Okładka wydania

Na Tropie Mordercy: Historia Prywatnego Śledztwa, Które Wstrząsnęło Szwecją

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Tropie Mordercy: Historia Prywatnego Śledztwa, Które Wstrząsnęło Szwecją | Autor: Joakim Palmkvist

Wybierz opinię:

Małgorzata Pawlak

Ostatniego dnia sierpnia 2012 r. sześćdziesięciotrzyletni Goran Lundblad - szwedzki przedsiębiorca, milioner, troskliwy ojciec i dobry sąsiad - znika bez śladu. Nie odbiera telefonu, nie daje żadnego znaku życia, zupełnie jakby nagle zapadł się pod ziemię. Policja, powiadomiona przez starszą z jego córek, rozpoczyna dochodzenie w tej sprawie, typuje podejrzanych, tropi wszelkie ślady. Mijają jednak dwa lata, a pytanie o los mężczyzny wciąż czeka na konkretną odpowiedź.

 

Na szczęście istnieje ktoś, kto obiecał sobie, że zrobi wszystko, by rozwiązać tę zagadkę. Tym kimś jest Therese Tang - tak zwana zwykła kobieta, trzydziestoletnia matka trójki dzieci, która w przeszłości imała się różnych zajęć - była m. in. modelką, fryzjerką, sprzątaczką, pracowała w ochronie. Wczesną jesienią 2012 r. stanęła na czele jednego z lokalnych oddziałów organizacji Missing People, zrzeszającej wolontariuszy, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniu zaginionych ludzi. Kiedy Therese dowiaduje się o tajemniczym zniknięciu Lundblada, rozpoczyna własne śledztwo. Jako osoba prywatna może czasem działać skuteczniej niż profesjonaliści, dotrzeć dalej, zajrzeć tam, gdzie policjanci nie mają wstępu. I w końcu odkryć prawdę.

 

"Na tropie mordercy" to świetny reportaż kryminalny, ale na pewno nie można powiedzieć, że czyta się go niczym thriller. Owszem, lekturze może towarzyszyć dreszcz, ale wynikający jedynie z faktu, że opisywana historia jest prawdziwa, że ponure zdarzenia, o których opowiada Joakim Palmkvist nie są wytworem jego wyobraźni, że bohaterowie tej książki rzeczywiście istnieją. Sprawa Lundblada to tylko jeden z wielu przykładów tego, jak ludzie potrafią traktować siebie nawzajem, do czego są zdolni, by osiągnąć swoje cele. Świadomość tego, jak wygląda świat, jest naprawdę upiorna.

 

Jeśli chodzi o konstrukcję tego reportażu, to raczej nie jest obliczona na trzymanie czytelników w napięciu. Sama zagadka zostaje rozwiązana stosunkowo szybko, więc można powiedzieć, że "Na tropie mordercy" ma nam nie tyle zapewnić wielkie emocje, co pokazać proces zbierania dowodów. To oczywiście nie zmienia faktu, że książkę czyta się bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli szuka się raczej wiedzy niż rozrywki. Autor pisze sporo na temat pracy szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości, obowiązujących przepisów, klasyfikacji przestępstw, uprawnień, które posiadają policjanci, ale i pewnych ograniczeń, które mogą utrudniać im prowadzenie śledztwa. Znajdujemy tu też kilka ciekawostek, które dotyczą innych głośnych, kryminalnych spraw.

 

"Na tropie mordercy" to książka udana, ale nie idealna. Tym, co trochę mnie w niej drażni jest fakt, że autor nie zachowuje kolejności wydarzeń. Stale cofa się w czasie albo wybiega w przyszłość i robi to w taki sposób, że bardzo łatwo się pogubić. Zdarzają mu się też zupełnie niepotrzebne moim zdaniem powtórzenia.

 

Niemniej jednak reportaż Joakima Palmkvista warto przeczytać, choćby po to, by poznać kulisy śledztwa, "które wstrząsnęło Szwecją", a o którym w Polsce raczej trudno było usłyszeć. Opowiadana historia wydarzyła się na szwedzkiej ziemi, ale w gruncie rzeczy mogłaby wydarzyć się wszędzie. Właściwie wydarzyła się - i to wiele razy, w różnych czasach, w różnych miejscach, w nieco zmienionych okolicznościach.

 

Myślę, że wszyscy zagorzali miłośnicy literatury faktu spędzą w towarzystwie książki "Na tropie mordercy" kilka bardzo przyjemnych godzin. Polecam ją zresztą również tym, którzy rzadko sięgają po tego typu pozycje, ale nie mają na nie alergii. Warto przecież od czasu do czasu trochę urozmaicić swoje czytelnicze menu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial