5 Sekund Do IO Rebeliantka

Autor: Małgorzata Warda

Okładka wydania

5 Sekund Do IO Rebeliantka


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Dominek

Gry video nie mają w naszym polskim społeczeństwie szczególnie dobrej opinii, szczególnie wśród starszego pokolenia. Wielu ludzi – mając ku temu rzeczywiste powody lub nie – uważa, że są one przyczyną wielu nieszczęść młodych ludzi, jak kłopoty w nauce, uzależnienia, itp. A co powiedziałaby na ten temat autorka książki „5 sekund do IO”, Małgorzata Warda? Przekonajmy się.

 

Życie nastoletniej Miki zdecydowanie nie było usłane różami. Jej rodzice zmarli, a ona sama usiłuje nie dopuścić, by rozdzielono ją z młodszą siostrą. Ma swoje hobby – gry video – i jest w nich całkiem dobra, na tyle, by móc uczestniczyć w prestiżowych zawodach. Na jednych z nich spotyka gracza, z którym jej drogi przetną się ponownie za jakiś czas – w niezbyt miłych okolicznościach. Chłopak urządzi bowiem masakrę w szkole, do której Mika uczęszcza…

 

Akcja książki dzieje się w świecie właściwie identycznym do naszego, za wyjątkiem istnienia supernowoczesnej technologii pozwalającej dosłownie wejść do cybernetycznego świata gry. Jest to kluczowy aspekt fabuły, więc w porządku. Niezbyt w porządku jest za to, iż początkowo uniwersum „Pięciu sekund...” zdaje się mieć Internet znacznie mniej rozpowszechniony, niż jest to w rzeczywistym świecie… mniej więcej do trzech czwartych książki, gdzie ten aspekt zaczyna funkcjonować już całkowicie tak, jak w rzeczywistości. Osią fabuły jest z kolei misja Miki polegająca na infiltracji świata gry o nazwie IO którą to potajemnie zleca jej znajomy zmarłego ojca – podobnie, jak on, policjant, i znalezieniu tam kilku ludzi poszukiwanych przez władze. Wszystko byłoby ok, gdyby nie jeden fakt: gra opisywana jest jako należąca do gatunku RPG, niestety autorka najwyraźniej nieszczególnie wie, czym się ów gatunek charakteryzuje. Widać, że trochę o tym czytała, niestety nie widziała niczego takiego na własne oczy. Przez to charakterystyczne dla gatunku cechy – awansowanie na wyższe poziomy i wybierania dla postaci nowych zdolności – zostało przedstawione tak, jakby IO była zupełnie inną grą. Poziomy są, ale wyboru zdolności – już nie.

 

Jeśli chodzi o postaci, Mika jest całkiem fajna. Impulsywna, młodzieńczo naiwna, kochliwa… Szkoda, że jej liczne obiekty uczuć to postaci drewniane jak Pinokio, i tak samo zresztą prawdomówne. Może zresztą są tą samą osobą? Kto wie, świat wirtualny… Bardzo ciekawie za to wypada przyjaciel ojca naszej bohaterki, policjant, który to, można powiedzieć, wplątuje ją w przygodę w świecie gry IO. Facet ewidentnie chce jej pomóc, ale nie bardzo wie, jak to zrobić, miota się między osobistą sympatią a obowiązkami, między jej dobrem a szczerością… Postać prawdziwie z krwi i kości, słowem.

 

Nieźle wyszedł autorce język, jakim mówią postaci. Może przydałoby się więcej różnorodności i slangu, wszak książka opowiada głównie o młodzieży, ale nie narzekam – łatwo tu popaść w przesadę, a brak „gwary” u Miki ładnie ilustruje jej izolację od rówieśników.

 

„5 Sekund do IO” to pierwsza część dłuższej opowieści. Nie ma w tym oczywiście nic złego, tak też było w recenzowanym przeze mnie kiedyś „Okrutniku”, jednakże tutaj po lekturze miałem wrażenie, jakby była to tylko jakaś próbka, wyjątkowo obszerny wstęp, tak mało się wydarzyło. Na plus, że autorka z czasem nieco odchodzi od przedstawienia gier jako źródła całego zła świata na rzecz naprawdę nieźle przedstawionego mechanizmu uzależnienia. Tym niemniej „5 Sekund do IO” to książka po prostu średnia. Tak bardzo średnia, jak to tylko możliwe.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!