Nocne Czuwanie

Autor: Sarah Moss

Okładka wydania

Nocne Czuwanie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Sarah Moss
 • Tytuł Oryginału: Night Waking
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Paulina Surniak
 • Liczba Stron: 488
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788379766765
 • Wydawca: Czwarta Strona
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Niektórzy ludzie mocno wierzą, że każda kobieta pragnie i powinna być matką. Ich wiarą nie są w stanie zachwiać informacje o popularności antykoncepcji, o liczbie przeprowadzanych aborcji, o porzucanych, maltretowanych, czasem nawet zabijanych przez matki dzieciach. Tacy ludzie zarzucają bezdzietnym kobietom, a bywa, że również mężczyznom, skrajny egoizm, straszą wizją samotnie spędzanej starości, wypełnionej oglądaniem telenowel i wypłakiwaniem się w futerka dwudziestu kotów, podczas gdy te zdradzieckie zwierzaki tylko czekają, aż ich opiekunka wyda ostatnie tchnienie, żeby wreszcie mogły ją pożreć, a przynajmniej nadgryźć. W świecie, w którym macierzyństwo wciąż jest bardziej obowiązkiem niż prawem kobiety, a pełnoetatowe wychowywanie dzieci nazywane jest lekceważąco "siedzeniem w domu", nie wypada, by matka narzekała na swój los. W końcu wypełnia tylko swoją naturalną powinność. Co w tym takiego trudnego? Cóż, bohaterka powieści autorstwa brytyjskiej pisarki Sarah Moss "Nocne czuwanie" chętnie naświetli ten problem.

 

Anna Bennet ma wrażenie, że jest samotną matką. Fakt, w starym domu na szkockiej wyspie Colsay mieszka razem z mężem, biologicznym ojcem jej dzieci, ale tak się składa, że należy on do ludzi niespecjalnie zainteresowanych opieką nad własnym potomstwem. Właściwie trudno mu się dziwić - dlaczego miałby marnować czas na użeranie się z dwoma rozbrykanymi chłopcami, skoro może poświęcać całe dnie na obserwację maskonurów, oczywiście wyłącznie dla dobra nauki? Anna też mogłaby wprawdzie wnieść co nieco do intelektualnego dorobku ludzkości - jest historyczką, która przygotowuje książkę zatytułowaną "Piękny okres: dzieciństwo w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XVIII wieku", jednak pisanie idzie jej opornie. Cóż, trudno zdobyć się na umysłowy wysiłek po którejś z kolei nocy spędzonej na uspokajaniu cierpiącego na bezsenność dwulatka.

 

Któregoś dnia Anna wraz ze starszym synem Raphaelem wykopuje w ogrodzie kości małego dziecka. Na wyspę przybywa policja i rozpoczyna oficjalne dochodzenie. Tymczaem dr Bennet próbuje na własną rękę dowiedzieć się, do kogo należały znalezione szczątki i w jakich okolicznościach zostały pogrzebane obok jej domu.

 

Powieść Sarah Moss nie jest manifestem przeciwko macierzyństwu jako takiemu, przynajmniej ja nie odebrałam jej w ten sposób. Powiedziałabym raczej, że to coś w rodzaju ostrzeżenia, nie tylko dla przyszłych matek. To książka, która ma uzmysłowić ludziom, że wychowanie dzieci to ogromne wyzwanie, któremu wprawdzie można, ale bardzo trudno podołać w pojedynkę. Jeśli są na świecie osoby przekonane, że kobieta, która urodzi dziecko, staje się automatycznie czymś w rodzaju androida - nie potrzebuje snu, czasu dla siebie, pomocy otoczenia - to dzięki "Nocnemu czuwaniu" mogą uświadomić sobie, że tkwią w poważnym błędzie. Warto zauważyć, że dziecko, nawet bardzo małe, nie jest przytwierdzone do ciała matki, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by w opiekę nad nim zaangażował się również ojciec.

 

Brytyjskiej autorce udało się stworzyć intrygującą, smutną, ale nie pozbawioną humorystycznych elementów historię, którą czyta się z wielkim zainteresowaniem. Życie głównej bohaterki Moss przedstawiła tak sugestywnie, że również ktoś, kto nie ma za sobą takich doświadczeń jak Anna, może naprawdę poczuć jej złość, żal, zmęczenie graniczące z wyczerpaniem. A przy tym podziwiać jej siłę.

 

"Nocne czuwanie" to naprawdę ważna i mądra opowieść, w dodatku pięknie wydana (choć ze sporą liczbą literówek), którą gorąco polecam każdemu, kto chce przeczytać coś oryginalnego i poruszającego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!