Jak Zrobić Dobry Ser W Domu

Autor: Krzysztof Jaworski

Okładka wydania

Jak Zrobić Dobry Ser W Domu


Dodatkowe informacje

 • Autor: Krzysztof Jaworski
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 84
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788378234548
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Justyna

Wikipedia podaje, że na całym świecie istnieje ponad 4000 gatunków sera (z czego w Polsce wytwarza się ok. 90). Początki produkcji serów są ściśle związane z udomowieniem i hodowlą zwierząt. I tak, pierwsze owcy i kozy udomowiono ok. 8 tys. lat p.n.e. w Iranie, bydło w Macedonii około 5900 lat p.n.e., a bawoły 3 tys. lat temu. Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że najstarszy ser na świecie, który przypomina mozzarellę produkowano już 7500 lat temu na polskich Kujawach. We Włoszech i Francji już 2000 lat p.n.e. wyrabiano ser. Większość najstarszych znanych nam serów rozpoczęli wytwarzać mnisi około XIV w. Pierwsza produkcja przemysłowa sera ruszyła 3 lutego 1815 w Szwajcarii. Z czasem serowarstwo nie było jedynie zawodem ale zaczęto traktować go jako sztukę.

 

Początkowo pasterze pozyskane mleko wlewali do bukłaków sporządzonych z żołądków owiec. Z czasem zauważyli, że łatwo oddziela się skrzep i serwatka, że białka utrwalone w ten sposób są po prostu smaczne. Stopniowo zaczęto odcedzać, osuszać i solić skrzep, aby go zakonserwować. W starożytnym Rzymie udoskonalono umiejętność wytwarzania serów, przejętą od Greków. Mleko owcze i kozie pozostawiano, aby skwasiło się samo (czasem przyspieszano proces mieszając stojące mleko gałązkami z drzewa figowego, dolewając sok figowy lub wrzucając nasiona dzikiego ostu). Ścinanie mleka podpuszczką było znane Etruskom, i to od nich Rzymianie nauczyli się tej metody. Dużą popularnością sery cieszyły się w Cesarstwie Bizantyjskim, stanowiąc podstawowy dodatek do pieczywa, a czasem pełniąc rolę wręczanego podarunku.

 

Niepozorna książeczka Krzysztofa Jaworskiego „Jak zrobić dobry ser w domu. Praktyczny poradnik dla każdego” stanowi bogate źródło wiedzy w pigułce dla wszystkich, którzy chcą zająć się serowarstwem na małą skalę, w domowych pieleszach. Autor od lat zajmuje się propagowaniem przyzagrodowej sztuki serowarskiej. Serowarstwo to dla niego pasja i zawód. Książkę kieruje do wszystkich, którym znudziły się sery sklepowe, niekiedy nafaszerowane chemią i wszelkimi e-udoskonalaczami.

 

W poradniku znajdziemy mini kompendium wiedzy, od krótkiej historii sera, po jego rodzaje i gatunki. Autor skrupulatnie doradza jaki sprzęt będzie potrzebny, daje wskazówki jak postępować z mlekiem, kulturami bakterii i podpuszczką żeby ser się udał. Wszystko to opisane jest przystępnym językiem, nawet dla laika, który podejmie wyzwanie samodzielnego stworzenia sera.

 

Drugą część książki stanowią przepisy. I tu muszę przyznać, że ta część bardziej mnie zaciekawiła. Aż ślinka cieknie gdy przegląda się wpisy opatrzone realnymi zdjęciami różnych serków. Nigdy nie próbowaliśmy robić serów w domu, więc nie mam porównania, ale wygląda na to, że są one pełne wskazówek, a wszystko jest jasne i czytelne. Mamy tu receptury na ser pleśniowy, mascarpone i mozzarellę, różne sery żółte, fetę i ricottę, po „zwykły” tradycyjny domowy twaróg. Końcowe strony to sposób na wykorzystanie serwatki (czyli praktycznie „odpadu”), przygotowanie domowego masła, jogurtu czy kefiru oraz kilka przepisów na wykorzystanie sera w kuchni, z ulubionym fondue włącznie.

 

Poradnik Krzysztofa Jaworskiego to świetna pozycja dla amatorów, którzy chcą zrobić pierwszy ser w domu. Którzy nie chcą inwestować w półprofesjonalny sprzęt, czy poświęcać mnóstwa czasu na studiowanie podręczników serowarstwa. To dobry poradnik „na start”. Ser jest kapryśny, wymaga ścisłego stosowania się do przepisów, zachowania czystości i odpowiedniej temperatury. Gdy podejdziemy do niego z cierpliwością i odrobiną uczucia, odwdzięczy się dobrym smakiem, który z pewnością zachwyci nasze podniebienia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!