Okładka wydania

Ryby Śpiewają W Ukajali

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Arkady Fiedler
 • Gatunek: Podróżnicze
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 340
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788378233992
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Ryby Śpiewają W Ukajali | Autor: Arkady Fiedler

Wybierz opinię:

Bnioff

„Ryby śpiewają w Ukajali” to wciąż fascynujący i zachwycający kolejne pokolenia zapis badawczej wyprawy legendarnego podróżnika i przyrodnika Arkadego Fiedlera do puszczy amazońskiej. Mimo, iż pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 1937, rzecz nie zastarzała się ani o jotę. Przeciwnie nawet, może stanowić niedościgły przykład bogactwa stylu i języka, niebywałej wręcz j umiejętności nim władania, dzięki czemu lektura wyprawy autora do źródeł rzeki Ukajali, będącej jednym z mnóstwa dopływów potężnej Amazonki, staje się sama w sobie pasjonującą przygodą. Czytając ją teraz, w kolejnym wznowieniu, czułem ekscytację niemal równą tej, która towarzyszyła lekturze tej pozycji przed kilkunastu laty, a zaciekawienie, jakie wzbudziła teraz u kilkuletniego potomka, urodzonego prawie sto lat po opisywanych w książce tej wydarzeniach, tylko utwierdza w przekonaniu, że oto mamy do czynienia z dziełem ponadczasowym.

 

Fakt, że w drugiej dekadzie XXI wieku, znalezienie informacji z najdzikszych nawet zakątków Ameryki Południowej nie nastręcza wiele problemu. W internecie bez trudu możemy znaleźć barwne fotografie, filmy oraz zapisy podróży w miejsca, które opisuje Fiedler w swojej książce. Ba, ci bardziej dociekliwi i lubiący podróże, mogą w relatywnie krótkim czasie zorganizować i odbyć podróż w dość komfortowych warunkach, niespecjalnie martwiąc się o koszty czy bezpieczeństwo podczas takiej wyprawy. Jest jednak coś niesamowicie pociągającego, hipnotyzującego wręcz w narracji Fiedlera oraz w towarzyszącej słowu biało-czarnych, nie zawsze technicznie doskonałych, fotografiach. Dziś każdy może założyć bloga i opowiadać w nim o swoich eskapadach. Nie każdy jednak potrafi robić to w sposób, w jakim opowiedziane są „Ryby śpiewają w Ukajali.”

 

Książka Fiedlera, to nie tylko świetnie opowiedziana relacja z wyprawy, która w latach trzydziestych ubiegłego wieku, faktycznie nastręczała wiele kłopotów i była wyzywaniem pod każdym względem ryzykownym, z możliwością śmierci na wiele sposobów włącznie. Znajdziemy w niej także mnóstwo wiedzy historycznej dotyczącej Ameryki Południowej z czasów podboju jej przez żądnych złota i surowców europejczyków. Dostaniemy też mnóstwo ciekawych wykładów z różnych dziedzin przyrody, przeprowadzonych w najbardziej interesujący z możliwych sposobów, czyli na konkretnych przykładach. Stoczymy potyczkę z pająkami, będziemy uczestniczyć w pochodzie żarłocznych mrówek, które w parę minut poradzą sobie z ogromnym jaszczurem i wszystkim, co stanie na ich drodze. Wzruszymy się losem lokalnych Indian oraz naszych człekokształtnych przodków, przy okazji dowiadując się, w jaki sposób można spreparować legendarne małe ludzkie główki. Przede wszystkim jednak poczujemy niemal namacalnie majestat i fascynującą grozę Amazonki, czując się niczym bohaterowie kultowego filmu Wernera Herzoga „Aguirre, gniew boży”.

 

Książka Arkadego Fiedlera doczekała się tłumaczenia na kilkanaście języków oraz niezliczonej ilości wznowień, czego niniejsze wydanie jest żywym dowodem, wciąż bowiem nie przestaje zachwycać czytelników na całym świecie. Czytelników w różnym wieku i poszukujących różnych czytelniczych wyzwań. Nie trzeba bowiem wcale być miłośnikiem podróży, by pochłonąć tę pozycję z faktycznymi wypiekami na twarzy i głową pełną żywych i fascynujących opisów przyrody. Tak właśnie, opisów przyrody, które przekonać do siebie będą w stanie nawet tych, którzy zwykli je zazwyczaj omijać.

 

Z uwagi na piękno języka, mistrzostwo stylu i umiejętność dzielenia się z czytelnikami swoimi unikatowymi doświadczeniami i ogromną wiedzą, nie tylko przyrodniczą, książka ta nigdy nie wypadnie z kanony lektur osób ceniących sobie dobrą literaturę. Odpowiednią w każdym wieku i każdym czasie, inspirującą przy tym nie tylko do samodzielnych podróży, ale do poszerzenia swojej wiedzy o fascynującym świecie, o którym tak pięknie opowiadał Fiedler w swoich książkach.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial