicie nieistotne w obliczu klęski wojennej i niosących przez nią głodu, strachu, śmierci i okrucieństwa, ujawniającej się podłości wrogich ludzi. Autorka stworzyła realistyczne życiorysy ludzi z różnych grup społecznych i przedstawiła je na tle atmosfery panującej na Kresach w niespokojnych czasach przedwojennych. Nie sposób nie docenić atutu, jakim jest umieszczenie akcji na obszarze, który kojarzy mi się z swoistym rajem, gdzie życie toczy się niespiesznie, blisko natury i spraw najważniejszych, w poczuciu nostalgii i spokoju. Lektura wciąga od pierwszego zdania i nie pozostawia obojętnym do ostatniej strony, bo daje możliwość przeżywania trosk i uniesień bohaterów, których, pomimo ich słabości, polubiłam. Dlatego chętnie poznam ich dalszy ciąg, do czego też wszystkich zachęcam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto