Mikrobiom - Sposób Na Pokonanie Chorób. Zdrowe Bakterie Jako Medycyna Przyszłości

Autor: Anne Katharina Zschocke

Okładka wydania

Mikrobiom - Sposób Na Pokonanie Chorób. Zdrowe Bakterie Jako Medycyna Przyszłości


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 91% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 86.75% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Białostockie wydawnictwo Vital już blisko rok temu opublikowało jeden ze swoich licznych poradników, nazwany Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób. Zdrowe bakterie jako medycyna przyszłości. Autorką tej dość obszernej, bo liczącej sobie niemal cztery i pół setki stron książki jest dr Anne Katharine Zschocke, absolwentka medycyny i naturopatii, uważana już od dłuższego czasu za pionierkę holistycznej mikrobiologii. Często zapraszana do radia i telewizji uświadamia swoim słuchaczom, jak ważny jest związek ludzkiego organizmu z mikrobami występującymi w naturze.

 

Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób jest poradnikiem znacznie bardziej wyczerpującym poruszaną tematykę, niż mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Zagłębiając się w jego treść, czytelnik szybko uświadamia sobie, że dr Anne Zschocke zawarła na jego kartach wyniki swojej długoletniej pracy. To, o czym pisze autorka, jest poparte licznymi badaniami, ale przede wszystkim wieloletnim doświadczeniem. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż Mikrobiom nie jest poradnikiem łatwym w odbiorze, gdyż znajdziemy w nim całe mnóstwo naukowych terminów i tematy, o których przeciętny czytelnik może nie mieć pojęcia. Wymaga zrozumienia i akceptacji pewnych zasadniczych dla autorki kwestii, jednak jeśli kogoś interesuje tego rodzaju tematyka, w książce dr Anne Zschocke znajdzie naprawdę bardzo wiele przydatnych informacji i jeszcze więcej teorii do rozważenia. Natomiast gdyby komuś było jeszcze mało nauki, to autorka na końcu poradnika zamieściła bardzo bogatą bibliografię, dzięki której każdy zainteresowany może jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę. Jeśli zna, oczywiście, języki obce, gdyż niewiele z tych publikacji, jak podejrzewam, będzie dostępnych w naszym kraju.

 

Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z aktu, że bakterie ludzie przeważnie kojarzyli z chorobami. Dr Anne Zschocke uświadamia jednak czytelnikowi, że w rzeczywistości bakterie są niezbędne do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzisiaj nietolerancje, zaburzenia żołądkowe, stany zapalne, miażdżycę czy cukrzycę przypisuje się zaburzeniom równowagi między bakteriami właśnie a ludzkim organizmem. Według autorki, aby osiągnąć zdrowie, należy przywrócić subtelną równowagę między nimi.

 

Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób zawiera praktyczne instrukcje i porady, a także opisy przypadków chorobowych dotyczące leczenia chorób fizycznych i – co może wydawać się nieco zaskakujące – również psychicznych. Zaczynając od wprowadzenia, czyli rewolucji dotyczącej bakterii, czytelnik przeczyta o oporności powstającej przez stosowanie antybiotyków, wynalezieniu czystej kultury bakteryjnej, poszukiwaniu środków bakteriobójczych, środkach antybiotycznych i wynalezieniu penicyliny. Następnie dowiemy się całkiem sporo na temat probiotyków, ich działaniu, społecznościach bakteryjnych w biofilmach, w organizmie oraz o zależnościach, jakie zachodzą między dietami, bakteriami a zdrowiem. A to dopiero początek, gdyż zagadnień omawianych w Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób jest o wiele, wiele więcej. Autorka całkiem sporo miejsca poświęca również dietom i ich wpływowi na kultury bakterii, nawiązuje także do historii medycyny, omawiając mikroorganizmy jako środek leczniczy na przestrzeni wieków. Szeroko opisuje terapie mikrobiologiczne, wyjaśniając czytelnikowi takie terminy jak: autoszczepionki, symbioflor, mutaflor czy preparaty Sanum. Co interesujące, w książce opisano również terapię mikrobiomu i praktyczne stosowanie bakterii, podając nawet produkty zawierające konkretne mieszanki bakterii. Wszystkich informacji w poradniku Makrobiom jest naprawdę całe mnóstwo, a podane w profesjonalny, czytelny i przyjazny dla czytelnika sposób ułatwiają zrozumienie nawet tych bardziej skomplikowanych zagadnień. Poradnik dr Anne Zschocke spełnia więc swoją rolę jako źródło informacji na temat bakterii i dla przeciętnego, zainteresowanego tematyką czytelnika może okazać się bardzo satysfakcjonującą lekturą.

Hiril

Mikrobiom znajduje się od niedawna w kręgu moich medyczno-biologicznych zainteresowań. Dlatego uzbrojona we wiedzę pozyskaną na studiach i w ramach pasji, zabrałam się za lekturę Mikrobiomu – sposobu na pokonanie chorób.

 

Z opisu znajdującego się w książce oraz w internecie wiemy, że dr Anne Katharina Zschocke studiowała medycynę i naturopatie, odbyła staż badawczy w dziedzinie immunologii i staż lekarski, interesuje się historią kultury i duchowością, a swój pogląd na życie odkryła pracując jako lekarka i ogrodnik.

 

Niestety z żadnego z dostępnych źródeł nie mogę się dowiedzieć z jakiej dziedziny ma swój doktorat, a szkoda, bo może pomogłoby mi to zrozumieć co tak właściwie się w tej pozycji wydarzyło.

 

Sam pomysł na książkę ogromnie mi się spodobał – mikrobiom to ciekawy, a przy tym wciąż bardzo niezgłębiony temat. Byłoby dobrze gdybyśmy pamiętali, że antybiotyki nie służą do leczenia grypy podobnie jak bakterie nie są synonimem zła, bo wiele z nich mieszka w naszym organizmie umożliwiając nam życie. Spis treści uświadomił mi, że książka jest podzielona na kilka dużych rozdziałów: „Bakterie, człowiek i medycyna”, „Środki antybiotyczne: pewne nieporozumienie”, „Mikrobiom człowieka”, „Bakterie w medycynie tradycyjnej” oraz „Naturalne leczenie bakteriami”, które to składają się z wielu podrozdziałów.

 

Przy lekturze towarzyszyły mi na zmianę dwa uczucia – zadowolenie ponieważ autorka przywołuje dużą liczbę użytecznych informacji i ogromne rozdrażnienie wymieszane z przerażeniem – z powodu niewielkich, ale istotnych manipulacji oraz nieco niepokojących porad w ostatniej części. Po przeczytaniu Mikrobiomu mogę powiedzieć Wam jedno – to jest mieszanka wybuchowa i nie polecam jej nikomu kto naukę ceni ponad koncepcje i niepotwierdzone domysły. 

 

Wielka to szkoda dla książki, że autorka nie poprzestała na przekazywaniu obiektywnej, naukowo potwierdzonej wiedzy, a niestety postanowiła przemycać swoje poglądy osobiste i to często w bardzo zawoalowany sposób. Jestem pewna, że czytelnicy niepowiązani z naukowym podejściem do mikrobiomu mogą mieć problem z rozróżnieniem tych dwóch rzeczy, bo autorka czyni tę mieszankę nadzwyczajnie starannie.

 

Tak jak wcześniej wspomniałam, najbardziej niepokoją mnie ostatnie podrozdziały książki, czyli „Terapia mikrobiologiczna” i ostatni rozdział książki czyli „Naturalne leczenie bakteriami”. Sporo w tych częściach dziwnych porad, a niektóre z nich budzą we mnie bardzo sprzeczne uczucia i tak jest na przykład z leczeniem gorączką. Nie mam przekonania, że jest to nieszkodliwa opowieść o różnych praktykach, bo trochę dużo tu instrukcji. Jedyne co ratuje te ostatnie części książki to częste wspominanie, że powyższe terapie mają leczenie tylko wspomagać, a nie je zastępować. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przez pierwszą część książki autorka skrupulatnie tłumaczyła dlaczego zachodnia medycyna narobiła straszliwych i narastających problemów trudno oprzeć się wrażeniu, że brakuje tutaj konsekwencji.

 

Finalnie, książki absolutnie nie polecam. Gdyby autorka poprzestała na rzetelnej opowieści o mikrobiomie książka mogłaby być prawdziwym kompendium, bo autorce nie można odmówić wiedzy. Niestety Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób jest zlepkiem faktów i mitów, nienawiści do antybiotyków i dziwacznych praktyk, z których większość daleko do bycia ogólnie przyjętymi, a najbliższą medycynie jest przeszczep kału. Ostatnia część książki budzi we mnie bardzo sprzeczne uczucia i to ona ostatecznie przesądziła o tak niskiej ocenie książki, o której niestety nie potrafię powiedzieć, że jest bezpieczna. Według mnie część osób może potraktować tak dokładne informacje jako instrukcję. Nie krytykuję wszystkich metod alternatywnych, ale część z nich to niepotwierdzone naukowo doniesienia, a skuteczność wielu z podanych metod jest co najmniej wątpliwa.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!