Mord Na Wołyniu. Zbrodnie Ukraińskie W Świetle Relacji I Dokumentów Tom 1

Autor: Marek A. Koprowski

Okładka wydania

Mord Na Wołyniu. Zbrodnie Ukraińskie W Świetle Relacji I Dokumentów Tom 1


Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek A. Koprowski
 • Tytuł Oryginału: Mord Na Wołyniu. Zbrodnie Ukraińskie W Świetle Relacji I Dokumentów Tom 1
 • Gatunek: Historia PowszechnaHistoria
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 344
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788376746418
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joasiaaa

Pierwsze skojarzania, które padają w starciu z wydarzeniami zbrodni wołyńskiej, czyli pogromu ludności polskiej na Kresach Wschodnich byłej II Rzeczpospolitej, to przede wszystkim nieludzkie okrucieństwo i dramat wielu Polaków. Skala ówczesnego barbarzyństwa była tak ogromna, iż przybrała ona miano ludobójstwa. Zbiorowe morderstwa dokonywane były przez Ukraińców, zamieszkujących wówczas te tereny, którzy bez względu na wiek i płeć, mordowali całe rodziny, w tym również kobiety i bezbronne dzieci. Dlaczego doszło do tak masowych i brutalnych zbrodni? Czym kierowali się Ukraińcy, mordując z zimną krwią słabych i chorych?

 

Odpowiedzi na postawione pytania próbuje w sposób rzetelny dać Marek A. Koprowski, pisarz, dziennikarz, reporter, który od ponad czterdziestu lat pochyla się nad problematyką wschodnią i Polaków żyjących na tych terenach. Autor jest laureatem nagrody Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego za aktywność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie. Głównym motywem powstania recenzowanej książki: „Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów” to dość spory deficyt książek na księgarskim rynku, które podejmowałyby temat zbrodni wołyńskiej w pełnym ujęciu tych wydarzeń. Sam autor traktuje publikację, jako swoisty hołd oddany Polakom, następującymi słowami uzasadniając powstanie swojej książki: „Postanowiłem taką książkę o Wołyniu dla Polaków napisać. Uznałem, że dziesiątkom tysięcy Rodaków bestialsko zamordowanych przez Ukraińców to się zwyczajnie należy”.

 

Marek A. Koprowski już we wstępie swojej publikacji podkreśla jeden istotny fakt: rzeź wołyńska nie była przypadkowym strzałem, bestialskim niezaplanowanym incydentem, tylko w pełni świadomym, długotrwale planowanym działaniem, w którym niebagatelną rolę odegrał tzw. dekalog nacjonalisty. To zawarte w nim założenia i hasła, jak między innymi kierowanie się nienawiścią i podstępem dla dobra sprawy, czy wykonywanie najniebezpieczniejszych zbrodni celem pokonania wroga, stanowiły preludium do chorego fanatyzmu, któremu ulegali adepci wstępujący do OUN. Autor, posługując się danymi historycznymi, jednoznacznie wskazuje, iż to właśnie OUN, czyli Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, i jej chora ideologia w głównej mierze przyczyniła się do całej tragedii.

 

Recenzowany tytuł nie jest łatwą i przyjemną w odbiorze publikacją, po pierwsze przez wzgląd na podejmowany przez autora temat rzezi wołyńskiej, po drugie przez jej dość sztywny, mocno naukowy charakter, który bynajmniej nie jest wadą, ale utrudnia nieco całościowy odbiór książki. Autor, cytując wypowiedzi mniej lub bardziej powiązanych z tematem postaci, posługując się zachowanymi dokumentami i pamiętnikami, tworzy niezwykle wiarygodny i rzetelny opis wydarzeń, co ważne, pozwalając czytelnikowi wyrobić samodzielny pogląd na ówczesne incydenty. Warto w tym miejscu nadmienić, iż publikacja posiada również kilka fotografii, które urozmaicają i ubogacają książkę.

 

Recenzowany utwór składa się z dziewięciu rozdziałów, w których autor kolejno porusza ważne w kontekście opisywanych wydarzeń problemy, w tym powszechny w świadomości wielu osób mit, według którego Polacy wcale nie byli ofiarami ukraińskiej rzezi, wręcz przeciwnie, to oni z zimną krwią mordowali Ukraińców. Ukazywana w świetle zachowanych materiałów zbrodnia poraża czytelnika bezmiarem ludzkiego okrucieństwa i, pomimo upływu lat, wciąż równie mocno przeraża. Śmierć dokonana z broni palnej, w kontekście całej tragedii, była najdelikatniejszą formą umierania. Powszechnie wykorzystywano bowiem wówczas siekiery, noże czy widły. Często ludzie też paleni byli żywcem. Autor pochyla się również nad takimi tematami: jak polityka II Rzeczpospolitej, relacje OUN z okupantami czy w końcu nieudana próba walki Polaków z OUN, z góry skazana na straszliwą klęskę.

 

„Mord na Wołyniu” to książka tyle samo bezwzględna i przerażająca, co przede wszystkim ważna. Jej celem nie jest bowiem wypominanie dokonanych okrucieństw czy rujnowanie sąsiedzkich relacji, z mozołem budowanych przez współczesnych, ale zachowanie pamięci o ofiarach tej przerażającej tragedii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!