Krótka Wymiana Ognia (Audiobook)

Autor: Zyta Rudzka

Okładka wydania

Krótka Wymiana Ognia (Audiobook)


Dodatkowe informacje

 • Autor: Zyta Rudzka
 • Gatunek: KobieceAudiobook
 • Język Oryginału: Polski
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788327247629
 • Wydawca: Biblioteka Akustyczna
 • Lektor: Krystyna Tkacz
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Format: CD
 • Czas Nagrania: 4 godz 59 min
 • Nośnik: CD mp3
 • Rozmiar Pliku: 284 MB

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Po kilkunastu latach nieobecności Zyta Rudzka powróciła z nową powieścią, by móc znów wstrząsnąć czytelnikami i potwierdzić, że nadal jest w bardzo dobrej formie pisarskiej. ,,Krótka wymiana ognia” to powieść, na którą warto było czekać. Przygotujcie się na literacką ucztę i usiądźcie wygodnie w fotelu, ponieważ w wersji audiobookowej książkę czyta fenomenalna Krystyna Tkacz.

 

Pewnego dnia Roma Dąbrowska zostaje zaczepiona przez młodego mężczyznę. To z pozoru błahe i nic nie znaczące wydarzenie staje się punktem zwrotnym, swoistą cezurą, od której rozpoczyna się nowy etap jej życia. Kobieta uświadamia sobie bowiem, że jej życie miłosne umarło. Z tego powodu stara poetka wraca myślami do wielu wspomnień, wydarzeń sprzed lat, by dokonać swoistego bilansu miłości. Wspomina zatem dawne erotyczne przygody, ulotne niczym skrzydła motyla chwile namiętności. Zauważa, że jej życie zawsze polegało na pełnieniu jakiejś funkcji społecznej. Wraz z wiekiem i zmianami w życiu przeszła płynnie od etapu córki do roli żony i matki. Dokonując tego swoistego rachunku sumienia Roma stwierdza, że popełniła wiele błędów. Odnalezienie córki, z którą wiele lat temu straciła kontakt, staje się dla niej ważną sprawą, dzięki której może znaleźć odpowiedź na pytanie o to kim jest, kim była, kim się stała i jaką rolę pełnili w jej życiu napotkani ludzie.

 

Powieść Zyty Rudzkiej to literatura zdecydowanie nie przeznaczona dla każdego czytelnika. Autorka prezentując opowieść o nietuzinkowej bohaterce, która dokonuje rozrachunku z życiem postanowiła się zmierzyć z tematem kulturowo bardzo trudnym i pomijanym, mianowicie ze stereotypem starej kobiety. Dla większości Polaków jest to bowiem zgarbiona babuleńka z chustką na głowie zmierzająca do lekarza i/lub kościoła. Ale nie dla Zyty Rudzkiej, która swoją książką udowadnia, że za tą twarzą pokrytą siecią zmarszczek i z siwiuteńkimi rzednącymi włosami kryje się kobieta nie tylko życiowo mądra, ale również z potężnym bagażem emocji i straconych szans. Roma jest bowiem kobietą młodą duchem zamkniętą w ciele staruszki. Kobietą, która ze zgrozą zauważa, że jej ciało już dawno przestało ją słuchać i bez jej zgody zestarzało się, uschło niczym kwiat pozbawiony wody. Jej spostrzeżenia przesiąknięte są ironią, sarkazmem, dystansem do siebie i świata, ale i goryczą z powodu utraconych szans i nieodwracalnych zmian. Podobnie jak bohaterki Elfiede Jelinek, Roma odczuwa głód ciała połączony ze zgaszoną z powodu wieku namiętności. Poetka nie może pogodzić się ze stanem starzenia i zająć się przygotowaniami do nieuchronnie zbliżającej się śmierci jak czyni to wiele jej rówieśniczek. Wręcz przeciwnie, Roma jest głodna życia, cielesności, bliskości drugiego człowieka. Jej losy to nie tylko zapis niewypowiedzianych przez wiele z jej rówieśniczek obaw, ale również groteskowy teatr starości pełen goryczy.

 

,,Krótka wymiana ognia” to również językowy obraz rodziny, który czytelnik próbuje odtworzyć i poukładać z różnych porozrzucanych kawałków i fragmentarycznych wspomnień. Z racji tego, że bohaterką jest poetka, to słowo pełni w tym utworze naczelną rolę. Autorka doskonale bawi się nim i bardzo obrazowo, z dokładnym doborem każdej frazy, potrafi nadać piękną formę nawet najbardziej błahym czynnościom. Z jej perspektywy nawet foliowa reklamówka tańcząca na wietrze potrafi być zjawiskiem fascynującym. Rudzka momentami strzela słowami niczym z karabinu, który celnie trafia do umysłu czytelnika. Momentami opowieść staje się coraz bardziej lapidarna i soczysta, ale dzięki temu można wydobyć tropy, które niesie za sobą znaczenie słowa. Bo właśnie słowo jest ważne w historii, którą chce czytelnikowi pokazać pisarka. To ono niesie znaczenie treściom, ale również wydobywa żale głównej bohaterki.

 

Moim zdaniem audiobook powieści prezentuje się równie znakomicie, co jej papierowa forma, a nawet lepiej. Głos znanej aktorki teatralnej i filmowej pani Krystyny Tkacz jest moim zdaniem fenomenalny i świetnie dostosowany do klimatu powieści i jej wymowy. Lektorka doskonale moduluje głos i podkreśla te frazy wypowiedzi głównej bohaterki, które wymagają podkreślenia. Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie, by ,,mówiła” głosem kogoś innego. Krystyna Tkacz okazała się idealnym wyborem, za co dziękuję Bibliotece Akustycznej.

 

Podsumowując, jeśli uwielbiacie niebanalną literaturę obyczajową to koniecznie sięgnijcie po ,,Krótką wymianę ognia”. Jest to książka głęboko osadzona w ludzkiej psychice, ukazująca meandry ludzkiej duszy oraz tęsknotę za minionymi latami. Bohaterka, która zawodowo zajmowała się zabawą słowem z goryczą zauważa bowiem, że to życie i jej ciało zagrały z nią. Wbrew swej woli została zamknięta w ciele starszej pani, od której oczekuje się opieki nad wnukami i głębokiej religijności. Tymczasem odczucia Romy są całkowicie odmienne. Książka Zyty Rudzkiej to także ważny głos w tematyce rodzinnej, w której autorka ukazuje blaski i cenie życia w tej specyficznej komórce społecznej jaką jest rodzina.

 

Natomiast jeśli nie macie zbyt wiele czasu na czytanie, to musicie sięgnąć po audiobook. Pani Krystyna Tkacz jest doskonałą narratorką, która potrafi malować głosem i oddać emocje głównej bohaterki. Naprawdę polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!