Okładka wydania

Krótka Historia Sztuki: Kieszonkowy Przewodnik Po Kierunkach, Dziełach, Tematach I Technikach

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Krótka Historia Sztuki: Kieszonkowy Przewodnik Po Kierunkach, Dziełach, Tematach I Technikach | Autor: Susie Hodge

Wybierz opinię:

Michał Lipka

SZTUKA DLA KAŻDEGO

 

Chyba nie ma człowieka, który nie lubiłby sztuki. Nasz gatunek uwielbia piękno i tworzenie na równi z brudem i niszczeniem, o czym świadczą nawet najstarsze ślady bytności naszych praprzodków. Jeśli ktoś więc twierdzi, że jej nie trawi, stanowi jeden z tych potwierdzających regułę przypadków, kiedy to nie spotkał na swej drodze odpowiedniego dzieła. Czy ta książka pomoże je odnaleźć? Może tak, może nie, reprodukcji tutaj bynajmniej nie brakuje, ale nie o to przecież chodzi. Tym bardziej, że ci całkowicie niezainteresowani tematem po „Krótką historię sztuki” pewnie nie sięgną. Ale ci, którzy chcieliby zgłębić tajemnice mniej lub bardziej słynnych dzieł, poznać kierunki, trendy i ewolucję tej dziedziny naszego życia, na pewno będą z lektury albumu bardzo zadowoleni.

 

Zacznę jednak po kolei – czyli dla mnie, tradycyjnie, od zawartości. Co tutaj znajdziecie? Właściwie dokładnie to, co obiecuje tytuł, historię sztuki od zarania dziejów, czyli pierwszych, prehistorycznych jeszcze prac człowieka pierwotnego, po obecne trendy, które już w swym wydumaniu nie wydają się mieć zbyt wiele wspólnego z artyzmem – jak np. konceptualizm. Pomiędzy tymi dwoma granicznymi datami rozciąga się morze, a właściwie prawdziwy ocean dokonań człowieka na polu uwieczniania piękna i swoich wizji. Bardziej sprecyzowane i określone prace starożytnych, barok, impresjonizm, wreszcie kubizm czy minimalizm. W ślad za tym podąża rzecz nieunikniona: przykłady. Bo przybliżanie kolejnych nurtów sztuki nie może się obyć bez prezentacji dzieł je reprezentujących. Nie zawsze są to oczywiste wybory, choćby w przypadku mojego ukochanego malarza, Van Gogha, mógłbym się bardzo spierać co do słuszności takiego reprezentanta, ale zawsze ciekawe i dobrze oddające ducha tego, co chcą przekazać zarówno kierunki twórcze, jak i sami autorzy. A jakie mamy tu dzieła? Od naskalnych rysunków paleolitycznych, przez „Dziewczynę z perłą” i „Krzyk”, po „Fizyczną niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej”. A wszystko to wsparte solidną dawką informacji na temat zarówno tematyki i przesłań owych dzieł, ich losów i genezy, jak również technik używanych przez ich autorów.

 

Brzmi solidnie? Brzmi kompleksowo? Brzmi interesująco? I tak ma brzmieć, bo tak właśnie jest. Może i „Krótka historia sztuki” nie imponuje objętością (za to wysoką ceną już może się pochwalić, ale to każdy oceni z własnej perspektywy), ale jej zawartość jest naprawdę znakomita i bardzo pełna. Przy okazji opracowanie pozostaje bardzo przystępne i proste w odbiorze, co w połączeniu ze skondensowaną treścią daje naprawdę ciekawy efekt. Czytelnik dostaje tu wszystkie podstawowe informacje na temat kierunków sztuki i danych dzieł, podane w sposób jasny, przejrzysty i łatwy do zapamiętania, gdyby np. chciał kiedyś ową wiedzą błysnąć w szkole. Można oczywiście trochę sarkać na fakt, że przydałoby się więcej przykładów, że więcej dzieł mogłoby zostać omówionych, a i same dzieje artystów są najczęściej jedynie zarysowane w postaci ciekawostki czy dwóch na ich temat. Ale i tak całość naprawdę warta jest docenienia.

 

Bo poza treścią mamy tu także naprawdę dużo ilustracji oraz ładne wydanie – na kredowym papierze i z dobrą jakością druku. Na początek przygody z rozległym światem sztuki niniejsza publikacja nadaje się wprost idealnie. Dla dzieci, dla laików, dla osób starszych i dla tych nieco z tematem obeznanych także będzie to dzieło, z którego lektury coś wyniosą. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial