Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Tajemnice Życia Pozagrobowego

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 6 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnice Życia Pozagrobowego | Autor: Andy Collins

Wybierz opinię:

Sagittarius

Ludzie są z natury ciekawi. Chcą wszystko wiedzieć, potwierdzić, udokumentować. Problem pojawia się, gdy nie mogą tego zrobić. Może nawet nie tyle problem co lęk i obawa przed nieznanym. Owym wciąż badanym i jeszcze w pełni nie jasnym elementem jest nieuchronna, czekająca każdego śmierć. Etap ludzkiej egzystencji, do którego ludzie podchodzą różnorako. Niemniej jednak bezsprzecznie stanowi zagadnienie nurtujące nas wszystkich obecnie żyjących, tak samo jak zajmowało naszych przodków. Nic dziwnego. W końcu dotyczy bezpośrednio istoty ludzkiej. ,,Tajemnice życia pozagrobowego” jak żaden inny tytuł rzuca się w oczy i pobudza wrodzoną ciekawość człowieka. Dodatkowo okładka przedstawia most prowadzący wprost do nieba, do światłości, wyłaniającej się spośród chmur. Zawartość tej pozycji została spisana przez polskiego publicystę, poetę, futurologa i prozaika Andrzeja Sieradzkiego, którego pseudonim – Andy Collins – możemy odczytać tuż nad tytułem. Mężczyzna jest autorem ponad stu książek o szerokiej tematyce, poczynając od medycyny przez psychologię i na eschatologii, z którą właśnie mamy do czynienia kończąc.

 

Autor porusza wiele zagadnień związanych ze śmiercią jak i życiem po niej. Cała książka jest dokładnie i skrupulatnie uporządkowana na omawiane tematy. Znajdziemy tam rozdziały o Piekle i Niebie, ale także Aniołach czy Duszy ludzkiej. Poszczególne tematy skonstruowane są na zasadzie pytań i odpowiedzi. Wątki są oczywiście trafne i na pewno każdy z nas nie raz zastanawiał się, na przykład kim tak naprawdę są aniołowie, czy jak wyglądają. Jednakże odpowiedzi są doprawdy zaskakujące. Zadziwia mnie jak krótko i precyzyjnie autor odpowiada na tak skomplikowane pytania, o których można by pisać całe książki. Ponadto często odpowiedzi są jednoznaczne, bezdyskusyjne i zdają się być po prostu ostateczne. Co prawda autor niemalże w każdym przypadku swoją wypowiedź uwiarygadnia przez słowa jednego z mistyków czy świętych. Ponadto odwołuje się także do innych źródeł jakimi są postanowienia Soborów, Biblia czy Tradycja. Dokładny indeks źródłowy zawierający spis oraz krótkie notki o każdym z wymienionych osób, na których słowa powołuje się Sieradzki, znajduje się pod koniec książki. Znajdziemy tam także obszerną bibliografię, z której możemy skorzystać jeśli pragniemy bardziej wyczerpujących odpowiedzi. Dlatego też owej książki nie traktuję jako w pełni rozwijającą nurtujące nas zagadnienia. Stanowi raczej zbiór pytań i informacji powierzchownych. Nie mniej jednak na pewno można uznać ją za źródło, które również poprzez aneksy, wskaże nam odpowiednie pozycje, w których to powinniśmy szukać szczegółowych rozważań.

 

Na początku, w samym wstępie autor zaznacza, iż zdaje sobie sprawę, że tematy nie są wyczerpująco rozwinięte. Określa również do kogo adresowana jest książka. Okazuje się, iż jest ona szczególnie dedykowana sceptykom, ludziom wątpiącym, oddalonym od religii. Niestety uważam, że akurat dla tych osób nie jest to adekwatna pozycja. Poprzez jednoznaczność odpowiedzi, do których uzasadnienia musimy dokopać się głębiej w innym źródle, odpowiedzi stają się po prostu mało przekonywujące. Poza tym stylistyka również nie przyciąga. Książkę czyta się dosyć ciężko poprzez nagromadzenie religijnego słownictwa, które nie ułatwia sprawy. W pewnych momentach miałam wrażenie, że równie dobrze jej fragmenty mogłyby być odczytane w kościele. Sceptyk mógłby także odebrać, iż książka ma na celu nie tyle przekonanie, wyjaśnienie oraz przybliżenie chrześcijańskiego punktu widzenia, lecz nastraszenie i wzbudzenie trwogi w niewierzącym. Bowiem rzuca się w oczy dysproporcja między opisem Nieba, zajmującym około dziesięciu stron, a zgłębianiem tajemnic Piekła czy Czyśćca, które łącznie zawierają blisko czterdzieści. Dlatego też uważam, iż jest to pozycja dla osób bardziej zaawansowanych w wierze. Osób, dla których postaci, na których słowa powołuje się autor nie są zupełnie obce, lecz wiarygodne i pewne. Książka ukazuje tytułowe tajemnice życia pozagrobowego, to pewne. Jednak w dość subiektywny, czysto chrześcijański sposób.

Księżycova

Jak wygląda niebo? Jaką drogę musi przejść dusza, by została zbawiona? Czy piekło istnieje naprawdę? Ilu jest aniołów? Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedz w książce Andy'ego Collinsa „Tajemnice życia pozagrobowego".

 

Ostatnimi czasy dużo czytam o życiu pozagrobowym. Szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i zastanawiam się co czeka naszą duszę po śmierci. Jeżeli chodzi o wcześniejsze książki, opowiadały jednostkowe historie ludzi, którzy wybrali się na tamten świat i powrócili na ziemię, oraz opowiadali o swoich niesamowitych przygodach. W „Tajemnicach życia pozagrobowego" możemy czytać o zaświatach z punktu widzenia kościoła. Książka jest zbiorem odpowiedzi zaciąganych z wielu źródeł, w tym Biblii, Starego i Nowego Testamentu, wizji świętych, księży, papieży, egzorcystów i tym podobnych. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się co przeżywają dusze cierpiące w piekle, czym różnią się cierpienia dusz czyśćcowych od skazanych na piekło, ilu aniołów ma po swojej stronie Miłosierny Bóg, a ilu z nich poszło za Lucyferem.

 

Andy Collins podzielił swoją książkę na rozdziały, w których szczegółowo zagłębia się w poszczególne tematy. W pierwszym z nich dowiadujemy się czym jest śmierć i co następuje bezpośrednio po niej. Następnie stajemy przed szczegółowym sądem ostatecznym, skąd już nie mamy szans na zadośćuczynienie. Dusza widzi swoje grzechy w pełni świadomie i zaczyna czuć ich skutki i wagę. Następnie wędruje dalej – do raju, czyśćca, lub piekła.

 

Duża część poświęcona aniołom, uświadamia czytelnika jaką rolę pełnią te istoty. Dowiedzieć się możemy, że Lucyfer, który później stał się Diabłem, był niegdyś aniołem bardzo bliskim Stwórcy, jednak przez swoją pychę odwrócił się od Niego i zabrał za sobą jedną trzecią aniołów. W ten sposób powstało piekło, miejsce niekończących się cierpień. Bardzo dobrze jest przedstawiona postawa dusz i demonów w stosunku do Boga. Autor tłumaczy skąd bierze się ich zło, opowiada o źródle ich gniewu i nienawiści do ludzi. Książka podzielona na rozdziały, podzielona jest na rozdziały: śmierć, sąd szczegółowy po śmierci, dusza, aniołowie, aniołowie stróże, święci, aniołowie ciemności i piekło. Każdy jest niezwykle interesujący i w pełni zaspakaja wiedzę na każdy z nich. Bardzo dobrze czyta się zestawioną w ten sposób wiedzę. Jeżeli jednak miałabym zastrzeżenie, to jest tylko jedno – autor bardzo uważa, by opinia była zgodna z nauczaniem kościoła i miałam raz po raz wrażenie, że pan Andy Collins postawił sobie za zadanie, zaznaczać przy każdym wspomnieniu o cierpieniach, że Bóg nas kocha i cierpimy dla naszego dobra. Będąc katolikiem, jestem świadoma istnienia nieba, czyśćca i piekła i wcale nie potrzebuję tego typu ciągłych stwierdzeń. Za kary i zaniedbania czeka nas pokuta.

 

Dla katolika, książka jest bardzo fajnym źródłem wiedzy o sprawach podstawowych, przygotowuje nas do spotkania ze śmiercią, w pewien sposób uspakaja i przynosi odpowiedzi, z drugiej jednak zmusza do refleksji i poprawy. Lepiej rozumiemy cel naszego cierpienia. Ponadto znajdujemy rady, by żyło nam się lepiej. W „Tajemnicach życia pozagrobowego", autor podpowiada jak mieć po swojej stronie poparcie świętych, jak radzić sobie ze złymi duchami, które nas otaczają i kuszą, jak modlić się i do kogo, by chronić siebie i swoich bliskich, oraz jak ukoić dusze zmarłych i pomóc im przejść szybciej poprzez cierpienia czyśćcowe. Zbiór pytań i odpowiedzi jest niezwykłym źródłem wiedzy, do którego będę niejednokrotnie wracać, gdy poczuję, że potrzebuję wsparcia, lub duchowej pomocy.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial