Okładka wydania

Kalijuga Wiek Waśni I Sporów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: William Dalrymple
 • Tytuł Oryginału: The Age of Kali: Indian Travels & Encounters
 • Gatunek: Podróżnicze
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Berenika Janczarska
 • Liczba Stron: 440
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x225 mm
 • ISBN: 9788365613608
 • Wydawca: Noir Sur Blanc
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Kalijuga Wiek Waśni I Sporów | Autor: William Dalrymple

Wybierz opinię:

Mała Mi

William Dalrymple to utytułowany szkocki historyk, pisarz i krytyk literackich. To autor magicznych reportaży po Azji, w których z dziennikarskim zacięciem, a jednocześnie z niezwykłym umiłowaniem piękna każdego skrawka terenu, zabiera czytelnika w podróż po niezwykle egzotycznych i barwnych miejscach tego świata. Jego powieści były niejednokrotnie nominowane i otrzymywały najwyższe wyróżnienia literackie m.in. Nagrodę im. Thomasa Cooka za Miasto dżinów. Rok w Delhi, Nagrodę Wolfsona i tytuł najlepszej szkockiej książki roku dla White Mughals: Love and Betrayal in Eighteenth – Century India, która jeszcze nie doczekała się polskiego przekładu czy Prix d’Astrolabe za Kali Juga. Wiek waśni i sporów. I to właśnie tę ostatnią pozycję mam dziś ogromną przyjemność recenzować.

 

Kali Juga. Wiek waśni i sporów to właściwie zbiór reportaży, w których autor opisuje swoją podróż po subkontynencie indyjskim. Kraju, gdzie ogromne bogactwa kontrastują ze skrajną biedą i głodem. I w przeciwieństwie do Miasta dżinów. Rok w Delhi, tym razem autor nie skupia się wyłącznie na jednym mieście, a zabiera czytelnika w podróż po najdalszych zakątkach Indii aż do Pakistanu. Odwiedza zarówno wielkie metropolie, jak i małe miasteczka, gdzie czas właściwie się zatrzymał, a mieszkańcy żyją tradycją praktykowaną przez ich ojców, dziadów i pradziadów.

 

Już od pierwszych stron powieści widać wyraźnie ogromną miłość i szacunek, jakim William Dalrymple obdarza ten niezwykle egzotyczny i barwny kraj. Tą miłością, stara się zarazić czytelnika, przedstawiając w sposób bardzo obiektywny kulturę, ustrój i historię Indii. I właśnie za tę obiektywność tak bardzo cenię sobie tego autora. Mimo że kultura Indii tak bardzo różni się od europejskiej, a wiele praktyk do dziś tam stosowanych może wzbudzać oburzenie, to autor pozostaje neutralny i wiarygodnie przedstawia wszystkie elementy kultury mieszkańców tego kraju. Co więcej, opisując korupcję i bezprawie szerzące się po zapomnianych liczkach miasta, zamiast z góry potępić takie praktyki, stara się odnaleźć ich źródło i bezpośrednią przyczynę.

 

W tym momencie, niezbędne jest wspomnienie o symbolicznym znaczeniu samego tytułu. W starożytnej kosmologii hinduskiej, „czas został podzielony na cztery eony. Każdy wiek (juga), nosi nazwę jednego z czterech rzutów w grze w kości, od najszczęśliwszego do najgorszego; każdy kolejny eon jest więc okresem postępującego moralnego i społecznego upadku. […] Obecnie w Indiach panuje kalijuga, „wiek demona Kali”, od najgorszego rzutu, czas sporów, korupcji, mroku i rozpadu. W kalijudze wielcy bogowie Wisznu i Śiwa pogrążeni są w głębokim śnie i nie słyszą modlitw, jakie zanoszą do nich wyznawcy. W takich czasach normy społeczne ulegają zatarciu – wszystko staje się dopuszczalne.”

 

Jednak tak naprawdę Kali Juga. Wiek waśni i sporów to opowieść o ludziach. O ludziach, tak różnych, a jednocześnie tak bardzo wyrazistych. To historia małych dziewczynek wydawanych za mąż za znacznie starszych mężczyzn. To opowieść o okropnym traktowaniu kobiet, skazanych całkowicie na łaskę i niełaskę mężów. To powieść o bestialskim traktowaniu wdów, które miejscami zmuszane są do towarzyszenia mężom w ich ostatniej drodze, gdzie są żywcem palone na pogrzebowym stosie. Ale to także historia ludzi, którzy sprzeciwili się tradycji, tak mocno zakorzenionej w kulturze tego kraju. O ludziach, którzy swoim życiem starają się udowodnić reszcie społeczeństwa, że można żyć w tym kraju tysiąca barw, będąc otwartym na to co nowe i nieznane.

 

William Dalrymple stworzył wspaniałą opowieść, która mimo że wydana 20 lat temu, nadal urzeka czytelników swoją aktualnością i przesłaniem. Nie sposób nie wspomnieć również o przepięknym języku, który wzbudził we mnie prawdziwy zachwyt i na długo stał się wyznacznikiem jak powinno się operować słowem pisanym. Ogromnie się cieszę, że polskie tłumaczenie nie odebrało powieści, tego niezwykłego uroku. Samą książkę czyta się bardzo przyjemnie, całkowicie zatapiając się w historię tego kraju, co tylko potęguje talent autora do snucia magicznych opowieści niczym historie Szeherezady.

 

Kali Juga. Wiek waśni i sporów to magiczna opowieść o podróżach białego Europejczyka po subkontynencie indyjskim. To opowieść o kraju pełnym kontrastów, gdzie tradycja walczy z nowoczesnością, a politykami zostają emerytowani bandyci. To barwnie opisana historia zwykłych ludzi i ich niezwykłych opowieści, które mimo że miejscami szokują, są nierozerwalnie wpisane w obraz tego niesamowitego kraju. Ogromnie polecam zapoznać się z tą pozycją, jak i innymi autorstwa Williama Dalrymple’a wszystkim czytelnikom, w których żyłach płynie krew prawdziwych podróżników.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial