Ciało To Umysł Jak Społeczeństwo Uczy Długowieczności I Dlaczego Zdrowie Jest Dziedziczne

Autor: Mario Martinez

Okładka wydania

Ciało To Umysł Jak Społeczeństwo Uczy Długowieczności I Dlaczego Zdrowie Jest Dziedziczne


Dodatkowe informacje

 • Autor: Mario Martinez
 • Tytuł Oryginału: The Mindbody Self: How Longevity Is Culturally Learned And The Causes Of Health Are Inherited
 • Gatunek: PoradnikiSamodoskonalenie
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Katarzyna Stolba
 • Liczba Stron: 424
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788373778771
 • Wydawca: Studio Astropsychologii
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  4/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Wiecie, jakie wnioski mi się nasuwają, widząc coraz to nowe poradniki traktujące o wszelakim ludzkim zdrowiu, czy to fizycznym, czy też psychicznym? Takie, że jeśli ktokolwiek będzie potrzebował informacji na temat różnego rodzaju medycyny alternatywnej, bez żadnego trudu zdobędzie książkę, która go interesuje. Nieistotne, czy będzie chciał poczytać o pozytywnym podejściu, sile ludzkiej intuicji czy pracy nad samoświadomością i jej poprawianiu – wszystko to zostało już opisane i wydane. Niewątpliwie bardzo przyczyniło się do tego Studio Astropsychologii. To białostockie wydawnictwo posiada już w swojej ofercie dziesiątki opublikowanych poradników. Co więcej, Studio Astropsychologii nie ustaje w ciągłym poszerzaniu swojej oferty, czego dowodem jest książka napisana przez dr Mario Martineza i wydana niedawno w naszym kraju, zatytułowana Ciało to umysł. Jak społeczeństwo uczy długowieczności i dlaczego zdrowie jest dziedziczne.

 

Poradnik dr Mario Martineza obejmuje nieco ponad czterysta stron tekstu, poprzedzonego przytaczanymi przez wydawcę licznymi rekomendacjami amerykańskich lekarzy. Ciało to umysł zyskało sobie najwyraźniej dużą przychylność w środowisku naukowym, a to już jest sama w sobie silna rekomendacja.

 

Dr Mario Martinez w Ciało to umysł dość obszernie opisuje sposoby radzenia sobie z problemami życia. Twierdzi jednak, że zmiana to proces, którego nie da się zainicjować wyłącznie ani za pomocą samego umysłu, ani ciała. Aby cokolwiek zmienić, potrzebujemy i umysłu, i ciała.

 

Poradnik dr Mario Martineza składa się z jedenastu bardzo rozwiniętych rozdziałów, w których przeczytamy między innymi o współtworzeniu tożsamości psychofizycznej, świecie biosymboli, antropologii samooceny, przyczynach zdrowia, dojrzewaniu i starzeniu się w aspekcie kulturowym, pokonywaniu przeciwności i biokognitywnych sposobach na życie. Czytelnik dowie się, jak jego przekonania kulturowe wpływają na diagnozę i proces leczenia chorób, jak zmienić swoje życie wykraczając poza ograniczenia kulturowe oraz jak zmieniać destruktywne zachowania. Dr Mario Martinez udowadnia w swojej książce, że samoocena wpływa na nasze zdrowie, choć ten fakt – bądźmy szczerzy – akurat nie wydaje się zbyt odkrywczy.

 

Autor nie posiłkuje się w swym poradniku – jak często ma to miejsce w tego rodzaju publikacjach – żadnymi ilustracjami i schematami obrazującymi opisywane zagadnienie. Nie, dr Mario Martinez oddał w ręce czytelnika poradnik wypełniony gęsto treścią, podzieloną jedynie na rozdziały. Jego lektura może z początku sprawiać wrażenie dość suchej i mało emocjonującej, lecz wraz z upływem kolejnych stron czytelnik zaczyna „słuchać” autora, zagłębiać się w to, co chce przekazać i rozmyślać nad tym, co autor radzi. Mimo tego, że kilka głównych zagadnień – jak już napisałem we wstępie – będzie czytelnikom poradników już znanych, to jednak trzeba przyznać, że podejście dr Mario Martineza do opisywanej tematyki wydaje się całkiem profesjonalne i ciekawe. Na pewno budzi zainteresowanie, choć muszę przyznać, że należy zagłębić się w tekst kolejnych rozdziałów i poświęcić chwilę na rozmyślanie nad tym, co się przeczytało. Wtedy to, co autor przekazuje czytelnikowi na kartach poradnika, dociera do niego w pełni.

 

Ciało to umysł rzeczywiście wykazuje zależności między umysłem, ciałem i pożądaną zmianą. Nie zapewnię nikogo o tym, czy teorie i rady autora są słuszne i mają pokrycie w rzeczywistości, gdyż aby to zrobić, sam musiałbym stosować się do treści poradnika, czego nie robię. Mimo to jednak mogę polecić książkę dr Mario Martineza osobom, które ciekawe są nieco innego podejścia do pracy nad samym sobą, przedstawionego przyzwoicie i opisanego z dużym zaangażowaniem.

Pani M

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czy wasze przekonania kulturowe wpływają na diagnozę prognozę i proces leczenia chorób? Czy wiecie, jaka jest różnica między posuwaniem się w latach a starzeniem się w aspekcie kulturowym? Czy chcecie przekonać się jak zmieni się wasze życie, jeśli wykroczycie poza ograniczenia kulturowe? Czy wiecie, jak radzić sobie z przeciwnościami losu? Czy zastanawialiście się nad tym, jak wasza samoocena wpływa na wasze zdrowie? Jeśli te pytania was zaintrygowały, chyba mam propozycję lektury dla was.

 

Jak przekonuje nas wydawca, ta publikacja to wspaniały przewodnik, dzięki któremu odkryjemy własną tożsamość i odkryjemy drzemiący w nas potencjał. Czy tak było w moim przypadku? Moje życie co prawda diametralnie się nie zmieniło, ale inaczej spojrzałam na pewne rzeczy.

 

Nie można odmówić autorowi zdolności do opowiadania o wspomnianych przeze mnie kwestiach. Tę publikację czyta się przyjemnie i nawet nie zauważyłam, że już zbliżam się do końca. Nie miałam Mario Martinez ma mi do powiedzenia. Kim jest tak w ogóle autor? To specjalista z dziedziny neuropsychologii klinicznej. W swoich wykładach bazuje na nowatorskim przekonaniu o nierozerwalności funkcji umysłowych i fizjologicznych. Bada wpływ przekonań kulturowych na długowieczność, a także funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego i wydzielniczego.

 

Nieco obawiałam się tego, że autor będzie posługiwał się niezrozumiałym dla mnie językiem, ale na szczęście nie miałam większych problemów ze zrozumieniem tego, o co mu chodzi. Jak już wspomniałam, po lekturze moje życie jakoś diametralnie się nie zmieniło, ale nie powiem, że mam poczucie zmarnowanego czasu. Nie wszystkie rozdziały mnie zainteresowały. Trzy pierwsze czytałam w gruncie rzeczy bez większego przekonania. I nie chcę, żebyście pomyśleli, że to znaczy, że książka jest źle napisana. Po prostu tematyka poruszana w tych rozdziałach niespecjalnie mnie pociąga.

 

Rozdziały od 6 do 8 mnie zaintrygowały i według mnie były najciekawsze. Zwłaszcza ósmy był ciekawy. Autor porusza w nim kwestie związane z wpływem kultury na nasze zdrowie, relacje i długowieczność. Znajdziecie tu informacje o tym, dlaczego mieszkańcy Wschodu i Zachodu inaczej postrzegają otaczający ich świat. Mario Martinez pokazuje, co w tych kulturach jest najlepsze oraz co służy poprawieniu zdrowia i jakości życia. Uważam, że to był najciekawszy rozdział. I myślę, że wiele osób mogą te kwestie zainteresować.

 

To nie jest książka, która opiera się tylko na przekonaniach autora. Na końcu publikacji znajduje się dość obszerna bibliografia. To jeden z plusów tej publikacji. Słowa Mario Martineza nabierają dzięki temu wiarygodności i nie miałam wrażenia, że czytam o rzeczach wziętych z sufitu, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

 

Trudno mi powiedzieć, kogo najbardziej może zainteresować ta publikacja. Jeśli tematyka, którą porusza autor, nie jest wam obca, myślę, że to propozycja dla was. Nie musicie jednak siedzieć w tym po uszy, bo Mario Martinez opowiada w dość prosty sposób. Myślę, że spodoba wam się sposób, w jaki autor będzie do was przemawiał, bo nie robi z siebie wszechwiedzącego mędrca, ale próbuje nawiązać z czytelnikiem relacje. Stara się, by został przez niego zrozumiany. Mnie to odpowiadało. Uważam, że taki zabieg niweluje dystans między nauczycielem a uczniem. Mam nadzieję, że jeśli zdecydujecie się na lekturę, nie będziecie nią rozczarowani.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!