Miłość Made In China

Autor: Dorian Malović

Okładka wydania

Miłość Made In China


Dodatkowe informacje

 • Autor: Dorian Malović
 • Tytuł Oryginału: China love:comment s'aiment les Chinois
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Ewa Kucharska
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x208 mm
 • ISBN: 9788324042586
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Chiny leżą po drugiej stronie świata, a kulturowo i obyczajowo to nawet całkiem inny świat. Dodając do tego sytuację polityczną kraju, ustrój, postęp ekonomiczny otrzymujemy mieszankę, która powinna wzbudzić zainteresowanie wszystkich interesujących się odmiennościami – poczynając od politologów, socjologów, kulturo- i religioznawców. W swoim reportażu „Miłość made in China” Dorian Malovic skupia się na społecznym problemie małżeństwa, szukania miłości.

 

Faktycznie, poznawanie kandydatów na małżonków może być bardzo trudne, jeśli kulturowo jesteśmy ukształtowani tak, że próbę zaczepienia przez obcego mężczyznę uznawane jest za agresję, a takie samo zachowanie ze strony kobiety odbierane będzie jako niemoralne. Tego typu sprawy w Chinach zawsze były załatwiane przez rodziców, często bez udziału zainteresowanych. Stało się to pretekstem do założenia ogromnej liczby biur matrymonialnych, wspieranych przez aparat państwowy, które ułatwiają poznawanie nowych ludzi. Jestem porażona kwotami, jakie pośrednicy zarabiają na umożliwianiu młodym ludziom spotkań.

 

Reportaż opisuje wszystkie aspekty miłości – od poszukiwania partnera (na wiele sposobów), poprzez ślub, życie małżeńskie, ale również prostytucję. To relacja ze spotkań z osobami, głównie kobietami, które chcą się związać (albo wręcz przeciwnie) z mężczyzną na całe życie. Poznajemy losy dziewczyn, które poszukują partnerów poprzez anonse zostawiane na rodzaju pchlich targów. W przytoczonych ogłoszeniach uderza to, że w doborze małżonków największe znaczenie mają wykształcenie, zarobki oraz posiadanie mieszkania. Inne szukają mężów poprzez biura matrymonialne. Nawet zasady działania tych instytucji są dość egzotyczne, zwłaszcza w przypadku prób skojarzenia par z cudzoziemcami. Okazuje się, że tłumacze prawdopodobnie ingerują w relacje między potencjalnymi partnerami, zmieniając treść pisanych wiadomości i listów.

 

Zastanawiające jest to, że to tylko kobiety szukają w związkach czegoś więcej niż zaspokojenia presji wywieranej przez rodziny. Świadome, trochę zbuntowane kobiety dążą do samorealizacji, prawdziwego, równego partnerstwa, a nie tylko podporządkowania mężowi, skromności i świętego spokoju. Tego oczekują chińscy mężczyźni, dlatego dla wielu kobiet małżeństwo z obcokrajowcem jest jedyną drogą do szczęścia.

 

Dla mnie, osoby żyjącej w wolnym kraju, gdzie moje życie nie jest obserwowane i regulowane przez władzę, a przez rodzinę w dość ograniczonym zakresie, reportaż jest wstrząsający. Przedstawiane wyniki badań socjologicznych oraz pojedyncze historie pokazują społeczeństwo chińskie jest pozbawione oczekiwań duchowych, przynajmniej do momentu zaspokojenia potrzeb czysto fizycznych. Kobiety samodzielne, które nie dążą do małżeństwa, są piętnowane. Codzienność zwykłych Chińczyków stoi w sprzeczności z obrazem kraju jako potęgi ekonomicznej.

 

Reportaż Doriana Malovica jest bardzo ciekawy i poruszający. Pokazuje, jak aparat państwowy wpływa na codzienność ludzi i oddziałuje na relacje rodzinne na zupełnie podstawowym poziomie. W wyniku polityki jednego dziecka, która obowiązywała w Chinach w latach 1977-2015, a zakładała sankcje prawne i ekonomiczne za posiadanie więcej niż jedno dziecko, dochodziło do wielu patologii, między innymi oddawania dzieci w opiekę rodzinom bezdzietnym. Widać wyraźnie, że ustrój totalitarny przenika obywateli na wskroś, zmienia sposób myślenia. Z drugiej strony przywiązanie do tradycji jest jeszcze w Chińczykach bardzo silne, mimo że patrzą na świat Zachodu i dostrzegają pozytywne aspekty wolności, otwartości, korzystania z życia.

 

Mentalność Chińczyków jest zupełnie odmienna od tego, jak my postrzegamy świat. Warto poznać te różnice. Warto poznać, co siedzi w głowach członków największego narodu świata. Tym samym warto przeczytać książkę Doriana Malovica, bo to fascynująca opowieść o uczuciach w tym tradycyjnym, zamkniętym narodzie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!