Okładka wydania

Ten Pierwszy Raz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 5 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Ten Pierwszy Raz | Autor: Małgorzata WieczorekAnna Wołosiak TomaszewskaMaciej RóżalskiAgnieszka SudomirAnna Hrycyszyn

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

PIERWSZY RAZ JEST NAJWAŻNIEJSZY, ALE TEŻ I NAJTRUDNIEJSZY -  to stara, bardzo mądra i potwierdzona ludzką historią prawda, znana także  i każdemu z nas. Wszystko za pierwszym razem jest najtrudniejsze, narażone na największe niepowodzenie, ale jednocześnie i najbardziej fascynujące, piękne, niepowtarzalne... Jeszcze większego znaczenie nabierają te słowa w kontekście "pierwszego kontaktu ludzkości z obcą cywilizacją", o którym to wciąż marzymy, ale którego też i  bardzo się boimy... O tym, jak ów kontakt mógłby wyglądać, opowiada pięknie i intrygująco grupa młodych autorów na kartach antologii pt. "Ten pierwszy raz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Genius Creations!

 

Książka ta oferuje nam sobą pięć ciekawych opowiadań o pierwszym kontakcie, których to młodzi autorzy zostali laureatami literackiego konkursu pod tym samym tytułem, jaki to odbył się przed dwoma laty. Jedną z nagród było właśnie wydanie niniejszej antologii z ich pracami, którą to dziś mamy okazję podziwiać. Małgorzata Wieczorek, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Anna Hrycyszyn, Agnieszka Sudomir oraz Maciej Różalski - to ci twórcy zabiorą nas na pokłady kosmicznych okrętów i gwiezdnych baz, na powierzchnię skolonizowanych i nowych światów, jak i wreszcie na Ziemię w odległej przyszłości. To oni ukażą nam swoją wizję obcych, inteligentnych form życia.  Wreszcie to ich wyobraźnią ujrzymy to, jak mógłby wyglądać pierwszy kontakt  człowieka z obcą, rozumną i w pełni świadomą swojego istnienia kosmiczną rasą...

 

Pierwszy kontakt był, jest i zapewne będzie już zawsze kwintesencją literackiej science-fiction, o czym dobitnie przekonują nas tysiące książek, jakie to w swej treści dotknęły tego zagadnienia. I to jest w pełni naturalne, normalne i zrozumiałe, gdyż nic nie rozpala tak naszej wyobraźni jak pytanie o to, czy jesteśmy sami...? Swoich odpowiedzi udziela nam w tym miejscu wymieniona powyżej piątka  autorów, oferując nam zarówno klimatyczną, emocjonalną, niemalże filozoficzną wizję ziszczenia się tego snu ludzkości, jak i też wypełnione akcją, przygodą i brutalną walką sceny, które cechuje ogromna dynamika. Każda z tych pięciu historii jest na swój sposób inna, kładąca nacisk na odmienny aspekt "kontaktu", jak i też budząca nasze różne odczucia i emocje. Niektóre z nich zaskakują nas swoim pomysłem i formą, inne korzystają ze znanych wzorców, ale każde z nich z pewnością stoi na co najmniej dobrym poziomie, co może nas tylko i wyłącznie cieszyć.

 

"UNIWERSALISTYKA" - pierwsze z opowiadań zabiera nas na pokład kosmicznej stacji, gdzie to przybywa pewna młoda lingwistka, mająca na celu dotarcie do porozumiewających się nieznanym językiem trojga młodych, kosmicznych rozbitków. To, z czym przyjdzie zetknąć się jej na miejscu, okaże się niezwykle tajemniczym, przedziwnym, jak i też wielce niebezpiecznym. Tę historię cechuje świetny, mroczny klimat, aura osaczenia, jak i też niezwykła symbolika "pierwszego kontaktu", która przybiera tu zaskakującą formą, której nie brakuje także i szczypty humoru. Jest ciekawie i intrygująco do samego końca.

 

"GWIAZDY GASNĄ NAD MOA-192B" - druga z mini opowieści zabiera nas sobą na pokład kosmicznego okrętu, który w wyniku niefortunnego zbiegu wydarzeń, znalazł się miliony lat świetlnych od Ziemi, w zupełnie nieznanej przestrzeni. Tam też na jednej z planet, odbierają tajemniczy sygnał... Tym razem autorka tej historii proponuje nam pełnokrwiste S-F, z eksploracją nieznanej planety, konfrontacją z obcą cywilizacją, jak i wreszcie walką, jaką będą musieli podjąć ludzie w celu przetrwania. To również intrygujące spojrzenie na bohaterów tej opowieści, z których to każdemu przyświecają inne cele, ideały, wartości. Całość zaś puentuje zagadkowy, ale też i mroczny finał...

 

"WOW!" - to chyba jedno z najbardziej zaskakujących opowiadań w tej antologii, a zarazem też i najbardziej gorzkie z nich. Oto ludzkość wysyła kosmiczny okręt w celu dotarcia na odległą planetę, na której to wedle wszelkich danych i odebranych sygnałów, powinna istnieć rozumna cywilizacja obcych. Tyle tylko, że po dotarciu na miejsce nic nie jest takim, jakim być powinno. Tę historię cechuje wielka inteligencja, logika, realizm wydarzeń, ale też i potężna dawka ironicznego humoru, której to nie sposób tu nie docenić. Czyta się je bardzo szybko, z wielką przyjemnością i poczuciem swoistego "prztyczka w  nos", jaki to tematowi konkursu i niniejszej antologii, zadała autorka tej mini opowieści - Ann Hrycyszyn.

 

"SEKUNDA DO PÓŁNOCY" - z kolei ta historia zabiera nas sobą do ziemskiego świata odległej przyszłości, gdzie to pewna młoda Pani naukowiec, styka się nieświadomie z przedstawicielem obcej nacji. Styka po wielokroć, nie potrafiąc uświadomić sobie przy tym wagi i wyjątkowości tych chwil, które to mogą odmienić na zawsze historię całej ludzkości... To ciekawa, zaskakująca, dotykająca kwestii moralności i naukowej etyki opowieść, która tak naprawdę niesie sobą więcej pytań, aniżeli odpowiedzi. Pytań o jej finał, który nie jest oczywisty, ale za to zmuszający nas do wielu przemyśleń...

 

"DALEKI ZWIAD" - i wreszcie ostatnie z opowiadań tego zbioru, które wpisuje się swoją fabułą w charakter twardej, militarnej literatury sciencie-fiction. Odział komandosów trafia na odległą ludzką kolonię w kosmosie, celem zneutralizowania ośrodka badawczego na owym świecie. To zwiad, walka, jak i też konfrontacja z czymś zupełnie obcym i bardzo niebezpiecznym... Tę historię cechuje wielka dynamika, pędząca z zawrotną prędkością akcja, intrygująca konstrukcja oparta na rzeczywistej relacji z pola walko za sprawą wewnętrznych komunikatów wojskowych jednostek, jak i też bardzo mroczny klimat. To świetna lektura, która trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a w finale zaskakuje z wielką mocą!

 

Każda z powyższych historia jest ciekawa, pomysłowa, bardzo różna od siebie, a tym samym czyniąca tę antologię wielce zaskakującą i wielobarwną. To ciekawie ujęcie tematu, co najmniej dobry warsztat pisarski, jak i też wielkie emocje, które z pewnością udzielą się każdemu miłośnikowi literatury S-F. Nade wszystko jednak książka ta spełnia marzenia pięciu autorów, których to poznanie na kartach tej opowieści stanowi dla nas wielką przyjemność, a w pewnym sensie także i zaszczyt. Dobrze, że takie konkursy powstają i że ich owoce, możemy podziwiać w tak efektownym i profesjonalnym wydaniu, jak to niniejsze Wydawnictwa  Genius Creations. To naprawdę cieszy i zasługuje na jak największe słowa uznania!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto