Okładka wydania

Babcocha

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Justyna Bednarek
 • Tytuł Oryginału: Babcocha
 • Gatunek: Literatura Dziecięca
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 132
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 175x214mm
 • ISBN: 9788366005044
 • Wydawca: Poradnia K
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Daniel De Latour

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Babcocha | Autor: Justyna Bednarek

Wybierz opinię:

Bnioff

Jedną z dobrych rzeczy wynikających z posiadania dzieci, jest możliwość bezkarnego korzystania z dóbr kultury im właśnie dedykowanych. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy jak urzeczeni śledzą perypetie bohaterów kolejnych fantastycznych produkcji Disneya, zapominając często, że target tych historii siedzi obok nich. Pozornie jednak, target bowiem siedzi w nas dorosłych, został tylko głęboko schowany, a częsty kontakt z wspomnianymi na wstępie dobrami, pozwala mu co jakiś czas wychynąć na zewnątrz. Tak właśnie jest z Babcochą, kapitalną rzeczą stworzoną z myślą o najmłodszych czytelnikach, choć jak się okazuje, na tyle uniwersalną i unikającą infantylnego pozycjonowania odbiorcy, że zatonąć w niej mogą bez reszty czytelnicy w każdym wieku.

 

Babcocha to prawdziwa uczta literacka, która cieszy także oko kapitalnymi ilustracjami i samą edycją książki, dzięki której tekst z obrazem wspaniale się uzupełnia.
Jest to najnowsze dzieło, znanego już nie tylko najmłodszym, duetu, który stworzył „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” książkę uhonorowaną przed rokiem nominacją do nagrody IBBY, literacką Nagrodą Warszawy i nagrodą Najlepszej Książki Roku w konkursie empiku.

 

Babcocha nie tylko trzyma poziom „Skarpetek”, ale wzbija się na jeszcze większe wyżyny maestrii, ma bowiem wszystko, co powinna mieć dobra historia. Ma mocny początek, gdzie tytułowa bohaterka zjawia się w malutkim miasteczku na gradowej chmurze, ma po mistrzowsku skreślone postaci, prawdziwe, z krwi i kości, ma trzymające w napięciu zwroty akcji i perypetie, choć wydawałoby się, że zwyczajne w sumie i banalne, a każda z postaci, mieszkańców miasteczka nawiedzonego przez Babcochę, ma swoją wyjątkową rolę do odegrania. Całość ma też swoją dramaturgię i fabułę osnutą wokół pragnienia dziewczynki Bernadetty, by mieć mamę i ma w końcu szczęśliwy finał, jak w każdej dobrze opowiedzianej bajce, który zmienia wiele, właściwie wszystko, w życiu mieszkańców miasteczka i zmienia też wiele w czytelniku.

 

Babcocha ma także ciekawą konstrukcję, stworzoną jakby z myślą o wieczornym czytaniu z dzieckiem. Opowieść rozbita jest bowiem na jednostronicowe (z kilkoma odstępstwami) rozdziały, które stanowią zamknięte całości, mogące być też samodzielnymi utworami zawierającymi bądź to nienachalny morał, ciekawą filozoficzną refleksję lub prostą inspirację, do tego, by coś przemyśleć, omówić czy zwyczajnie się zachwycić. Nie rzadko też uśmiechnąć, bo mimo iż nie mamy tu do czynienia z typowo rozrywkową pozycją, nie można odmówić autorce umiejętności snucia opowieści podszytych subtelnym humorem. Cudownie to wszystko współgra z ilustracjami Daniela de Latour, którego bez kokieterii można określić mianem współtwórcy Babcochy.
Ta pięknie wydana i pięknie opowiedziana historia, z powodzeniem może dołączyć do kanonu bibliotecznego każdego młodego czytelnika. Zapewniam, że trudno będzie się oprzeć, by nie sięgać do niej wielokrotnie i to nie tylko po to, by odnaleźć coś, co mogło nam umknąć przy pierwszej lekturze, ale by ponownie delektować się ulubionymi fragmentami. Pozostaje też mieć nadzieję, że Babcocha powróci, podobnych bowiem do wioski Grajdołek miejsc, gdzie przydałaby się jej ingerencja, jest przecież jeszcze całkiem sporo.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial