Okładka wydania

Pani Czterdziestu Żywiołów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Pani Czterdziestu Żywiołów | Autor: Witold Dworakowski

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Dobrej powieści science-fiction w naszym rodzimym wydaniu, nigdy za wiele! Nigdy z wiele, gdyż niestety rodzima literatura tego nurtu nie często gości na półkach polskich księgarń, skazując nas tym samym na sięganie po światowe dzieła S-F. Na szczęście od czasu do czasu pojawia się wyjątek w tym względzie, choćby taki, jak debiutancka powieść Witolda Dworakowskiego pt. "Pani Czterdziestu Żywiołów", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Genius Creations.

 

Fabuła niniejszej opowieści przenosi nas sobą na pokład kosmicznego okrętu - debrisowca "Demeter". To właśnie na tym statku spędza większość swojego życia para głównych bohaterów - pilot Erwin Dexmore oraz  inżynier mechanik -  Karina Wulf, którzy zajmują się wykonywaniem zleceń na pozyskiwanie wszelkiego kosmicznego złomu i cennych artefaktów, porozrzucanych po wypełnionym powojennymi wrakami wszechświecie. I to właśnie u boku tej pary przyjdzie zmierzyć się nam tutaj z tajemnicami, zagadkami, bezwzględnością kosmosu, jak i też ludźmi, którzy niejednokrotnie stanowią największe zagrożenie...

 

Na niniejszą książkę składa się pięć ciekawych, pomysłowych i intrygujących opowiadań, które przedstawiają sobą kolejne losy i przygody dwuosobowej załogi "Demeter". Przygody, wypełnione pokonywaniem kosmicznej przestrzeni, docieraniem do tajemniczych obiektów, odkrywaniem ich tajemnic oraz niejednokrotnie przerażającej przeszłości, jak i również walką o życie Erwina i Kariny, którzy mają niebywały talent do pakowania się w ogromne kłopoty... Akcja, emocje, potężna dawka rubasznego humoru i świetny klimat kosmicznej eksploracji - oto najważniejsze elementy tej opowieści, które przekładają się automatycznie na jej jakość i charakter.

 

Pod względem fabularnym książka ta prezentuje się dobrze, choć też nie nadzwyczaj rewelacyjnie. Otóż każda z tych odrębnych mini opowieści opiera się na świetnym pomyśle, ciekawym scenariuszu i solidnej porcji emocji, z tajemnicą i aurą lęku na czele. I niezależnie od tego, czy docieramy do zagubionego okrętu pełnego ludzkich ciał, odkrywamy zagadkę przeklętej "stacji widmo", trafiamy na osławiony, legendarny  piracki okręt, czy też salwujemy się ucieczką, aż po horyzont zdarzeń.., to za każdym razem jest ciekawie, barwnie, intrygująco, aczkolwiek też nie ma tego swoistego "wow". To dobre pomysły, ciekawie rozwinięcia, ale niestety nie do końca porywające finały, które pozostawiają sobą pewną dozę rozczarowania. Oczywiście, jest to prawem debiutu tego autora, który ma wszelkie predyspozycje ku temu, by pisać jeszcze lepiej i ciekawiej, co też samo przyjdzie z czasem...

 

Bardzo dobrze prezentują się zaś tutaj podstawowe elementy pisarskiego rzemiosła Witolda Dworakowskiego, który obrał ciekawy pomysł na konstrukcję swych mini opowieści. Otóż bardzo często oferuje nam on tutaj wydarzenia, których to genezę śledzimy dopiero w postaci retrospektywnych scen, co z jednej strony uatrakcyjnia samą fabułę, a z drugiej wzmacnia ciekawość czytelnika. To także przekonujące dialogi, umiejętnie potęgowane napięcie, czy też chociażby bardzo przystępny przekaz odnośnie zagadnień z zakresu kosmicznej technologi, czy też astrofizyki. Do tego należy wspomnieć również o przekonujących kreacjach głównych bohaterów, o których nieco więcej za chwilę...

 

Kobieta i mężczyzna, wspólnicy, niezbędni (bo jedyni) członkowie załogi debrisowca "Demeter", a także - choć nie chcą się do tego przyznać, przyjaciele. On jest zblazowanym, pewnym siebie, zakochanym w starożytnym (czyli z naszych czasów) kinie science-fiction facetem, którego cechuje duże poczucie humoru, zamiłowanie do żartów z koleżanki, jak i też perfekcyjne umiejętności pilota kosmicznego statku. Ona z kolei jest tyleż piękną, co i bardzo charakterną kobietę, której nie obce są przekleństwa, udział w bójkach, czy też zamiłowanie do podejrzanych trunków, po których to jak wiadomo, pracuje się najlepiej w mechanicznych "bebechach" kosmicznego okrętu. To bardzo ciekawe, barwne, nietuzinkowe i naprawdę dające się lubić postacie:)

 

Interesująco jawi się także wizja tej kosmicznej rzeczywistości, w której to ludzkość ma za sobą kilka wielkich wojen - tak pomiędzy przedstawicielami własnego gatunku, jak i z rasami obcych, zaś jej względnego porządku strzeże znienawidzona przez wszystkich "Sekcja Obrony KosmiczneJ - w skrócie SOK. To również, co oczywiste, świat zaawansowanych technologii, powszechnej obecności obcych ras, czy też wszelkiego możliwego ingerowania technologii w ciało człowieka, m.in. za pomocą wszczepów i implantów. A poza tym jak to w życiu..., czyli są złodzieje, piraci, handlarze i najemniczy zbieracze złomu, jak nasza para. To przyjemny, intrygujący i przekonujący do uwierzenia weń świat!

 

Spotkanie z tą książką, to spotkanie z klasyczną opowieścią spod znaku S-F, z domieszką literackiej grozy i komedii. I trzeba tu obiektywnie przyznać, iż jak na debiutanckie dzieło, to przebiega ono naprawdę bardzo przyjemnie, ciekawie i klimatycznie. Oczywiście, można mieć pewne zastrzeżenia co do rozwinięć i zakończeń każdego z tych opowiadań, ale mimo tego całość należy odbierać bardzo pozytywnie i wielce obiecująco na przyszłość. Mam bowiem wielką nadzieję, iż "Pani Czterdziestu Żywiołów" to dopiero pierwszy krok na pisarskiej drodze Witolda Dworakowskiego, która z każdą kolejną książką na jego koncie, będzie jeszcze bardziej imponującą!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto