Okładka wydania

Ale Historia... Stasiu, Co Ty Robisz?

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ale Historia... Stasiu, Co Ty Robisz? | Autor: Grażyna Bąkiewicz

Wybierz opinię:

Sonrisa

Z doświadczenia wiem, ze lekcje historii wielu uczniom jawią się jako jedne z najnudniejszych. Wpływ na to ma oczywiście wiele czynników, między innymi fakt, ze przekazywana na nich wiedza nie jest zbyt praktyczna, ale przede wszystkim dlatego, że wielu nauczycieli nie potrafi swoich uczniów zarazić pasją do poznawania faktów z bliższej lub dalszej historii. Tymczasem nie da się ukryć, iż znajomość przynajmniej najważniejszych faktów historycznych i co więcej, zrozumienie mechanizmów, które doprowadziły do tego, ze historia potoczyła się w taki, a nie inny sposób, bywa kluczowe dla kształtowania się tożsamości młodych ludzi oraz dla właściwego zrozumienia przez nich także sposobu, wjaki funkcjonuje współczesny świat. Dlatego warto dołożyć starań, by jednak zainteresować dzieci historią. Jeśli nie jest to możliwe podczas tradycyjnych lekcji, warto podsunąć młodym ludziom pozycje książkowe, które w zabawny i przyjemny sposób wyjaśnią historyczne zawiłości. Wśród pozycji, o których warto w tym kontekście wspomnieć są książki z cyklu „Ale historia…”.

 

Wszystkie pozycje z tej serii napisane zostały w taki sposób, by zachęcić dzieci do poznawania faktów historycznych i przekazać im historyczną wiedzę w sposób lekki i zabawny. Nie inaczej jest w przypadku książki „Stasiu, co ty robisz?” autorstwa Grażyny Bąkiewicz. Jej głównym bohaterem jest Słoniu, który jest synem dyrektora szkoły, do której uczęszcza. To sprawia, ze chłopiec zawsze chce być najlepszy. Słoniu ma też nietypowego nauczyciela historii. Podczas lekcji ma okazję wraz z innymi uczniami przenieść się w czasie do tego momentu w dziejach naszego kraju, który jest aktualnie omawiany na lekcjach. Tym razem jest to okres, w którym doszło do rozbiorów Polski. Dzięki takim podróżom w czasie młodzi ludzie mają szansę dokładniej poznać całą związana z opisywanymi wydarzeniami sytuację, a kolejne fakty historyczne przestają być dla nich tylko suchymi datami.

 

Książka Grażyny Bąkiewicz przybliża młodym czytelnikom pojęcia, które wydawać się mogą skomplikowane. Młodzi ludzie dowiedzą się między innymi, na czym polegało liberum veto oraz dowiedzą się, jak wyglądało życie na dworze ostatniego króla Polski. Autorka zadaje też pytania o przyczyny rozbiorów Polski i o to, czy można za nie winić króla, szlachtę, nieprzyjaznych naszemu krajowi sąsiadów lub może po prostu niefortunny dla Polski zbieg okoliczności? Samo zagadnienie wydaje się być skomplikowane i nierzadko przecież powoduje spory także w środowisku historyków. Mamy tu bowiem do czynienia z wieloma aspektami, które należy wziąć pod uwagę podczas wygłaszania ostatecznej oceny. Autorce trzeba więc przyznać, że sposób, w jaki przedstawia wszystkie okoliczności rozbiorów Polski i w jaki opowiada historię naszego kraju jest bardzo dobry: zrozumiały, prosty i zabawny język oraz wplecenie ważnych i trudnych informacji historycznych w cała fabułę sprawia, że książka „Stasiu, co ty robisz?” jest z pewnością lekturą, po którą, tak jak w przypadku poprzednich części cyklu, warto sięgnąć.

 

Moim zdaniem książka nie jest jednak pozbawiona wad. Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się jej graficzna szata i uzupełnienie treści o krótkie komiksy. Chociaż same one wnoszą dość dużo w treść tej pozycji to jednak mnie, jako czytelniczkę, bardzo męczyły, nie pozwalając się odpowiednio skupić na czytaniu. Być może w oczach młodszych czytelników takie komiksowe fragmenty sprawiają, że książka staje się bardziej atrakcyjna, jednak mnie się one, mówiąc szczerze, po prostu nie podobają. Mimo to uważam jednak, że omawiana lektura, podobnie jak wszystkie poprzednie pozycje z cyklu „Ale historia…” powinny znaleźć się na półce każdego dziecka. Ich lektura nie tylko dostarczy rozrywki, ale też pozwoli usystematyzować lub poszerzyć posiadaną przez najmłodszych wiedze historyczną.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial