Okładka wydania

Kompetencje Bez Tajemnic Rozwijanie Kompetencji To Nie Czary

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kompetencje Bez Tajemnic Rozwijanie Kompetencji To Nie Czary | Autor: Daniel Hunziker

Wybierz opinię:

Sonrisa

Kompetencje to w dzisiejszych czasach pojęcie, które pojawia się bardzo często zarówno w kontekście teorii zarządzania przedsiębiorstwem, w tym przede wszystkim zarządzania zasobami ludzkimi, jak i w kontekście dydaktyki i edukacji. Coraz częściej mówi się o tym, iż w dzisiejszych czasach społeczeństwo jest zorientowane właśnie na nabywanie i wykorzystywanie owych kompetencji w większym stopniu niż na zdobywanie różnego rodzaju informacji. Z tego faktu wynika to, iż również od szkoły oczekuje się raczej rozwijania wśród uczniów pewnych kompetencji właśnie, umiejętności, w tym także umiejętności wykorzystania zdobywanej w ławce szkolnej wiedzy, nie zaś odtwarzanie, często bez zrozumienia, zapamiętanych informacji. Od rozważań, na temat tego, czego od szkoły oczekuje społeczeństwo, rozpoczyna swoją książkę „Kompetencje bez tajemnic” Daniel Hunziker.

 

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje być się w kontekście dyskusji o systemie edukacji i sposobie prowadzenia procesu edukacyjnego w szkole kluczowa. To ona staje się podstawą funkcjonowania szkoły. To oczekiwania społeczne powinny decydować o tym, czego i jak uczymy. A, jak wynika z treści omawianej książki, społeczeństwo nie oczekuje posiadania wielu specjalistycznych informacji, ale właśnie posiadania pewnych kompetencji, w tym kompetencji społecznych, komunikacyjnych, ale i takich o charakterze zawodowym czy fachowym. Jak te kompetencje rozwijać u uczniów i przede wszystkim, jakie kompetencje należy rozwijać na poszczególnych etapach edukacji? O tym Huziker pisze w kolejnych rozdziałach.

 

W publikacji jest miejsce na przybliżenie samego pojęcia kompetencji oraz klasyfikacji tych kompetencji na poszczególne grupy. Czytając dowiadujemy się też, jakiego rodzaju kompetencje powinny posiadać dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, a jakie kompetencje powinny być rozwijane wśród uczniów szkół średnich. Wreszcie Daniel Hunziker pokrótce przedstawia sposób pracy nad rozwojem konkretnych kompetencji. Każdej z nich poświęca kilka słów, mówiąc o tym, na czym dana kompetencja polega, w jaki sposób należy ją rozwijać, jak zainspirować uczniów, wreszcie wskazuje też, jakie skutki może mieć nadmierne rozwinięcie danej kompetencji.

 

Wszystko to zostało przedstawione bardzo prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu z publikacji skorzystać mogą przede wszystkim nauczyciele, którzy są w jak najlepszym stopniu, z racji posiadanego wykształcenia, przygotowani, ale też rodzice, którzy często z zagadnieniami z zakresu dydaktyki i pedagogiki nie mają wiele do czynienia. Książka „Kompetencje bez tajemnic” to moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którym zależy na dobru dzieci i młodzieży – uczęszczających dziś do szkól i tych, które dopiero rozpoczną swoją edukację. Sięgnąć po nią powinni wszyscy zaangażowani w budowanie polskiego systemu edukacji: nauczyciele, dyrektorzy szkół, pracownicy kuratoriów oświaty, ale i osoby odpowiedzialne za kształtowanie się systemu edukacji w polskiej polityce lokalnej i na szczeblu centralnym. Lektura tej publikacji pozwala usystematyzować sobie wiedze o kompetencjach, ale także każe zastanowić się nad tym, co powinno być dziś kwestią kluczową: czy polski system edukacji spełnia społeczne oczekiwania i czy jest w stanie przygotować młodych ludzi do prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu, na rynku pracy, w grupie społecznej? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie. A potem wprowadzić w życie to, o czym w książce „Kompetencje bez tajemnic” pisze Daniel Hunziker.

 

Moim zdaniem książka ta jest naprawdę bardzo dobrą publikacją. Zawiera rzetelne informacje i praktyczne wskazówki, co sprawia, iż pozycja ta z pewnością będzie chętnie wykorzystywana przez świadomych swojej roli nauczycieli, wychowawców i rodziców. Sama z pewnością będę chętnie po nią sięgać i na pewno polecę tę publikację innym osobom zaangażowanym w proces wychowania młodych ludzi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial