Jesteś Dla Mnie Wszystkim

Autor: Edward Lee

Okładka wydania

Jesteś Dla Mnie Wszystkim


Dodatkowe informacje

 • Autor: Edward Lee
 • Tytuł Oryginału: You Are My Everything
 • Gatunek: Horror
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 80
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788394629953
 • Wydawca: Dom Horroru
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Edward Lee w swojej małej, króciutkiej nowelce stworzył kontaminację grozy, absurdu, okrucieństwa i nieposkromionej obrzydliwości. Jego stylistyka znajduje się na pograniczu wielu tematów o charakterze wręcz patologicznym, odbiorca po lekturze może całkowicie wpaść przez moment w stan odrętwienia i niedowierzania, że można stworzyć coś tak dziwnego, nie mieszczącego się w ramach chyba żadnego ze znanych gatunków. Ten ekscentryczny rodzaj literatury jaki uprawia Edward Lee, niewątpliwie stanowi skutek zapotrzebowania rynku czytelniczego na teksty skrajne, rażące brutalnością, mordem i seksem. Te dwie ostatnie kategorie są jednak jedynie umownymi nazwami, gdyż ani zabójstwo, ani sfery seksualno-erotyczne u tego pisarza nie są tym, co przez nie w teorii możemy rozumieć. Tutaj wszystko wychodzi poza standardowe ramy, odbiorca ma się poczuć się ugodzony prosto w kręgosłup zasad etycznych i moralnych, cały układ wartości i przyzwoitego ludzkiego zachowania ma zostać doszczętnie zniszczony i zbudowany na nowo, ale inaczej – na bazie najgorszych ludzkich wyobrażeń i pragnień; wszystko ma się tu skupiać na tej najciemniejszej stronie ludzkiej natury.

 

Krótko o fabule – główną bohaterką jest kobieta, prosta, biedna wieśniaczka, która jest szaleńczo zakochana w swoim mężu. Jednak po przyłapaniu go z własną córką na uprawianiu seksu postanawia zrobić wszystko, żeby mężczyzna już do końca swojego „życia” kochał tylko ją i był jej wierny. Wybiera do tego, delikatnie mówiąc, niecodzienną metodę, jednocześnie poświęcając przy tym samą siebie i swoją egzystencję. Narrator wpycha nas w świat skrajnej rodzinnej patologii bez zbędnych wstępów i delikatnych wprowadzeń. Wszystko jest tu ostre, intensywne i brutalne do granic możliwości i paradoksalnie wyjaskrawione w imię najczystszej i wielkiej miłości. Te dwie kategorie o Edwarda Lee łączą się w pewną całość, mimo tych ogromnych sprzeczności i niepodważalnych skrajności.

 

Autorowi trzeba przyznać konsekwencję w prowadzeniu pióra – ani na chwilę nie opuszcza obranej prze siebie drogi, stanowczo brnie przez meandry obrzydliwości i brutalności ku oczekiwanemu finałowi, który niestety jest raczej przewidywalny. Atutem jest tutaj również język postaci, który idealnie wpasował się w gwarę i manierę ludzi prostych i niewykształconych. Nie wiem jednak, czy jest to zasługa tłumacza, czy już sam pisarz idealnie wpasował się w tę warstwę społeczności odseparowanej od cywilizacji i normalności. W swojej kategorii pisarskiej jest on jednak, co przyznam obiektywnie, mistrzem, prawdziwym królem ekstremalnych doznań czytelniczych.

 

Subiektywnie natomiast stwierdzam, że nie jest to literatura dla mnie. Chociaż uwielbiam skraje rozwiązania fabularne, gustuję w kryminałach i horrorach, mam wrażenie, że tutaj pisarstwo poszło o krok za daleko. Uważam, że jeśli czytelnik z odrazą i niechęcią odkłada przeczytaną książkę, to coś ewidentnie nie tak. Wiem jednak, że istnieją w nieoszacowanej grupie czytelniczej jednostki uwielbiające twórczość tego autora. Ja, osobiście, póki co, pozostanę w swoim bezpiecznym gniazdku literatury trzymającej się pewnych zasad i kanonów. Ten eksperyment lekturowy zdecydowanie nie wyszedł mi na dobre i do dzisiaj na samą myśl o opisywanej nowelce czuję ogromną frustrację i niedowierzanie. Spróbujcie, przekonajcie się sami, czy podołacie temu wyzwaniu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!