Okładka wydania

Dieta W Chorobie Hashimoto

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agata Lewandowska
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 160
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235 mm
 • ISBN: 9788377738542
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dieta W Chorobie Hashimoto | Autor: Agata Lewandowska

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Dieta w chorobie Hashimoto autorstwa Agaty Lewandowskiej to kompendium rzetelnej wiedzy na temat zawartego w tytule zaburzenia. Lektura pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości związane z prawidłowym postępowaniem w tej chorobie; rozprawić się z mitami jej dotyczącymi oraz podjąć właściwe kroki w kierunku poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Autorka podkreśla, że leczenie choroby Hashimoto powinno być zindywidualizowane i dostosowane do konkretnej sytuacji pacjenta, dlatego też książka nigdy nie zastąpi kontaktu z lekarzem. Wiele jest jednak uniwersalnych zaleceń, do których wszyscy chorzy powinni się stosować. Lewandowska, kreśląc przyczyny, dla których powstała książka, opowiada o tym, jak prześledziła dotychczasowe publikacje i internetowe wpisy oraz zauważyła, że doszło do powstania chaosu informacyjnego, który jedynie pogłębił poczucie zagubienia chorych. Celem publikacji jest zatem uporządkowanie informacji dotyczących Hashimoto oraz rzetelne, a zarazem przystępne i łatwo zrozumiałe, opracowanie najważniejszych informacji na jej temat.

 

Książka podzielona została na dwie zasadnicze części. Pierwszą z nich stanowi tzw. dział teoretyczny, w którym znajdziemy informacje na temat celów i aspektów leczenia, przyjmowania leków oraz produktów, które mogą zmniejszyć ich wchłanianie. Lewandowska pokazuje również, jak istotny jest zdrowy styl życia oraz właściwa dieta. Autorka szczególną wagę przywiązuje nie tylko do jodu (którego zbyt małą ilość, jak i nadmiar, bez większych problemów łączymy z kłopotami z tarczycą), ale również niedoborów selenu, witaminy D i kwasów tłuszczowych. Autorka udowadnia, że ich odpowiedni poziom wpływa na lepsze funkcjonowanie w chorobie Hashimoto. Nie pominięto również kwestii schorzeń towarzyszących kłopotom tarczycowym. Celiakia, cukrzyca, łuszczyca, atopowe zapalenia skóry, zespół policystycznych jajników, insulinoodporność, zaburzenia lipidowe i choroby sercowo-naczyniowe omówione zostały krótko, ale zarazem rzeczowo. Za niezwykle cenny uważam również dział, w którym zebrane zostały najważniejsze zalecenia, jak na co dzień postępować z chorobą. Autorka przestrzega, by spożywać leki na czczo, wypijać ok. 1,5-2 litrów (niesłodzonych) płynów dziennie, nie zapominać o pełnowartościowym śniadaniu.. Ważne są również m.in. właściwa przemiana materii, a więc częste, choć niezbyt duże posiłki; niedopuszczenie do otyłości lub redukcja wagi; ruch i sen. Niezwykle ciekawe i dużo mniej oczywiste wydały mi się fragmenty dotyczące wpływu naczyń teflonowych na wydzielanie hormonów w organizmie człowieka. Nie zdawałam sobie również sprawy z tego, jak destrukcyjnie działają używki na florę jelitową.

 

Druga część książki, praktyczna, zawiera 115 ciekawych, przyjaznych tarczycy przepisów. Oznaczono je symbolami w taki sposób, by czytelnicy mogli łatwo zorientować się, które z nich nie zawierają pszenicy, glutenu, mleka, laktozy lub szkodliwych w chorobie goitrogenów. Agata Lewandowska zachęca nas do pieczenia własnego chleba, przygotowywania placków, zdradza przepisy na bezglutenowe oraz bezmleczne pancakesy. Wśród zup moje serce skradła ta z soczewicy i pomidorami oraz krem z zielonego groszku. Natomiast z proponowanych dań głównych uwielbiam halibuta z ziołami i kiełkami, oryginalne kotlety z amarantusem. Oprócz tego w książce odnalazłam także kilkanaście przepisów na sałatki, m.in. z buraków i koziego sera lub włoską z bobem i parmezanem; przekąski, surówki oraz desery (!). Dozwolone są batoniki bakaliowe, ciasto orkiszowe z jabłkami, czekoladowiec z czerwonej fasoli lub muffinki bezglutenowe z cukinią. Dużym atutem prezentowanych tu przepisów jest ich łatwość wykonania oraz niezbyt długi czas przygotowania. Agata Lewandowska udowadnia, że tytułowa dieta w chorobie Hashimoto, choć wymaga wielu poświęceń, wcale nie musi być nudna i monotonna. Publikacja stanowi kompendium naprawdę rzetelnej wiedzy, którą mogę polecić przyszłym czytelnikom z czystym sumieniem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial