Okładka wydania

Mgły Avalonu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mgły Avalonu | Autor: Marion Zimmer Bradley

Wybierz opinię:

Bacha85

Napisana w 1983 roku powieść Marion Zimmer Bradley „Mgły Avalonu” zaliczana jest jako jedna z najwybitniejszych książek fantasy, jakie kiedykolwiek powstały. W kolejnym roku została wyróżniona amerykańską nagrodą Locusa za najlepszą powieść fantasy. To ponad tysiąc stronicowe dzieło otwiera dziesięciotomowej historii arturiańskiej. Na język polski przetłumaczone zostały tylko pierwsze cztery tomy a najnowsze wydanie „Mgieł Avalonu” zachwyca oprawą graficzną i twardą oprawą z obwolutą.

 

Marion Zimmer Bradley wzięła najbardziej rozpoznawalną legendę anglosaską i opowiedziała ją na swój, niezwykle kobiecy sposób. „Mgły Avalonu” to historia króla Artura, ale widziana oczami otaczających go kobiet, jego narodziny, dorastanie, w końcu triumf opowiadają kobiety, zarówno te mu najbliższe: matka, siostra i żona, jak i te, które nie będąc z nim związane miały ogromny wpływ na jego życie.

 

Jednak to nie zawiłe losy kobiet otaczających legendarnego króla są najmocniejszym punktem powieści. „Mgły Avalonu” urzekają wykreowanym światem, zarysowaną scenerią burzliwych wydarzeń. Anglia, za czasów panowania króla Artura oraz jego ojca to arena ciągłych zmagań celtyckich tradycji z nadchodzącą chrystianizacją. Prześladowania druidów i niszczone święte gaje w imię nauki o miłosierdziu, tworzą groteskową scenerię. Jednak skonfrontowanie nowej religii ze starą jest tylko wycinkiem wszystkich nadchodzących zmian. Wraz z odchodzeniem od tradycji celtyckich przewartościowane zostaje całe życie zwyczajnych mieszkańców. W zapomnienie idzie magia oraz wypracowany przez pokolenia system wartości. Pojawiają się nowe, ściśle związane z doktryną katolicką, a wraz z nimi nadchodzi nowe: nowe wynalazki, nowe rozwiązania, nowe szanse na przyszłość. W nadchodzącym przypływie zmian, nieuniknionym jest, że co stare będzie musiało ulec przed tym co nadchodzi.

 

Główną bohaterką opowieści jest Morgana, władająca potężną magią jest ucieleśnieniem tradycyjnych wartości. Jest bezwzględna i nie ugnie się przed niczym, by zrealizować zamierzone cele. Posiadając spory wpływ, najpierw na Uthera Pendragona, następnie na Artura jest osią wokół której utkana jest opowieść, w której z jednej strony mamy wielką politykę, z drugiej zaś motywy działania bohaterów dość często oparte są o osobiste urazy a ich pamiętliwość nie pozwala im spojrzeć z szerszej perspektywy na nadchodzące zmiany.

 

Tę, obszerną powieść czyta się błyskawicznie. Została napisana pięknym, bogatym językiem. Liczne opisy idealnie oddają przedstawiony świat i pozwalają się wczuć w targające bohaterami emocje. Biegłość Marion Zimmer Bradley w operowaniu słowem sprawia, że trudno nie współodczuwać z bohaterkami książki. Ponieważ narratorkami powieści są kobiety, poznajemy je więc z ich perspektywy oraz w ich interpretacji. Trudno przez ten sposób przedstawienia fabuły nie nazwać „Mgieł Avalonu” powieścią kobiecą.

 

„Mgły Avalonu” nie bez powodu są uznawane za jedną z najważniejszych powieści fantasy. To przede wszystkim monumentalne, ale i piękne dzieło, w którym wielka polityka przeplata się z codziennością, z ludzkimi słabościami i emocjami. To powieść, w której nie ma postaci tylko złych i dobrych, wszyscy są bardzo ludzcy, podejmują złe decyzje pod wpływem chwili, by później musieć sobie z nimi poradzić. Pomimo, że jest dość kobiecą powieścią, z czystym sumieniem można ją polecić również brzydszej płci, choć czytelniczki prawdopodobnie znajdą w niej znacznie więcej przyjemności.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial