Przechytrzyć Wszechświat Potęga Pozytywnego Działania Wg. Napoleona Hilla

Autor: Napoleon Hill

Okładka wydania

Przechytrzyć Wszechświat Potęga Pozytywnego Działania Wg. Napoleona Hilla


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 7 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Napoleon Hill był znanym propagatorem idei pozytywnego myślenia, które może każdemu zapewnić osiągnięcie sukcesu. Sam zwraca na siebie uwagę ciekawym życiorysem. Urodzony w biednej rodzinie odmienił swoje życie, kiedy dostał zlecenie od Andrew Carnegiego na przeprowadzenie wywiadów z najbogatszymi, najbardziej wpływowymi ludźmi świata, aby odkryć złotą zasadę, cechę wspólną prowadzącą ich na szczyty bogactwa, sławy i władzy. Zadanie to zajęło mu 20 lat, a wnioski zawarł w wielu swoich publikacjach, wśród których najważniejsze to „Prawa sukcesu” i „Myśl i bogać się”. Jego twórczość, mimo upływu lat, cieszy się ogromną popularnością, wskazując na niegasnącą potrzebę odniesienie sukcesu odczuwaną zarówno przez naszych przodków, jak i nasze pokolenie.

 

Obecnie, po śmierci Napoleona Hilla, działa fundacja pod jego patronatem, która zajmuje się propagowaniem dorobku pisarza. Z jej inicjatywy ukazała się również książka „Przechytrzyć Wszechświat”, o której chciałabym niniejszym napisać kilka słów. Nie poznałam niestety jeszcze żadnej publikacji napisanej ręką samego Hilla, nie ma więc żadnego odniesienia, spotkałam się jednak z wieloma entuzjastycznymi recenzjami jego twórczości.

 

„Przechytrzyć Wszechświat” to niewielka objętościowo książka, w której mamy do czynienia z interpretacją i parafrazą słów Napoleona Hilla, wzbogacone o urywki jego publikacji z różnych źródeł. Składa się z pięćdziesięciu rozdziałów, a każdy z nich dotyka innej kwestii dotyczącej filozofii sukcesu, stworzonej i wyznawanej przez Hilla. Autorka przekonuje nas, że dowiemy się z niej, jak pokonać lęki ograniczające nasz potencjał, poznamy siedemnaście zasad sukcesu oraz nauczymy się kształtować nawyki, które pomogą nam te zasady wdrożyć we własnym życiu.

 

Filozofia sukcesu Napoleona Hilla opiera się na przeświadczeniu, że nasze myśli kształtują rzeczywistość. Potęga umysłu jest niezmierzona, niezbadana, jednak istnieje mnóstwo dowodów na to, że spotyka nas w życiu to, co tworzy nasz umysł. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy myśleć przede wszystkim o pozytywnych rzeczach, a odsuwać myśli destrukcyjne, narzekanie, obawy, czarnowidztwo, gdyż sprowadzą one na nas wszystko to, czego każdy wolałby uniknąć. Nasze szczęście składa się nie tylko z ekonomicznego dobrobytu, ale również z wielu innych czynników, takich jak zdrowie fizyczne, dobre relacje z ludźmi, umiejętność dzielenia się swoimi talentami czy zasobami, samodyscypliny, otwartości i kilku innych. Ponadto, dostajemy od świata to, co sami mu dajemy. Jeżeli więc jesteśmy życzliwi, zadowoleni, posiadamy inne cnoty, świat odwdzięczy się nam tym samym, natomiast jeśli cechuje nas zawiść, złośliwość, chciwość, za nie też otrzymamy stosowną zapłatę.

 

Hill podkreśla również, że sukces jest udziałem ludzi pracowitych i świadomych tego, co chcą w życiu osiągnąć. Wymaga całkowitego skupienia na celu, umiejętności uczenia się na błędach, wytrwałości i kreatywności. Nic nie przychodzi samo, nic nie dzieje się bez wysiłku. Często widzimy ludzi, którzy prowadzą szczęśliwe, dostatnie życie, jednak nie zwracamy uwagi na to, jakim wysiłkiem okupiony został ostateczny rezultat.

 

Moje odczucia po przeczytaniu książki są mieszane. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że książka jest nie tyle chaotyczna, ile traktuje każdy temat płytko. Pięćdziesiąt rozdziałów na 220 stronach nie pozostawiło miejsca na uporządkowaną analizę tekstów źródłowych. Jeszcze większy zamęt wprowadzają wypowiedzi różnych osób przedstawiane na początku każdego rozdziału, które często nijak się mają do dalszej treści. Z całości trudno wyłuskać jakieś konkrety. Tylko kilka problemów zostało przedstawionych w miarę czytelnie w postaci list, omówionych punkt po punkcie. Jedynym jej efektem jest zachęcenie mnie do sięgnięcia do źródeł – do publikacji stworzonych przez samego Napoleona Hilla, gdyż tam spodziewam się znaleźć więcej inspiracji do samodoskonalenia. Być może jestem po prostu przyzwyczajona do poradników, które jasno i klarownie podpowiadają, co należy zrobić, o jakie aspekty życia dbać, aby osiągnąć sukces. W przypadku „Przechytrzyć wszechświat” sądzę, że za materiał, który prezentuje, nie jest wart swojej ceny.

Anna Wójcik

Napoleon Hill był pisarzem i przedsiębiorcą. Uznaje się go za prekursora nowoczesnego rodzaju pisarstwa – tzw. literaturę osobistego sukcesu. Obecnie propagowaniem jego idei zajmuje się fundacja pod jego patronatem. „Przechytrzyć wszechświat” to jedna z jej oficjalnych publikacji.

 

Z pozoru wydaje się, że to książka, po której lekturze natychmiast osiągniemy życiowy sukces. Okładka przepełniona jest wielkimi słowami o „światowej sławy autorytecie”, i o tym, że „tajemnice sukcesu wreszcie zostały odkryte”. Tymczasem treść nie do końca odpowiada wysokim oczekiwaniom, które czytelnik nabywa przed rozpoczęciem właściwej lektury.

 

Problemów z tą publikacją mam kilka. Pierwszym jest jej formuła. Książeczka składa się z pięćdziesięciu rozdziałów, z których każdy zajmuje zaledwie kilka stron. Na końcu każdego z nich natomiast znajdują się cytaty z różnych prac Napoleona Hilla i to są chyba jedyne fragmenty książki, które mogą czegoś czytelnika nauczyć – są po prostu znacznie lepiej napisane. Podobnie jak rozpoczynające każdy rozdział cytaty różnych znanych osób – wśród nich m.in. Phila Barlowa, Ping Yang czy też Jima Stovalla.

 

Ogromnym minusem publikacji jest to, że jest ona bardzo powierzchowna. Każdy z poruszanych w niej tematów został zminimalizowany to krótkich artykulików, pełnych oczywistości i dobrze nam znanych porad. W nich nie ma niczego odkrywczego. Co więcej, cała książeczka przypomina raczej ulotkę reklamową dla fundacji niż poważny poradnik o pozytywności. Odniosłam wrażenie, że autor chciał promować własną twórczość, więc dopisał kilka słów do wybranych cytatów ze swoich innych dzieł i tak skomponowaną mozaikę wydano pod osobnym tytułem.

 

Bardzo dużo w tej książce odniesień do tematów poruszanych również w książkach „Potęga podświadomości” Josepha Murphy'ego i „Sekretu” Rhondy Byrne. Różnica polega jednak na tym, że Napoleon Hill odnosi te wszystkie techniki do sytuacji biznesowych. Takie przynajmniej można odnieść wrażenie. Dużo więc przeczytamy tutaj o tym jak osiągnąć sukces zawodowy i zdobyć bogactwo.

 

A na czym polega cała filozofia? Przede wszystkim na tym, by być optymistą i pozytywnie patrzeć w przyszłość. Tylko wtedy uda nam się osiągnąć wszystkie zaplanowane przez nas cele. Jeśli ciągle myślimy o tym, że jesteśmy beznadziejni, nic nam się nigdy nie uda, że szkoda nawet próbować – nie da rady, nie osiągniemy w życiu niczego. Koncepcja jest więc dość prosta, trzeba tylko umieć ją odpowiednio opisać i trafnie zobrazować. Teorię bowiem może znać każdy, trudniej jednak wdrożyć ją w życie. Hillowi się to niestety nie udaje, co sprowadza nas do ostatniego problemu jaki mam odnośnie tej publikacji – jest ona niesamowicie nudna. Hillowi ani razu nie udaje się mnie zainteresować na tyle, bym z ciekawością czytała kolejne rozdziały. Być może właśnie dlatego, że trudno z pasją czytać o oczywistych oczywistościach.

 

Podsumowując, jeśli miałabym sięgnąć po książkę o pozytywnym myśleniu, dzięki której uda mi się zmienić moje życie, to nie byłaby to propozycja fundacji Napoleona Hilla. Wspomniana przeze mnie „Potęga podświadomości”, czy „Sekret” to dużo lepsze publikacje, które dogłębnie analizują temat. „Przechytrzyć wszechświat. Potęga pozytywnego działania według Napoleona Hilla” to lektura niepotrzebna, taka jakich na półkach w księgarni znajdziemy wiele. Poznamy je po warstwie kurzu, który zdążył na nich osiąść. Lepiej sięgnąć po inne, bardziej praktyczne i pouczające książki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!