Przepisy Regatowe W Praktyce 2017-2020

Autor: Bryan Willis

Okładka wydania

Przepisy Regatowe W Praktyce 2017-2020


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sonrisa

Żeglarstwo jest sportem, który z jednej strony zaliczany jest do elitarnych, z drugiej zaś zyskuje coraz większa popularność. Z roku na rok przybywa entuzjastów pływania na łódkach różnego typu, w tym także osób, które żeglowanie traktują nie jako ciekawą formę rekreacji i spędzania wolnego czasu, ale jako aktywność sportową. Żeglarstwo należy zresztą do dyscyplin sportowych, które coraz prężniej się rozwijają. Świadczyć o tym może choćby fakt, że na świecie rozgrywanych jest coraz więcej prestiżowych zawodów, podczas których sportowcy walczą o tytuł najlepszych żeglarzy świata. Zawody takie rozgrywane są w różnych konkurencjach, które różnią się między sobą zarówno przebiegiem samych rozgrywek, jak i klasą jachtów, które w danej konkurencji startują. Za każdym razem tego rodzaju rozgrywki są jednak niezwykle widowiskowe. Piękny jest bowiem widok kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu łodzi poruszających się w określony sposób po ograniczonym terenie. Oglądając relacje z wybranych regat można odnieść wrażenie, że udział w nich jest niesamowitą przygoda i prawdziwą przyjemnością. Mało kto zdaje jednak sprawę z faktu, że każdy start w tego rodzaju wyścigu rozgrywanym na wodzie poprzedzony jest wieloma treningami i wymaga przygotowania nie tylko technicznego, ale także opracowania odpowiedniej techniki i przede wszystkim znajomości zasad i przepisów, jakie obowiązują podczas regat. Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują udział w jakichkolwiek regatach powstała publikacja „Przepisy regatowe w praktyce”.

 

Ta niewielkich rozmiarów książeczka w przystępny sposób przybliża wszystkim fascynatom żeglarstwa zasady, jakich należy przestrzegać, biorąc udział w zawodach żeglarskich. Jak czytamy w przedmowie, odbiorcą publikacji powinny być przede wszystkim osoby, które ścigają się na niewielkich jachtach. Autor mówi tu o profesjonalnych żeglarzach, choć moim zdaniem ta publikacja powinna zainteresować także wszystkich tych, którzy żeglują okazjonalnie i od czasu do czasu biorą udział w imprezach organizowanych przez swój żeglarski klub – imprezach nie tyleż prestiżowych, co raczej organizowanych w celach rekreacyjnych i rozrywkowych. Niemniej nawet na takich niewielkich w gruncie rzeczy regatach winne być przestrzegane obowiązujące w całym żeglarskim świecie zasady.

 

Książka „Przepisy regatowe w praktyce” jest kolejnym wydaniem, które zostało uaktualnione w związku z wprowadzonymi w 2017 roku zmianami zasad, według których rozgrywane są regaty właśnie najmniejszych jachtów. Publikacja zawiera więc najbardziej aktualne informacje, przez co jest też jednym z najbardziej praktycznych opracowań tego typu, z jakimi mamy obecnie do czynienia na polskim rynku wydawniczym.

 

Dużą zaletą tej niewielkiej książeczki jest fakt, iż została ona podzielona na rozdziały, z których każdy nawiązuje do określonego etapu wyścigu. Mamy tu więc zebrane w jednym miejscu zasady dotyczące tego, w jaki sposób należy zachować się przed startem i w trakcie samego startu, jak należy pokonywać trasę wyścigu czy wreszcie przekraczać linię mety. Ponadto mamy tu także fragmenty, które dotyczą kwestii związanych ze składaniem ewentualnych protestów dotyczących wyniku lub przebiegu regat czy też karaniem i przyjmowaniem kary przez uczestników zawodów, którzy w trakcie ich przebiegu popełnili niedopuszczalne błędy.

 

Książka zawiera ciekawe, przejrzyste ilustracje, które pozwalają zrozumieć omawiane sytuacje. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku zasad postępowania w sytuacji, w której mamy do czynienia z kilkoma jachtami startującymi w regatach. Często bowiem właśnie podczas spotkania z innymi jednostkami dochodzi do kwestii spornych dotyczących między innymi tego, kto ma pierwszeństwo w danym momencie, co w przypadku regat może mieć bardzo istotne znaczenie dla wyniku wyścigu.

 

Publikacja „Przepisy regatowe w praktyce” to pozycja, która z pewnością powinna znaleźć się w biblioteczce każdego żeglarza, szczególnie zaś osób zajmujących się żeglarstwem sportowym.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!