Okładka wydania

Blisko, Nie Za Blisko Terapeutyczne Rozmowy O Związkach

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Blisko, Nie Za Blisko Terapeutyczne Rozmowy O Związkach | Autor: Paweł DroździakRenata Mazurowska

Wybierz opinię:

Literanka

Człowiek jest istotą społeczną, co do tego nie ma wątpliwości. Relacje z innymi ludźmi to konieczność, bez której życie byłoby niemożliwe – nawet tak dalece idącą tezę zaryzykowałabym po przeczytaniu książki „Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach”. Największą niedogodnością, jaka może spotkać więźniów w miejscu ich osadzenia jest nie przemoc, nie zagrożenie ze strony współwięźniów, ale właśnie ignorowanie, traktowanie jak powietrze. W codziennym życiu zwykłych ludzi też nie ma nic gorszego od samotności. Sama tego doświadczyłam, kiedy jako matka zostawałam z maluchami na całe tygodnie sama, a kiedy byli chorzy, nawet bez możliwości wyjścia z domu. Ten czas wspominam wręcz z lękiem, a i robię wszystko, aby nie dopuścić po raz kolejny do takich sytuacji. Na szczęście dzięki książce zrozumiałam, że moje reakcje są jak najbardziej uzasadnione.

 

Książka jest zapisem rozmów Pawła Droździaka, który jest psychologiem, psychoterapeutą, który na co dzień prowadzi terapię osób uwikłanych w związki, w których mamy do czynienia z uzależnieniem emocjonalnym z Renatą Mazurowską – psychoterapeutką i trenerem kompetencji osobistych i społecznych zajmującą się głównie rozwojem umiejętności osobistych, terapią par, ale i jednostek. Jest to więc zderzenie dwóch światopoglądów, w których akcenty są rozłożone na inne tony, inne aspekty życia emocjonalnego są priorytetowe lub mniej ważne dla rozmówców. A przede wszystkim to zderzenie punktów widzenia różnych płci. Odnoszę wrażenie, że rozmówcy w większości ze sobą się zgadzają, a przy tym maja bogate doświadczenie psychoterapeutyczne, a zatem świetnie uzupełniają swoją wiedzę i rozumieją się doskonale. Dzięki temu odczytanie ich rozmowy to wspaniała uczta dla każdego, kto choć trochę interesuje się psychologią.

 

Jednocześnie jestem wręcz zmuszona polecić tą pozycję nie tylko tym, którzy coś już wiedzą o psychologii. Według mnie ta książka to absolutny must have dla każdego. Pokazuje, jakiej delikatności i jasności umysłu wymaga budowanie relacji z innymi ludźmi. Człowiek wchodzi w kontakty i związki z innymi obarczony własnym doświadczeniem, którego wpływ już go ukształtował i które jest kluczem do zrozumienia, dlaczego ktoś zachowuje się tak, a nie inaczej. Jesteśmy wynikiem tych pierwszych relacji – z naszymi rodzicami, potem stajemy się partnerami w związkach, potem sami stajemy się rodzicami. Jedni budują szczęśliwe rodziny, inni te rodziny rozbijają, jeszcze inni są zmuszeni do samotnego rodzicielstwa albo samotnego życia. Jedni skaczą z kwiatka na kwiatek, inni żyją w stałych związkach od szkoły średniej do końca życia, mimo że czasami te związki nie są satysfakcjonujące. Za każdą z tych życiowych postaw stoi decyzja, na którą wpływ miały nasze wcześniejsze relacje, nasze dzieciństwo, nasi rodzice. To zaskakujące, jak wiele niezrozumiałych decyzji można zrozumieć, kiedy spojrzy się na dzieciństwo człowieka i jego relacje z rodzicami. Tak wiele od tego zależy.

 

Ta książka jest fenomenalna. Na każdej stronie odnajdywałam coś, co kazało mi się zastanowić nad swoim życiem i swoimi decyzjami, coś mądrego i rozwijającego. W człowieku jest tyle do odkrycia, siatka targających nami emocji jest niezwykle skomplikowana, a odkrywanie zależności pomiędzy różnymi ogniwami naszych dusz to zdecydowanie fascynująca podróż. Jest mi bardzo trudno opisać, o czym jest ta książka, bo stwierdzenie, że o relacjach jest zdecydowanie mało mówiące. Książka nikogo nie ocenia, zwyczajnie tłumaczy, czemu czasami godzimy się na podłe traktowanie albo na nietrwałe związki, czy życie w trójkątach. Kupujcie i czytajcie, bo na sto procent warto.

TomG

Każdy z nas wie, jak to bywa w związku dwojga ludzi… Raz jest świetnie, kiedy indziej zwyczajnie, czasem zaś bywają burze nerwów będące wynikiem wielu czynników, czy to braku zrozumienia i akceptacji, czy też po prostu skumulowaną sumą problemów codzienności. Różnie bywa, upadków i wzlotów zapewne w żadnym partnerskim związku nie brakuje. Ale nie jest to nic dziwnego, w końcu człowiek jest tylko człowiekiem, każdy z nas ma swoje wady i zalety. Powiedziałbym, że jest to rzecz bardzo normalna.

 

Blisko nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach to poradnik napisany przez Pawła Droździaka i Renatę Mazurowską, duet psychoterapeutów, i wydany ponownie w wersji rozszerzonej. Wszyscy zapewne doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że układanie relacji i zależności z innymi ludźmi – czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym – do najłatwiejszych nie należy. Sympatie i antypatie, wzajemne uczucia oraz emocje, podobnie jak oczekiwania i zobowiązania mają znaczący wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Prawdą jest również, że najistotniejszymi z naszych relacji są te dotyczące partnerów życiowych i najbliższej rodziny, a także dzieci, i te zależności emocjonalne mają bardzo duży wpływ to, jak się czujemy.

 

Autorzy poradnika radzą, że abyśmy mogli budować trwałe i silne związki, takie, w których obie strony będą usatysfakcjonowane i będą czerpały z nich pełnymi garściami, należy spojrzeć z dystansu na przyczyny pojawiających się problemów i spróbować je zdiagnozować, co – moim zdaniem – przeciętnemu człowiekowi może sprawić niemało trudu. Dlatego właśnie warto zajrzeć do Blisko nie za blisko i przeczytać, co psychoterapeuci mają do powiedzenia na temat różnego rodzaju zależności międzyludzkich.

 

W celu ogólnej przejrzystości i ułatwienia czytelnikowi odbioru treści książki, autorzy podzielili omawiane tematy na konkretne kategorie. Przeczytamy między innymi o zależnościach między matką i córką, negocjacjach w związku, samotnym rodzicielstwie, singlach i singielkach, jak również dowiemy się, w którym momencie powinniśmy udać się na terapię i przeczytamy także, naturalnie, o zdradach. Co ciekawe, wypowiedzi autorów i budowa rozdziałów zostały przygotowane w sposób przyciągający uwagę czytelnika, gdyż autorzy najpierw zadają pytanie, a następnie w kilku czy też kilkunastu akapitach na nie odpowiadają. Podczas lektury czytelnik odnosi więc wrażenie odbywania swoistego rodzaju rozmowy, a w efekcie wiele z przeczytanego tekstu pozostaje w pamięci. Taką formę przygotowania treści książki należy tylko pochwalić. Nie jest to zestaw zebranych w całość mądrości, których ktoś być może spodziewałby się po tego rodzaju poradniku. Autorzy nie dyktują wcale czytelnikowi, jak ma żyć i czego nie robić, wręcz przeciwnie, bardzo wiele poruszanych kwestii pozostawiają naszej własnej interpretacji, a także podpowiadają, na co powinniśmy zwracać uwagę, gdzie może tkwić sedno danego problemu itp. Można więc łatwo z powyższego wywnioskować, że Blisko nie za blisko okazuje się być poradnikiem nie tylko niecodziennym, ale również bardzo ciekawym, przygotowanym bardzo profesjonalnie i intrygująco. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że tą książkę powinniśmy posiadać wszyscy, gdyż każdy z nas znajduje się w relacjach z innymi ludźmi. Niektórym może być potrzebna w mniejszym stopniu, innym w większym, ale bez wątpienia na jej lekturze każdy czytelnik może skorzystać. Odbiór jej treści dzięki zastosowanej formie nikomu raczej nie sprawi żadnego problemu, gdyż całość została bardzo spopularyzowana, więc sięgajcie po Blisko nie za blisko bez żadnych obaw.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto