Rzeka Świadomości

Autor: Oliver Sacks

Okładka wydania

Rzeka Świadomości


Dodatkowe informacje

 • Autor: Oliver Sacks
 • Tytuł Oryginału: Angielski
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: The River of Consciousness
 • Przekład: Jerzy Łoziński
 • Liczba Stron: 350
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x205 mm
 • ISBN: 9788381162661
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

MB

Pisać o rzeczach trudnych w sposób względnie prosty to nie jest takie znowu "hop - siup". Tak potrafią tylko nieliczni i tylko Ci, którzy dobrze znają daną materię. Procesy zachodzące w ludzkim mózgu są i interesujące, i skomplikowane, a nade wszystko posiadają właściwą (czytaj: specyficzną, trudną), dedykowaną terminologię. Raczej mało przystępną zwykłemu zjadaczowi chleba.

 

W kontekście tego, iż pojawiały się już na rynku publikacje a la "potęga podświadomości", albo chociażby "Goleman'owy" Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości, można(by) poddać pod dyskusję potrzebę kolejnej książki o tym czy i co potrafi nasz mózg. Wszystkie dotychczasowe publikacje (te wymienione i te pominięte przez mnie) w określonym (i tu leży sedno sprawy) zakresie odnosiły się do funkcjonowania ludzkiego "rozumu". Z drugiej strony nasze procesy poznawcze są na tyle skomplikowane i angażują liczne/różne ośrodki mózgu, że spokojnie można książek dedykowanych wzmiankowanej tematyce jeszcze kilka stworzyć. Wystarczy przyjąć ciekawą optykę.

 

A to potrafił Sacks, który zyskał sobie rzesze zwolenników swoją - chyba najbardziej znaną - książką, pt. "O mężczyźnie, który pomylił żonę z kapeluszem". Jako neurolog zajmował się ludzkim mózgiem i swoją wiedzą budowaną przez lata doświadczenia praktycznego postanowił dzielić się z czytelnikami. I dobrze, albowiem posiadał rzadki dar w sposób interesujący i mocno obrazowy prawić o zawiłościach naszych głów. Nie uciekał od aspektu naukowego, ale ubierał to w przystępny język i obrazował zrozumiale.

 

Co do samej książki...

 

Okładka jest bardzo prosta, ale estetyczna - nie mam żadnych negatywnych uwag do jej wyglądu. Dobra robota. Podobnie jest z samą zawartością - również pracę wykonano rzetelnie i z należytą uwagą nakierowaną na odbiorcę (nierzadko Autorzy gubią tę trajektorię). W żadnym momencie nie pojawia się zagadnienie, które jest niezrozumiałe, niejasno opisane albo potraktowane po łebkach. Przykład goni przykład, ale każdy z nich jest namacalny i z życia wzięty. Dzięki temu sprawnie po książce poruszać się będzie zarówno ktoś z ogólnym wykształceniem, jak i ktoś bardziej sprofilowany - ale niekoniecznie medycznie. Mamy tak naprawdę do czynienia z nauką, ale ukazaną w kompletnie nienaukowy sposób. To taki odpowiednik młyna wiedzy, który jest w Toruniu, albo bardziej znanego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Niby o czymś ważnym i mądrym a jakby tak trochę nie na serio - a jest i na sto procent o czymś ważnym i na tę samą "stówę" na serio. Ale prosto. Jest o czymś ciężkim, z mocnym ładunkiem naukowym, ale jakby z dystansem i po ludzku. Nie przytłoczono czytelnika terminologią oraz zakulisami "branżowymi", ale ukazano to wszystko tak jakby iluzjonista zdradzał arkana swoich sztuczek demonstrując ich prawidłowe wykonanie w trybie "slow motion". Jest w książce także sporo odwołań do mistrzów, na których wzorował się sam Autor (wzorował w swoim postrzeganiu świata oraz nauce). Jak chociażby o Karolu Darwinie czy też Zygmuncie Freudzie. W książce da się wyczuć nie tylko wielką pasję Sacksa do nauki oraz do świata, ale również jego szeroką interdyscyplinarną wiedzę. A tę miał potężną.

 

Niewątpliwie będzie to interesująca lektura zarówno dla sympatyków wzmiankowanej już książki Saksa o mężczyźnie, który pomylił żonę z kapeluszem (nie rozczarujecie się), jak i dla miłośników książek Hawkinga, Goleman'a, ale także wszelkich książek pokroju "duchowe życie drzew".

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!