Dziewczynka Z Zapalniczką

Autor: Mariusz Czubaj

Okładka wydania

Dziewczynka Z Zapalniczką


Dodatkowe informacje

 • Autor: Mariusz Czubaj
 • Gatunek: SensacjaThriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x202 mm
 • ISBN: 9788328026735
 • Wydawca: W.A.B
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

MARIUSZ CZUBAJ - to bez wątpienia jedno z nielicznych nazwisk w polskim pisarstwie, które to stanowi samo w sobie gwarancję najwyższej jakości literackich dzieł, jakie są nim sygnowane. Ten popularny, doświadczony, wielokrotnie nagradzany najważniejszymi wyróżnieniami autor kryminalny, zaoferował nam oto właśnie kolejną intrygującą odsłonę swojej twórczości - powieść pt. "Dziewczynka z zapalniczką", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.!

 

Fabuła tej jakże długo wyczekiwanej książki Pana Mariusza, przenosi nas swoimi stronami do Katowic, roku 2011. To tam właśnie dochodzi do makabrycznego zabójstwa emerytowanego policjanta - Jacka Szymona. O pomoc w tej zagadkowej zbrodni, zostaje poproszony doskonale znany nam z poprzednich dzieł tego autora - policyjny profiler Rudolf Heinz. Kłopot w tym, iż on sam przechodzi właśnie ciężkie chwile w swoim życiu, a ponadto z prośbą o pomoc zwraca się do niego nie policja, lecz jeden z  miejscowych gangsterów... Chcąc rozwikłać zagadkę śmierci Szymona - bliskiego przyjaciela Heinza, podejmuje się on tego zlecenia, a tym samym zagłębią w mroczne wydarzenia sprzed lat, związane ze śmiercią małego dziecka...

 

Warto, naprawdę warto było czekać na kolejną odsłonę cyklu Mariusza Czubaja pt. "Polski psychopata", którego to poprzedni tom mieliśmy okazję poznać przed trzema laty. Warto za sprawą niezwykle porywające fabuły, jej spektakularnych zwrotów akcji oraz mrocznego klimatu polskiego śląska, kryminalnego śląska... Jednak największą nagrodę za ten czas długiej cierpliwości, stanowi dla nas z pewnością ponowne spotkanie z jednym z najbardziej wyjątkowych, nietuzinkowych i charakternych postaci na polskiej scenie kryminału - Rudolfem Heinzem!

 

Pod względem fabularnym, książka ta oferuje nam sobą niezwykle inteligentną, dopracowaną pod każdym względem i co najważniejsze - absolutnie nieprzewidywalną intrygę śledczą, której finał zaskakuje nas z ogromną siłą! Intrygę, która rozpędza się niczym pociąg, najpierw niespiesznie i niemrawo, potem coraz szybciej, ciekawiej i z większym natężeniem wydarzeń, by po chwili osiągnąć już swoją maksymalną prędkość, w której to nie ma czasu na chwilę oddechu - tak dla bohaterów, jak i nas - czytelników! Jedno morderstwo łączącego z makabryczną zabójstwem dziecka z sprzed lat, docieranie do policyjnych brudów z przeszłości, konfrontacji z dawnym i wciąż groźnym przeciwnikiem, jak i wreszcie walka o własne życie - oto, co wypełnia ponad 270 stron tej lektury, od której to oderwać się choćby na chwilę, nie sposób!

 

Tak, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich odsłon cyklu, tak i tym razem sercem tej książki jest jej główny bohater - Rudolf Heinz. Policyjny profiler, niezwykle inteligentny mężczyzna, ale także i człowiek, który przeszedł, widział i doświadczył w swym życiu zbyt wiele, by móc to unieść na własnych barkach... To na swój sposób człowiek zmęczony życiem i tym co w nim przeszedł, ale mimo to odnajdujący w sobie dość sił, by podjąć śledztwo z sprawie zabójstwa dawnego kolegi. I choć nie jest to policyjny "superhero" rodem z literatury akcji, to ma on w sobie to coś, co każe go podziwiać, lubić i fascynować się tym, jaki jest i kim jest. Myślę, że to wciąż jedna z najbardziej nieodgadnionych i tajemniczych postaci na kartach współczesnego kryminału w naszym kraju, co lektura tej książki, tylko i wyłącznie potwierdza...

 

Równie ważnym elementem tej książki jest bez wątpienia miejsce akcji, w jakim się ona rozgrywa. To Śląsk w najczystszej, najbardziej i też chyba najpiękniejszej swojej postaci. Pięknej nie za sprawą widoków i opisów natury, ale właśnie tej wyjątkowej autentyczności i realizmu, którą tworzą żyjący tam ludzie. Owszem, czasami jest brzydko, ponuro, duszno pod tym wiecznie zasmolonym powietrzem..., ale przy tym i jakoś tak bardzo swojsko, przyjemnie i ciepło, niczym w naszym własnym domu... Z tym światem bardzo mocno kontrastuje tu świat okrutnych zbrodni, które to też dzięki temu wydają się nam jeszcze bardziej przerażające, ale też i bardziej przekonują ku temu, by w nie uwierzyć...

 

Kwintesencją każdego kryminału, jest jego watek śledczy. Wątek, który w przypadku tej powieści prezentuje się bardzo efektownie, ciekawie i raz jeszcze - ze wszech miar autentycznie. Mariusz Czubaj wie, jak prowadzić ów wątek, jak lawirować pomiędzy tym co jest prawdą, a tym co tylko nam się wydaje, i wreszcie jak umiejętnie podsycać napięcie i atmosferę strachu. To mistrzowskie połączenie żmudnej, policyjnej roboty z literacką efektownością, w wyniku czego powstaje narracja, która porywa nas sobą bez reszty, a przy tym obdarza wielkim szacunkiem  w zakresie swojej intelektualnej wartości, co dla mnie osobiście jest niezwykle ważne!

 

"Dziewczynka z zapalniczką", to kolejna udana, fascynująca i intrygująca odsłona cyklu "Polski psychopata". Odsłona, po którą powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy tej sagi i przygód Rudolfa Heinza, ale także i ci z miłośników polskiego kryminału, którzy dotąd nie mieli okazji zetknąć się z tą sagą. To literacko-kryminalna uczta z najwyższej półki, której to naprawdę nie można sobie odmówić...:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!