Okładka wydania

Za Horyzont

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Tomasz Pindel
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x235 mm
 • ISBN: 9788324054145
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Za Horyzont | Autor: Tomasz Pindel

Wybierz opinię:

Olcziks

Emigracja w historii naszego kraju jest często poruszanym tematem. Prawili o nim narodowi wieszcze, kompozytorzy, literaci, wszyscy. Do dziś stanowi obiekt wielu dyskusji historycznych i politycznych, ale dla nas, zwykłych, szarych obywateli, wcale nie jest tematem obcym. Ba! Wielu z nas ma w rodzinie emigranta, który wyjechał za tym całym chlebem czy po prostu dla zmiany otoczenia. Wtedy jako cel osiedlenia zwykle padają takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, USA czy Kanada. Zastanawiałeś się, co w zasadzie z innymi, mniej znanymi krajami? Czy tam Polacy nigdy nie emigrowali? Czy jeśli Ameryka, to tylko ta Północna?

 

Na te pytania w swojej książce zatytułowanej „Za Horyzont” próbuje odpowiedzieć Tomasz Pindel. Książce, na pierwszy rzut oka, niepozornej, z oszczędną, ikonograficzną okładką, w nieco większym niż zwykle formacie. Całość wydrukowana na standardowym papierze. Jednak od dziecka nam wpajano, by nie oceniać książki po okładce, co wyjdzie nam w tym przypadku na dobre, bo mamy tu kawał dobrej roboty literackiej, przeznaczonej dla każdego miłośnika zarówno historii, literatury, jak i podróży czy klimatów latynoskich.

 

Co nam rzuci się w oczy po pobieżnym obejrzeniu wnętrza, to czarno-białe ilustracje i tu postawię mój chyba jedyny poważny zarzut wobec tej książki. Są bardzo słabej jakości. Wydawca wybrał wydruk na tym samym papierze co tekst tuż obok. Zapewne miało przybliżyć czytelnikowi wygląd opisywanych ludzi czy budynków, lecz niestety nie zostało to zrobione dobrze. Zamiast tego może rozsądniej byłoby wkładki z samymi ilustracjami na lepszym papierze i z dokładniejszym wydrukiem? Tak pozostaje nam nieco wysilać wzrok by dojrzeć szczegóły fotografii.

 

Wielce plusuję za koniec publikacji, gdzie znajduje się pokaźnych rozmiarów bibliografia, która pozwala nam, zainteresowanym danym tematem, podrążyć w źródłach.
Nie mniej powróćmy do samego tekstu, bo naprawdę warto.

 

Autor zabiera nas w wyprawę do krajów Ameryki Południowej. Odwiedzimy razem z nim (bo książka była pisana podczas jego podróży) takie kraje jak Chile, Argentyna, Meksyk, Brazylia, Gwatemala czy Haiti. Nie będą to jednak suche zapiski z przyokazyjnym przytaczaniem postaci w encyklopedyczny, nudny sposób. Autor sprawnie łączy narrację swoich podróży wraz z historiami poznanych przez niego postaci. Ich łącznikami stają się budynki czy choćby potomkowie, wszystko zgrane w lekki i przyjemny sposób. Bardzo ciekawy zabieg.

 

Przeczytamy między innymi o organizacjach polonijnych, które działają na miejscu, o ich, niekiedy, burzliwej przeszłości i częstymi trudnościami, z jakimi się borykały. Będziemy mieli okazję poznać czemu słowo „Polak” miało negatywne konotacje. Nie zabraknie również waśni między naszymi rodakami a innymi narodami, które przybywały razem z nami ze Starego Kontynentu. Nie obędzie się również bez postaci tych pierwszych, którzy wnieśli ogromny wkład w miejscową literaturę czy nawet reformę systemu edukacji w jednym z opisywanych krajów. Wszystko to będzie miało związek z takimi nazwiskami jak Mickiewicz, Tuwim, Sienkiewicz i, oczywiście, Gombrowicz.

 

Czy więc warto sięgnąć po książkę? Bez wątpienia. Stanowi idealną lekturę podczas własnych podróży, co zawdzięczamy reporterskiemu stylowi publikacji. W każdym momencie będziemy mogli przerwać i wrócić do czytania, a całość, w żadnym wypadku, nie jest męcząca. Przy okazji zostaną nam przybliżone konkretne kraje latynoskie, jak i ogólna atmosfera tam panującą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet jeśli wolisz wskoczyć w rozciągnięte dresy na kanapie pod kocem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial