Okładka wydania

O Wilku, Który Miał Humory

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Orianne Lallemand
 • Tytuł Oryginału: Le Loup Qui Apprivoisait Ses Émotions
 • Gatunek: Literatura Dziecięca
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Iwona Janczy
 • Liczba Stron: 32
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 215x215 mm
 • ISBN: 9788374208314
 • Wydawca: Adamada
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  6/6

  5/6

  5/6

 • Ilustracje: Éléonore Thuillier

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

O Wilku, Który Miał Humory | Autor: Orianne Lallemand

Wybierz opinię:

Aneta Grabowska

Od dłuższego czasu staram się być raczej na bieżąco z tym, co ma nam do zaoferowania rynek literatury dziecięcej. Sięgam nawet po kilka publikacji skierowanych do najmłodszej grupy czytelników tygodniowo - jedne czytam razem z córką, inne sama, zastanawiając się, czy dana książka może ją zainteresować w przyszłości, czy też lepiej oddać ją do biblioteki, gdzie odnajdzie szczęście w innych rękach. I pośród tych wszystkich książek dla dzieci, które trafiają w moje ręce, seria o Wilku jest jednym z największych, o ile nie największym odkryciem tego roku. Zakochałam się w niej od pierwszej części, którą przyszło mi przeczytać i teraz te książeczki zajmują szczególne miejsce w moim sercu oraz w naszej domowej biblioteczce.

 

Za co pokochałam serię wydaną przez Adamadę? Długo by można wymieniać. Na pewno za kreację głównego bohatera, bo też Wilka nie da się nie lubić, choć przecież daleko mu do ideału - a to ma zmienne humory, to znów nie lubi czytać. Wydaje się, że Czytelnik powinien mieć z nim nie lada utrapienie. Tymczasem rzecz ma się zupełnie odwrotnie - mimo wszystkich jego wad, zwraca się uwagę raczej na jego zalety i już od pierwszej strony każdej książeczki człowiek zastanawia się, czym tym razem zaskoczy nas to pocieszne stworzenie. Wilk nie jest oczywiście jedynym bohaterem występującym w publikacjach, pozostałe postaci są również sympatyczne, jednak główny bohater przećmiewa pozostałych swoim byciem cool. Szczerze powiedziawszy, to jeden z moich ulubionych bohaterów z książek dla dzieci.

 

Kolejna zaleta to dobór tematów. W tej konkretnej części Wilk bywa humorzasty, choć to może zbyt delikatne określenie. On po prostu zmienia humor z każdą kolejną stroną! Dzięki temu możemy poznać różne jego twarze, ale też zobaczyć, że... to wcale nie jest takie fajne. Każdy ma prawo do złości, frustracji czy strachu. Do całej tej palety emocji, których najchętniej nigdy byśmy nie odczuwali. To jednak niemożliwe. Dlatego warto rozmawiać z dziećmi na temat emocji i zachowań im towarzyszących. Publikacje tego rodzaju stanowią świetny wstęp do takich rozmów. Tłumaczmy już od najmłodszych lat, że odczuwanie każdej emocji jest naturalne, ale uczmy także, że nie wszystkie reakcje na te emocje są dobre i akceptowalne. Że dziecko może odczuwać złość, ale nie powinno przelewać jej na otoczenie. Taka lektura to idealna okazja do poszukania własnego sposobu radzenia sobie z trudnymi emocjami, które czasem mogą po prostu młodego człowieka przerosnąć. Wilk także odnalazł swój sposób na walkę ze złością i w ogólnym rozrachunku pojednał się z otoczeniem. Jaki to sposób? Przekonajcie się sami.

 

Nie mogę także oderwać spojrzenia od ilustracji w serii o Wilku. Ten jego długi, wilczy pysk sprawia, że za każdym razem, gdy go widzę, uśmiecham się, bo wiem, że czeka mnie kilka minut dobrej zabawy. Na każdej stronie jest kolorowo, estetycznie, interesująco. Obraz idealnie współgra z tekstem. Tu naprawdę nie ma się do czego przyczepić, choć często lubię to robić w publikacjach skierowanych dla dzieci. Mój jedyny zarzut to, że książeczki o Wilku są za krótkie. Chcę więcej Wilka!

 

Sięgnijcie po "Wilka, który miał humory" i po inne książki z tej serii. Będziecie miło zaskoczeni ich zawartością, a wasze pociechy jeszcze bardziej!

Anena

Ilustrowane, pełne barw książeczki skierowane do najmłodszych dzieci są przepełnione nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim prostymi mądrościami. To właśnie z nich dzieci poznają świat, uczą się budowania relacji, a także odróżniania emocji. Na tle wielu interesujących książeczek wyróżnia się seria o Wilku autorstwa Orianne Lallemand, która obecnie składa się z 11 tytułów. Do sięgnięcia po te książeczki skłonić może ogromna liczba dzieci, które poznały zabawne przygody Wilka oraz fakt, iż we Francji stały się one szkolnymi lekturami. Seria została doceniona również przez Komitet Praw Dziecka w ramach konkursu "Świat przyjazny dziecku”. Książeczki skierowane są przede wszystkim do trzylatków, ale zarówno młodsze jak i nieco starsze dzieci również będą uważnie śledzić perypetie Wilka i jego leśnych przyjaciół.

 

Część zatytułowana "O Wilku, Który Miał Humory” opowiada zabawną, ale i pełną emocji historię głównego bohatera, który zaczyna się dziwnie zachowywać. Wilk zmaga się bowiem z nagłymi zmianami nastrojów. Raz jest bardzo szczęśliwy, by po chwili stać się wściekłym i agresywnym. Jego nastrój zmienia się w zatrważającym tempie, a Wilk zaczyna bardzo brzydko odnosi się do swoich przyjaciół, którzy zwracają uwagę na jego nietypowe zachowanie. W końcu nasz bohater a ich namową decyduje się działać. Tylko co stanie się receptą na zmienne nastroje? Czy pomoże mu joga, wysiłek fizyczny, czy budowanie własnego domku? O tym Wasze dzieci przekonają się podczas lektury.

 

Kilka słów o wydaniu. Książki są wydanie starannie, z dbałością o jakość papieru i użyteczność. Tekst napisany jest dość dużą, niemęczącą wzroku czcionką, jego ilość jest dostosowana do potrzeb dziecka, zarówno młodszego jak i uczącego się czytać. Każda strona jest pełna różnokolorowych ilustracji ukazujących dany moment opowieści. Poza tym pierwsza i ostatnia strona posiadają obrazki wyrazami twarzy wilka i nazwami emocji, jakie nasz bohater wyraża. W ten sposób dziecko poznaje nazwy emocji i uczy się je rozpoznawać na podstawie wyrazu twarzy. Dzięki temu dziecko może samodzielnie lub przy pomocy rodzica ćwiczyć tę przydatną w codziennym życiu umiejętność. Przy okazji perypetii Wilka mały czytelnik może przekonać się jak bardzo problematyczne mogą okazać się wieczne zmieniany nastroju. W ten sposób dziecko zrozumie, że czasami trzeba stłumić niektóre emocje, a złości frustracji nie można wyładowywać na rodzinie i przyjaciołach. A kiedy już dochodzi do wybuchu negatywnych emocji to powinno się znaleźć w sobie siłę na przeproszenie osoby, którą uraziliśmy. Nawet jeśli czujemy wstyd. Emocje odgrywają przecież w życiu każdego z nas ważną rolę, a przyznanie się do błędu jest ważne. Poza tym mały czytelnik uczy się, że z nagłymi zmianami nastrojów można sobie radzić. Jednakże wybór metody jest zależny od osoby, dlatego warto wypróbować kilka, by znaleźć taki, który nam pasuje.

 

Serdecznie polecam nie tylko "O Wilku, Który Miał Humory”, ale również pozostałe książeczki z serii. Są to opowieści dotyczące codziennego życia każdego z nas. Poprzez perypetie Wilka i jego przyjaciół dziecko nie tylko doskonale się bawi, ale również uczy umiejętności przydatnych w domu i szkole. Ten bohater nie tylko ma fantastyczne pomysły, ale przede wszystkim pokazuje, że nikt nie jest idealny. Każdy może popełniać błędy, ale ważne jest, aby potrafił się do nich przyznać i przeprosić. Poza tym wraz z błędami, które popełnia, Wilk uczy się je naprawiać i staje się dzięki nim lepszy. Jestem zatem pewna, że Wasze dzieci także pokochają tego przesympatycznego bohatera i z ciekawością będą czytać o jego kolejnych przygodach.

Bacha85

„Przygody Wilka” to cykl autorstwa francuskiej pisarki Orianne Lallemand, w którego skład wchodzi obecnie dziesięć tomów. Te niewielkie książeczki zwracają na siebie uwagę kolorową kraciastą okładką oraz przesympatyczną mordką tytułowego Wilka. Dziewiątą z nich jest opowieść „O Wilku, który miał humory”.

 

Głównym bohaterem przedstawionej historii jest, znany z poprzednich tomów, Wilk. Zwyczajny mieszkaniec lasu, ma problem z emocjami, które zbyt często przejmują nad nim kontrolę. Szybko wpada w złość albo całkowicie pogrąża się w rozpaczy, by już po chwili wznieść się na wyżyny szczęścia. Takie rozchwianie emocjonalne niczego nie ułatwia, wręcz przeciwnie, sprowadza na niego jedynie kłopoty i budzi nieprzyjemne reakcje wśród jego przyjaciół. Tak być nie może! Wilk, z pomocą znajomych szuka sposobu na wyjście z sytuacji i nauczenie się radzenia sobie z tym, co właśnie odczuwa. Czy mu się to uda?

 

Postać Wilka jest bardzo dobrze skonstruowana a jego zachowania są jak najbardziej zrozumiałe i jasne w odbiorze dla młodych czytelników, do których adresowana jest przedstawiona historia. Wilk jest wykreowany konsekwentnie a jego charakter i zachowania są odzwierciedleniem zachowań i charakteru przeciętnego, nieco starszego, kilkulatka. Dzięki temu opowieść stanowi nie tylko świetną rozrywkę, ale bezproblemowo przemyca dzieciom wartości, wspomagając ich psychologiczny rozwój.

 

Książeczka ma ogromny potencjał edukacyjny. Pokazanie dzieciom, że emocje mogę być problemem i wytłumaczenie im, że można sobie z nimi poradzić jest niezwykle ważne, ale i dość trudno. Nie jest łatwym zracjonalizowanie uczuć, które czasem bywa konieczne, a ta książeczka pokazuje jak postawić pierwszy krok. Przy okazji robi to w na tyle nienachalny sposób, że odbiera się ją całkowicie swobodnie i czyta z przyjemnością.

 

Oprawa graficzna książki również robi dobre wrażenie. Pozycja jest kolorowa i przyjemna dla oka a jednocześnie nie przeładowana. Charakterystyczna dla serii kolorowa szachownica na okładce od razu przyciąga wzrok. Wnętrze okładek są równie kolorowe i znajdziemy na nich różnorodne miny prezentujące stany emocjonalne Wilka, każde na dobrze pasującym kolorze. Smutny Wilk widnieje na granatowym tle, wściekły na czerwonym, zaś radosny ma za plecami radosny żółty odcień. Pozostała zawartość książki jest równie przyjemna dla oczu. Duża czcionka, wyraźnie odcinająca się od tła ułatwia czytanie niewprawnym odbiorcom. Ponadto wyraziste i kolorowe ilustracje świetnie uzupełniają przedstawiony tekst. Mimika Wilka o długim nosie jest wręcz kreskówkowo czytelna, co ułatwia odbiór tekstu.

 

Warstwie językowej tej niewielkiej publikacji niewiele można zarzucić. Napisana jest stosunkowo prostym, ale nie nazbyt ubogim językiem, dzięki czemu jest nie tylko łatwo zrozumiała, ale i pozwala na poszerzenie słownictwa. Gdy pojawiają się jakieś zwroty lub wyrażenie, które niekoniecznie muszą być znane młodemu czytelnikowi, to najczęściej ich znacznie łatwo jest zrozumieć, gdyż wynika z kontekstu, bądź wzbogacone zostało o odpowiednią ilustrację.

 

Dziewiąty tom „Przygód Wilka” Orianne Lallemand to kolejna rewelacyjna książeczka o sympatycznym Wilku. Porusza ważne dla dziecka tematy a robi to w sposób wyjątkowo wdzięczny i przyjemny w odbiorze. Jest to jedna z tych książeczek, które z czystym sercem mogę polecić każdemu małemu odbiorcy, gdyż dobra zabawa w trakcie lektury jest gwarantowana i nie stanowi jedynej zalety tej książki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto