Okładka wydania

Bokser I Dziewczyna Hazardzista

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jan Grom
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 144
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 117x193 mm
 • ISBN: 9788366022102
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bokser I Dziewczyna Hazardzista | Autor: Jan Grom

Wybierz opinię:

Anena

Jedną z moich ulubionych książkowych serii są Kryminały przedwojennej Warszawy, które ukazują się cyklicznie dzięki Wydawnictwu CM. Jest seria pozwalająca poznać zapomniane lub całkowicie nieznane powieści i opowiadania kryminalne ukazujące się aż do czasu pierwszej wojny światowej. Dzięki tej serii można nie tylko poznać utwory ówcześnie piszących pisarzy, ale również bacznie śledzić rozwój polskiej powieści kryminalnej i trendów w niej występujących.

 

Czterdziestym szóstym tomem tej serii jest niewielka książeczka autorstwa niejakiego Jana Groma, z którego opowiadaniami ,,Bokser i dziewczyna” oraz ,,Hazardzista” miałam okazję się zapoznać. Niestety nie znalazłam żadnych wiadomości o samym autorze, o którym nigdy do tej pory nie słyszałam. A szkoda, bo miałam nadzieję dowiedzieć się, czy w swoim dorobku miał więcej kryminałów, czy może był dziennikarzem albo osobą w jakiś sposób związaną z tematyką przestępstw.

 

Jednakże warte zaznaczenia jest to, że od czasów pierwszego druku opowiadania nigdy nie były wznawiane. W ten sposób czytelnik ma do czynienia z pierwszym powojennym wydaniem opracowanym na podstawie wydania z ,,Co Tydzień Powieść”. Przy okazji wspomnę o tym piśmie, ponieważ było ono istotnym nośnikiem kultury popularnej na ziemiach polskich. Było to czasopismo ukazujące się co tydzień i zawierające opowieści sensacyjne i kryminalne, które drukowano w odcinkach. Oprócz fragmentów prozy można było znaleźć w nim różne rozrywki umysłowe i dowcipy oraz ilustracje, których poziom był bardzo zróżnicowany. W ,,Co Tydzień Powieść” drukowano utwory Adolfa Dolińskiego i Adama Nasielskiego, których powinni kojarzyć czytelnicy ,,Kryminałów przedwojennej Warszawy”.,Bokser i dziewczyna” to opowieść o odnoszącym sukcesy bokserze Tadku, który nieoczekiwanie przegrywa ważną walkę ze swoim rywalem. Zdruzgotany i zmęczony wraca do domu, ale nie jest mu dane odpocząć, gdyż jego sąsiadka jest miłośniczką głośnej muzyki, którą katuje naszego bohatera od rana do późnych godzin nocnych. Cierpliwość Tadka jest na wyczerpaniu. Jak zachowa się nasz bohater, gdy pewnego dnia sąsiadka poprosi go o pomoc? Z kolei ,,Hazardzista” to nieco dłuższe opowiadanie o dziennikarzu ,,Depeszy”, który znany jest z umiłowania do gier hazardowych. Edward zostaje wysłany na przyjęcie organizowane przez znaną aktorkę Lenę Wartell, aby opisać jej nowe ekscesy. Reporter zauważa lokajów o gęstych brodach, czyżby było to kolejny przejaw fanaberii gwiazdy filmowej? A może niecodzienni pomocnicy mają swój własny plan?

 

Oba opowiadania Jana Groma można zaliczyć raczej do utworów o tematyce sensacyjnej niż kryminalnej, ponieważ nie ma w nich skomplikowanej i tajemniczej zbrodni, ani detektywa, który rozwiązywałby zagadkę dzięki swojej spostrzegawczości i analitycznym umiejętnościom. Są to raczej lekkie opowiastki z elementami sensacyjnymi i humorystycznymi, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale i są tak wciągające, że nie chce się od nich oderwać. Co prawda, obaj bohaterowie muszą zmierzyć się z nieoczekiwanymi sprawami, które zaburzają ich porządek i na chwilę stają się amatorskimi śledczymi, ale ich odkrycia nie są tak spektakularne jak na przykład przygody Holmesa. Mimo tego, opowieści o dwóch mężczyznach, którzy muszą zmierzyć się z szajką złodziei i oszustów (Tadek będzie musiał poskromić bandę przestępców, w czym pomogą mu charyzmatyczni przyjaciele-bokserzy. Z kolei Edek zamiast poszukiwać tematu do artykułu i cieszyć się z możliwości zobaczenia wielu znanych i bogatych ludzi, będzie musiał stawić czoło szajce złodziei kosztowności i ochronić swoją ukochaną.), są bardzo ciekawe i napisane w lekkim, przystępnym stylu. Autorowi udało się stworzyć bohaterów zabawnych i odważnych, którzy chcą chronić piękne damy przez niebezpieczeństwem, ale i dają sobie radę z przestępcami. W tych utworach widoczne są standardowe schematy literatury kryminalnej oraz fascynacje autora amerykańskimi kryminałami, co stanowi ciekawą drogę do interpretacji rozwoju polskiej powieści kryminalnej tamtego okresu. Jestem przekonana, że opowiadania Jana Groma spodobają się zwłaszcza wielbicielom dawnych kryminałów. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto