Okładka wydania

Złoczyńcy W Uzdrowisku

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Gatunek: Powieści I Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 166
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788365891068
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Złoczyńcy W Uzdrowisku | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Anena

,,Złoczyńcy w uzdrowisku” to cieniutki zbiór opowiadań laureatów konkursu organizowanego przez Biuro Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego dla początkujących pisarzy w 2016 roku. Celem konkursu było napisanie opowiadania z wątkiem kryminalnym, którego akcja rozgrywałaby się w Otwocku. Za sprawą jury, w którego skład wchodził m.in. ceniony autor powieści kryminalnych Wojciech Chmielarz, wybrano siedem najlepszych opowiadań, które znalazły się w niniejszym tomie. W ten sposób czytelnik ma do czynienia z krótkimi formami autorów reprezentujących różne podejście do tematu i odmienne wizje.

 

Dzięki opowiadaniom czytelnik ma możliwość dowiedzieć się nieco więcej o Otwocku i jego ciekawej historii, która stała się ciekawsza za sprawą budowy Kolei Nadwiślańskiej pod koniec XIX wieku. Wówczas to uzdrowiskowe miasteczko zyskało wielu odwiedzających iż dość sennego miasteczko stało się niemalże rozrywkowym centrum, w którym nie tylko można było leczyć różne przypadłości, a zwłaszcza choroby płuc, ale również poznać wielu interesujących ludzi i zabawić się na wieczorkach tanecznych. Coraz większa liczba przyjezdnych nie tylko znacząco wpłynęła na sławę Otwocka, ale również sprawiła, że wzrosła przestępczość i zmalało poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Od tej chwili uzdrowisko będzie sceną zabójstwa, pożaru i szemranych interesów typów z kryminalnego półświatka. I właśnie tym przestępczym zapałom poświęca się uwagę w niniejszej antologii opowiadań.

 

Oprócz opisów przestępstw, licznych nadużyć i machlojek ciemnych typów autorzy opowiadań wiele miejsca poświęcają na ukazanie ludzkich przywar. Głównym motorem działań jest bowiem chciwość, która popycha do zbrodni nawet najbardziej prawe jednostki. Mimo typowo kryminalnej fabuły, w której znajdzie się miejsce dla osób prowadzących śledztwo, czyli policji oraz detektywa amatora, nie w każdym przypadku następuję triumf sprawiedliwości, ponieważ tożsamość sprawcy pozostaje nie ustalona, a co za tym idzie złoczyńca pozostaje bezkarny. W ten sposób twórcy opowiadań przekraczają sztywne ramy literatury kryminalnej i ukazują przewrotność szeroko pojętej sprawiedliwości.

 

Najbardziej urzekły mnie opowieści zatytułowane ,,Ciekawość i fantazja”, ,,Zgodnie z prawdą” i ,,Srebrna zapinka”. Są to nie tylko krótkie formy napisane ciekawym i obrazowym językiem, ale również wyróżniające się pomysłem na fabułę i intrygę. Akcja prowadzona jest w nich wartko, a uwagę czytelnika przyciągają ciekawi bohaterowie, którzy z miejsca zyskują sympatię odbiorcy.

 

Niestety te trzy opowiadania nie są w stanie uratować ,,Złoczyńców w uzdrowisku” przed moją raczej negatywną oceną. Mimo ciekawego podejścia do tematu i oryginalnych pomysłów na fabułę kryminalną nie wszystkie opowiadania prezentują dobry poziom literacki. Część z nich pisana jest językiem topornym, wręcz przytłaczającym czytelnika i zniechęcającym do dalszej lektury. Co więcej, bohaterowie są bardzo płytcy, papierowi i nie tworzą z czytelnikiem tej specyficznej więzi, która powinna się między nimi rodzić podczas czytania.

 

Podsumowując, ,,Złoczyńcy w uzdrowisku” to antologia opowiadań kryminalnych osadzona w uzdrowiskowej miejscowości Otwock, gdzie pod koniec XIX wieku i w pierwszych latach XX wieku dochodziło do działań przestępczych, w tym napadów, czy pożarów. Tomik opowiadań prezentuje poziom niezwykle niespójny, ponieważ oprócz doskonale napisanych opowieści większość stanowią raczej mierne formy napisane pozbawionym emocji sztywnym językiem. Dziwi zatem, że tak słabe pozycje znalazły się w gronie najlepszych opowiadań nadesłanych w ramach konkursu. Aż strach pomyśleć jaki był poziom pozostałych zgłoszonych prac… Mimo, że moje zdanie o tej publikacji jest raczej mało pozytywne, to warto zapoznać się z nią i móc wyrobić własne zdanie. Jedno jest natomiast pewne, ,,Złoczyńcy w uzdrowisku” to pozycja przede wszystkim przeznaczona na wakacyjny relaks. Kto wie, może mroczny klimat uzdrowiska skłoni niejednego odbiorcę do zwiedzenia Otwocka i zgłębienia historii, która jeszcze czeka na odkrycie?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto