Słynne Ucieczki Polaków

Autor: Andrzej Fedorowicz

Okładka wydania

Słynne Ucieczki Polaków


Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Fedorowicz
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160x220 mm
 • ISBN: 9788380793651
 • Wydawca: Fronda
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jarr74

„Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy czekali na ich powrót, potrafili przejść przez wrogie kraje tysiące kilometrów".

 

Wydawnictwo Fronda zafundowało nam niezwykłą opowieści o niezwykłych Polakach, których odwaga, brawura, rozmach, hard ducha, determinacja, siła przetrwania oraz ogromny patriotyzm zapisały się złotymi zgłoskami w historii naszego narodu. Andrzej Fedorowicz przedstawia nam dramatyczne historie słynnych a czasami zupełnie spektakularnych ucieczek, naszych rodaków, wpisanych w burzliwe lata zaborów i sowiecko-niemieckiej okupacji.

 

Kierowani silną motywacją (były one, naturalnie, rożne: od niezgody na zniewolenie narodu i walkę o niepodległość, wolność osobistą, miłość rodzicielską (Wanda Pawłowska) po walkę o życie, przetrwanie i danie świadectwa prawdzie. Dokonywali rzeczy zgoła niemożliwych a dla wielu zupełnie niepojętych. Uciekali z syberyjskich zesłań i zapomnianych przez Boga wysp, bolszewickich karnych koloni, nazistowskich obozów koncentracyjnych, twierdz, więzień i katowni. Statkami, łodziami, pociągami, samochodami, saniami, konno lub pieszo, pokonując setki a bywało że i tysiące kilometrów (niektóre ucieczki trwały całe miesiące) dążąc ze wszystkich sił do realizacji założonych sobie celów. Zmagając się z przeciwnościami losu, pościgami, aurą, surowa rosyjską przyrodą, zmęczeniem, głodem, brudem i samym sobą, udowadniali że utrzymanie Polaka w kajdanach nie jest rzeczą prostą.

 

Znajdziemy wśród tych historii głośne i znane nam wszystkim akcję, jak bunt więźniów w obozie koncentracyjnym w Sobiborze (14 października 1943) w czasie którego udało się ujść, niemieckim oprawcom, około 300 osobom czy zupełnie nieprawdopodobna ucieczka, fikcyjnego roboczego komanda, w KL Auschwitz, podczas której czwórka przebranych w skradzione mundury SS więźniów (Kazimierz Piechowski, Gienek Bendera, Józef Lempart i Stanisław Jaster) wyjechali przez główna bramę samochodem niemieckiego komendanta.

 

Znajdziemy na kartach tej książki również te mniej znane, typowo indywidualne akcje jak historię Jana Giertycha (uciekającego z twierdzy w Srebnej Górze) Ferdynanda Ossendowskiego (walczącego z bolszewikami po stronie tzw. białych) czy Bronisława Szeremeta, przedzierającego się przez Tajgę by wziąć udział w lwowskiej konspiracji niepodległościowej.

 

Największe wrażenie zrobiła na mnie jednak pełna rozmachu, barwna historia polskiego szlachcica, Maurycego Beniowskiego, uczestnika konfederacji barkiej, zesłanego przez carską Rosje w grudniu 1770 roku na odległą Kamczetke (po wcześniejszej ucieczce z Kazania) z której to, po wywołaniu zbrojnego powstania, uciekł porwanym statkiem „Św. Piotr i Paweł" ruszył w powrotną drogę (poprzez Japonie, Chiny czy Madagaskar) ku odległej Europie. Gotowy scenariusz na dobry, skrzący się od akcji, przygotowo-sensacyjny, film czy serial.

 

W sposób osobny w tym zestawieniu potraktowane została (choć nie mniej interesująco) sprawa wywiezienia z naszego kraju kilkudziesięciu ton złota, kolekcji monet i innej waluty wchodzących w skład naszych zasobów państwowych we wrześniu 1939 roku, które po licznych perypetiach, udało się przewieść do Francji a po jej upadku do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

 

Bardzo dużym plusem publikacji Andrzeja Fedorowicza „Słynne ucieczki Polaków" jest znakomicie oddany klimat oraz realia epoki oraz poszczególnych, opisywanych zdarzeń, dzięki czemu łatwiej jest nam zrozumieć motywy naszych bohaterów oraz ogrom trudności, które piętrzyły się przed nimi. Polecam lekturę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!