Imperium Boga Hanumana Indie W Trzech Odsłonach

Autor: Piotr Kłodkowski

Okładka wydania

Imperium Boga Hanumana Indie W Trzech Odsłonach


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Indie to jedno z tych miejsc, które jednocześnie fascynuje, ale też mrozi swoimi skrajnościami. Jedni ludzie są bogaci, inni żyją w skrajnej biedzie. Nikogo nie dziwi to, że premier ma na przykład marynarkę, na której zostały wyszyte złotą nicią jego inicjały, podczas gdy zwykli obywatele głodują i żyją na ulicy. Skoro go stać, to dlaczego ma sobie na coś takiego nie pozwolić? Nad Gangesem, pomimo archaicznego systemu kastowego, rozwijają się najnowsze na świecie technologie. To w Indiach – mimo że dominuje tu hinduizm – za kilkanaście lat będzie mieszkać największa na świecie społeczność muzułmanów. Autor książki był kiedyś ambasadorem RP w Indiach, więc poznał ten kraj od podszewki i postanowił opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Pokazać ten kraj z innej strony. Spotykał się z mężami stanu, potężnymi biznesmenami, wpływowymi dziennikarzami, a nawet artystami z Bollywood – jak choćby z Amitabhem Bachchanem, który czczony jest w jednej z hinduistycznych świątyń. Rozmawiał także ze zwykłymi ludźmi: taksówkarzami, sklepikarzami czy służącymi z Bombaju, Delhi czy Kalkuty. Próbował pokazać, czy coś łączy nasze kraje, które na pierwszy rzut oka diametralnie się od siebie różnią. Przywołał postać Stefana Norblina, nadwornego malarza bajecznie bogatych maharadżów oraz czy arcybiskupa Zaleskiego, watykańskiego dyplomaty i budowniczego pierwszego na subkontynencie seminarium duchownego, ale także Dobrego Maharadży, który podczas drugiej wojny światowej dał schronienie polskim dzieciom.

 

Tę książkę zamówiłam sobie z rozpędu. Nie doczytałam tego, że będzie tu sporo mowy o polityce i gdy wzięłam książkę do ręki, nieco mnie zmroziło. Od polityki trzymam się z daleka i niespecjalnie ciągnie mnie do publikacji na jej temat, a tu niespodzianka, już w pierwszym rozdziale miałam dostać polityką w twarz. A przynajmniej na to się nastawiłam. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Autor posługuje się lekkim językiem, więc jego wywody o polityce czytało mi się całkiem nieźle i nie nudziłam się w trakcie lektury. Powiem więcej, wciągnęłam się w nią i nawet nie wiem kiedy dotarłam do końca, choć obawiałam się, że będę musiała robić sobie przerwy, bo polityka mnie pokona. Premierem Indii jest Narendra Modi (dowiedziałam się o tym z książki, wcześniej nie miałam o tym pojęcia). Jak czytamy, jest to osoba przez jednych uwielbiana, przez innych dość mocno krytykowana. Obok niego w części pierwszej pojawiają się członkowie klanu Nehru-Gandhi. Dość ważne persony we współczesnych Indiach.

 

Druga część dotyczy współistnienia ze sobą kilku religii. Teoretycznie w Indiach dominuje hinduizm, o czym już wspominałam, ale jeśli lepiej przyjrzeć się społeczeństwu, okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. Ta część zaintrygowała mnie najbardziej, bo zburzyła doszczętnie mój dotychczasowy pogląd na temat Indii i tego, jak się układają stosunki wyznaniowe. W żadnej innej publikacji takich informacji nie znalazłam. Trzecia część przypadnie do gustu fanom Bollywood. Ja do takowych nie należę, widziałam aż jeden film z bollywoodzkiej wytwórni i nie znam popularnych w Indiach aktorów, więc to była dla mnie totalna nowość.

 

To publikacja nie tylko dla osób, które kochają Indie, ale również dla tych, które chcą czegoś się o nich dowiedzieć. Żadna inna książka nie opowiedziała mi o tym państwie w taki sposób. Niewiele było polityki, a i do Bollywood nie zawitałam. Jeśli chcecie poznać Indie inne niż w przewodnikach, zapraszam do lektury.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!