Teatr Świata Mapy, Które Tworzą Historię

Autor: Thomas Reinertsen Berg

Okładka wydania

Teatr Świata Mapy, Które Tworzą Historię


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Czy historia kartografii może być ciekawa? Człowiek przecież podróżował od zawsze. O ile dzisiaj dostęp do wiedzy geograficznej o niemal całym świecie jest oczywistością, o tyle kilkanaście wieków temu znajomość terenu ograniczała się do niewielkiej części kuli ziemskiej, a nawet to było udziałem tylko wybranych. Powszechnie znano tylko najbliższą okolicę. Dzisiaj podróż w najdalsze zakątki świata nie jest wielkim wyzwaniem, dowolna trasę można pokonać w kilkanaście godzin, dawniej każde wypłynięcie na nieznane wody czy eksplorowanie nieznanych terenów wiązało się z ogromnym ryzykiem, ale też zauważalnie powiększało obszar, który ludzkość mogła uznać za znany.

 

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów, w których autor opisuje chronologicznie, jak zmieniała się wiedza ludzkości o świecie w sensie geograficznym. Poczynając od czasów prehistorycznych, które wbrew pozorom też miały swój wkład w rozwój kartografii, po czasy współczesne, gdzie praktycznie każdy telefon wyposażony jest w nawigację z najaktualniejszymi mapami każdego zakątka świata. Zaskakujące jest to, że wbrew pozorom ludzie od dawna zdawali sobie sprawę, że Ziemia jest kulą, chociaż w powszechnej opinii pokutuje pogląd, że chyba nawet średniowieczne społeczeństwa przekonane były, ze Ziemia jest płaska. Poznany świat ograniczał się do basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu, a granicę, za którą ziemia była obca stanowiły piaski Sahary, zimne i nieprzyjazne tereny północnej Europy, a na wschodzie – Indie. Wiedza o dalszych rejonach rozwijała się razem z wielkimi odkryciami geograficznymi, które odsłoniły obie Ameryki, Australię, Nową Zelandię oraz dawały coraz większą i precyzyjniejsza wiedzę o rzadko odwiedzanych północnych terenach Skandynawii, Islandii i Grenlandii.

 

„Teatr świata” to też przepiękne ilustracje z mapami tworzonymi w czasach antycznych, średniowiecznych i następnych. Książka została wydana solidnie, w dużym formacie, który pozwala lepiej docenić artyzm tworzonych w zamierzchłych czasach map. Nawet one nie uniknęły wpływów religijnych – mapy antyczne wzbogacone były o obrazy mitologicznych stworów, a średniowieczne ukazywały Chrystusa panującego nad światem, czy ogrody Edenu gdzieś na wschodnich krańcach świata. Dopiero po wielkich odkryciach geograficznych mapy stały się wyłącznie obrazem ukształtowania terenu, bez kosmogonicznych naleciałości, kreślonymi metodami naukowymi.

 

Autor jest z pochodzenia Norwegiem, dlatego dużo uwagi poświęca mapom północnej Europy, przede wszystkim Skandynawii. Nic dziwnego, każdy chciałby zajmować się przede wszystkim własnym podwórkiem.

 

Czytelnik może też poznać historię pierwszego atlasu geograficznego, techniki kreślenia map, efekty wielkich wypraw geograficznych (…) ,sylwetki kartografów, którzy pozostawili największy ślad w swojej dziedzinie, przeznaczenie map na przestrzeni dziejów, wpływ lotnictwa na dokładność map, a następnie wykorzystanie satelitów.

 

"Teatr świata” to zupełnie inne spojrzenie na historię ludzkości, z jakim jeszcze nigdy nie miałam do czynienia. Dowiadujemy się z tej książki, jak rozszerzała się wiedza nie tylko o geografii świata, ale też odrobinę o astronomii, a także kosmogonii, całościowemu spojrzeniu na pochodzenie świata, przyrody i ludzi. Daje świadectwo, że ludzkość od dawna jest nieźle zorientowana, na jak wielkiej planecie żyje. Opowiada o odwadze podróżników, którzy zapuszczali się na nieznane tereny, by je eksplorować i opisywać, a przede wszystkim o twórcach map, którzy na podstawie tych relacji rysowali swoje dzieła, korzystając z coraz bardziej zaawansowanych technik i możliwości oferowanych przez rozwijającą się naukę. Niezwykła, interesująca lektura, otwierająca oczy na historię poznawania naszej planety w przepięknym wydaniu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!