Okładka wydania

Beneficio

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Beneficio | Autor: Krzysztof GawronkiewiczMichał Kalicki

Wybierz opinię:

Sagittarius

Cztery razy. Cztery razy czytałam, oglądałam, kontemplowałam zawartość ,,Beneficio" zanim przystąpiłam do napisania tego, co właśnie czytacie. Książka jest wyjątkowa, nietypowa, po prostu nieoczywista. Na zielonej, estetycznej, twardej oprawie poza pozłacanym tytułem i nazwiskami autorów: Gawronkiewicza i Kalickiego, widnieje już przedsmak niecodzienności. Mianowicie niepozorny mężczyzna, jak się później okazuje profesor, w garniturze z czymś w rodzaju Słońca zamiast głowy.

 

Wnętrze książki stanowią zazwyczaj ujęte w nieregularne prostokąty obrazki utrzymane w kolorach zieleni, żółci i czerni. Pod koniec rysunki stają się zupełnie monochromatyczne. Między ilustracjami lub na nich dostrzegamy wplecione wersy, czasem pojedyncze słowa. Z przesłaniem. W efekcie autorzy uzyskali coś na miarę poetyckiego komiksu zawierającego refleksję nad ludzkim życiem. ,,Beneficio" to historia o podróży pewnej dziewczyny, warszawianki. Samotnie wybiera się do tytułowej wioski, która podobno nie istnieje. Bohaterka przekazuje swoje myśli. Czasem wraca do przeszłości - swojej indywidualnej, osobistej strony, w której wspomina babcię i jej mieszkanie. Czasem też zastanawia nad światem. Zadaje pytania, które równie dobrze tyczą się każdego z nas.

 

Przez cały czas przeglądania książki miałam wrażenie, że bije z niej niezmącony spokój, ale także ogromna samotność. Ilustrowana dziewczyna wybiera się w podróż sama. ,,Tak najfajniej". Często przedstawiana jest skulona, leżąca czy otoczona własnymi ramionami. Zawsze samotnie. Rysunki także nie są jednoznaczne. Czasem trzeba było chwilę pogłówkować, żeby rozszyfrować co dany obrazek ma przedstawiać. Bardzo podoba mi się szczegółowość jaką zastosowali autorzy przy ich tworzeniu. I nie chodzi tu o to, iż widać każdą rzęsę, włos dziewczyny. Chodzi o szczegółowość, która przedstawia w każdym osobnym prostokącie zbliżenie na odrębny fragment przedstawianego świata. Okulary. Samolot na niebie. Płomień zapalonej świecy. Coś co tworzy naszą rzeczywistość, a na co przestaliśmy zwracać uwagę. O tym autorzy także mówią wprost. Starają się pokazać, że straciliśmy czułość. Nie widzimy istotnych drobiazgów.

 

Jest to książka o tym jak ludzie się zmieniają. Poza tymi drobnymi rzeczami, które przestaliśmy dostrzegać, zmieniają się nasze wartości. Autorzy wspominają z ironią paranoję jaką są media społecznościowe. Dziewczyna sprawdza czy jeszcze istnieje - sprawdza facebook'a, liczbę lajków pod zdjęciem. Zadziwiające jak mało słów potrzeba, aby skłonić człowieka do zastanowienia się nad dzisiejszym światem i ludzkością popadającą w obłęd.

 

Pierwszy raz miałam styczność z tego typu książką. Jest zaskakująca, inteligentna i dająca do myślenia. ,,Beneficio" to jedna z tych książek, po zamknięciu której człowiek siedzi bezczynnie w ciszy. Jedna z tych, do których się wraca. Czyta, raz po raz aby zrozumieć sens każdego słowa, obrazka. Z czystej ciekawości, zaintrygowana tomikiem włączyłam internet w celu sprawdzenia kilku informacji. Książka związana jest z Hiszpanią. Wskazuje na to sam tytuł. Beneficio po hiszpańsku znaczy dobrodziejstwo, korzyść. Szczerze wierzę, że gdyby każdy przeczytał tę pozycję chociaż raz, zyskałby na tym cały świat. Poza tym jako ciekawostkę podam, że okazuje się, iż wioska zwana Beneficio istnieje. Znajdująca się w Hiszpanii, zajmująca 3km2 liczy zaledwie 200 mieszkańców, a w jej centrum płonie gromadzących wokół ludzi ognisko, którego dym widzi poznana przez nas warszawianka. Zważając jednak na niepodważalne słowa autorów, musimy uznać, iż nie jest to miejsce z książki. Ostatnią informacją, jaką wyszukałam dotyczyła różnicy między wroną a gawronem. Tę sprawdzicie sobie sami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial