Okładka wydania

Lukrecja Z Kamiennej Grobli

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 276
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788365891204
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Lukrecja Z Kamiennej Grobli | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Księżycova

Nigdy nie byłam fanką kryminałów... Moje serce od początku mojej przygody z książkami najbliższe było literaturze pięknej, romansidłom a także fanstastyce. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie dała temu gatunkowi szansy. Pierwszy kryminał, który przeczytałam trafił do mnie w czasie trwania świąt bożonarodzeniowych. Był prezentem pod choinkę od mojego męża. Lekturę przeczytałam szybko, bez większego zachwytu. Dopiero później gdy w szkole średniej przyszło nam omawiać książką Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara" oraz kiedy bez reszty zatraciłam się w "Sadze o Ludziach Lodu" autorstwa Margit Sandemo, w której często pojawiały się wątki kryminalne, poczęłam częściej sięgać po powieści z motywami zbrodni.

 

Kilka dni temu dzięki uprzejmości serwisu Sztukater miałam okazję zapoznać się z książką zawierającą krótkie opowieści kryminalne pod tytułem: "Lukrecja z Kamiennej Grobli". Jak mam w zwyczaju, lekturę wybrałam kierując się instynktem. Ciekawy tytuł, mroczna i owiana tajemnicą okładka od razu skupiły moją uwagę. Szata graficzna dzieła składa się z zaledwie trzech kolorów: czarnego, szarego i czerwonego. Miękka okładka ze skrzydełkami przedstawia na przemian czarne i czerwone plamy, przypuszczam, iż są to plamy krwi (jak to w kryminałach często bywa), a także muchy oraz odciski linii papilarnych.

 

Ksiażka jest wynikiem festiwalu organizowanego z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka, który widnieje pod nazwą: "Afera Kryminalna". Akcja odbywa się od 2011 roku. Festiwal gościł najsłynniejszych twórców kryminałów, thillerów oraz powieści sensacyjnych; zarówno uczniów, debiutantów jak również profesjonalnych pisarzy z wieloletnim dobytkiem literackim.

 

Lektura licząca dwieście siedemdziesiąt pięć stron jest zbiorem opowiadań, które zostały wyłonione na ogólnopolskim konkursie literackim, istniejącym pod nazwą: "Kryminalne opowiadanie z Trójmiastem w tle" w ramach festiwalu Afera Kryminalna 2016. Dziesięć zwycięskich opowiadań wydanych zostało w jednej książce w nakładzie 1500 sztuk. Napisane zostały one przez jedenastu autorów: Agnieszka Graca: "Trupi dyżur", Aleksandra Pech: "Cena marzeń", Marta Gruszczyńska wraz z Natalią Peplińską: "Ucieczka", Bronisław Krzysztof Jakubowski: "Falstart", Jadwiga Buczak: "Kradzież Mony Lisy", Nina Igielska: "Księżniczki", Ernest Jezionek: "Lukrecja z Kamiennej Grobli", Sławomir Podsiadłowki: "Skarby Egona", Tomasz Wandziel: "Zwłoki przy molo" oraz Anna Twardy: "Śpij, Antuś, śpij".

 

Choć każde z dziesięciu opowiadań jest na swój sposób wyjątkowe i interesujące tak zdecydowanie moim faworytem jest opowiadanie tytułowe, autorstwa Ernesta Jezionka: "Lukrecja z Kamiennej Grobli". Opowiadanie zaś, które najmniej przypadło do mojego gustu to "Śpij, Antuś, śpij" autorstwa Anny Twardy. Kryminał Jezionka opowiada o Muhlu - nadinspektorze z gdańskiej policji, który prowadzi śledztwo dotyczące sprawy niedoszłej samobójczyni Frydy Górzyńskiej. Kobieta z niewyjaśnionych przyczyn skacze przez okno. Sytuacja postrzegana jest jako nieudana próba samobójcza, gdyż kobieta cudem przeżywa upadek. Z biegiem śledztwa wychodzi na jaw fakt, iż bohaterka niezupełnie sama targnęła się na swoje życie. Jak twierdzi nadinspektor - ktoś pomógł jej w podjęciu tej decyzji. Zagadka szybko zostaje rozwikłana. Kobieta rzuciła się na bruk w samoobronie, w obawie przed zgwałceniem przez napastliwego Franza niczym Lukrecja, córka rzymskiego patrycjusza.

 

Książkę dedykuję wszystkim fanom opowiadań kryminalnych, a także czytelnikom, którzy dopiero zamierzają rozpocząć przygodę z tym gatunkiem literackim. Pomimo tematyki treści są dosyć lekkie, napisane łatwo przyswajalnym językiem z ciekawym wątkiem i dynamiczną akcją. Przyznaję książce w pełni zasłużoną ocenę prasową w wysokości 6 w skali od 1 do 6. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial