Okładka wydania

Patrz Jak Tańczę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Patrz Jak Tańczę | Autor: Sari Wilson

Wybierz opinię:

Morrigan

Nigdy nie byłam zagorzałą wielbicielką baletu, ale nawet dla mnie ma on w sobie coś magicznego. Te skomplikowane układy wykonywane z gracją przy dźwiękach pięknej muzyki, wiotkie tancerki, które niemal fruwają nad sceną, całe w pastelowych tiulach, to niezwykłe opanowanie i dbałość o precyzję ruchów... Ile potrafi kosztować taka magia? Co kryje się za kulisami bajkowego świata? Tego mamy szansę dowiedzieć się dzięki Patrz jak tańczę - debiutanckiej powieści autorstwa byłej tancerki baletowej Sari Wilson.

 

Autorka przedstawia nam dwie równie poruszające historie. Pierwsza z nich zaczyna się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych i opowiada o Mirze - jedenastoletniej baletnicy, która spędza sporo czasu na sali treningowej, starając się, by jej ciało osiągnęło doskonałą sprawność. Nie robi tego jednak wyłącznie z miłości do tańca ani z powodu marzeń o wielkiej karierze. Mira znajduje w balecie wytchnienie, ucieczkę od realnego świata - świata, w którym jej rodzicom coraz trudniej ze sobą wytrzymać.

 

W drugiej historii przenosimy się do roku 2016, by poznać Kate - wykładowczynię historii tańca w jednym z amerykańskich college'ów. Okazuje się, że nie wszyscy uczestnicy jej zajęć patrzą na nią wyłącznie jak na nauczycielkę. Kate zaskakuje samą siebie, gdy ulega impulsowi i nawiązuje niewłaściwą relację z jedną ze swoich studentek. Ten krok może poważnie zaszkodzić jej karierze, jednak pani profesor nie ma wiele czasu, by zadręczać się obawami o swój dalszy los. Otrzymuje bowiem list od mężczyzny, który wywarł istotny wpływ na jej życie, a którego dotąd uważała za zmarłego. Widok kilku zdań skreślonych jego ręką otwiera w sercu Kate rany, które przez wiele lat wydawały się zagojone.

 

Autorka, posługując się ładnym, miejscami wręcz poetyckim językiem, snuje gorzką opowieść o miłości, która splata się z nienawiścią, o umiłowaniu piękna, o potrzebach ludzkiej duszy, o tym, że sukces może mieć także ciemną stronę. Kiedy gasną reflektory, milkną brawa, znikają pełni podziwu widzowie, z mroku i ciszy wyłaniają się samotność, niepewność i strach. Nieszczęśliwi zawsze desperacko poszukują ukojenia, ale czasem znajdują w ten sposób jedynie dodatkowe źródło bólu, bo ci, którzy wydają się ich przyjaciółmi, niekoniecznie mają dobre intencje.

 

Patrz jak tańczę to przede wszystkim dająca do myślenia opowieść o życiowych błędach i o tym, jak wysoką cenę trzeba za nie zapłacić. O wrażliwym dziecku, które dorasta zbyt szybko. O skrzywdzonej kobiecie, która próbuje uporać się ze swoimi wspomnieniami. O zagubionych ludziach, którzy mylą się i upadają. Losy bohaterów stworzonych przez Sari Wilson pokazują nam, jak trudno uciec przed przeszłością i jak łatwo stracić przyszłość. Każdy może się potknąć, ale nie wszyscy zdołają się podnieść, a ci, którym się powiedzie, będą musieli przyznać, że nie są już - nie potrafią być - tacy sami jak przed upadkiem.

 

Jeśli macie ochotę na powieść inną niż te, które czytaliście do tej pory, niebanalną i niejednoznaczną, w której nikt nie jest ani potwornie zły, ani krystalicznie dobry, powieść, którą się przeżywa i zachowuje w pamięci, wypatrujcie w księgarni różowej okładki ze zdjęciem nieco sfatygowanych point. Jeśli o mnie chodzi, literacki debiut Sari Wilson uważam za bardzo udany - przekonajcie się, czy i Was uwiedzie stworzona przez nią historia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial