Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Moja Piękna Europa: Dla Koneserów Sztuki, Historii I Dobrego Wina

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Moja Piękna Europa: Dla Koneserów Sztuki, Historii I Dobrego Wina | Autor: Maciej Nowicki

Wybierz opinię:

Manue

Podróż w najpiękniejsze zakątki Europy

 

Z natury jestem domatorką. Nie lubię w ogóle opuszczać kanapy, a dobrze spędzony czas to chwila z kubkiem dobrej kawy czy herbaty w dłoni. Kiedy mam gdzieś wyjechać, automatycznie robię się chora – jest mi niedobrze, nie mogę zasnąć i boli mnie brzuch. Podróżowaniu zdecydowanie towarzyszy zbyt wiele emocji i nie są one niestety na moje nerwy. Ale zwiedzanie odległych miejsc przy wykorzystaniu malowniczych albumów czy bogato ilustrowanych książek… czemu nie! Właśnie z tego powodu zdecydowałam się wziąć do siebie pozycję przygotowaną przez Macieja Nowickiego – „Moja piękna Europa”. Przekonał mnie do niej również dopisek: „dla koneserów sztuki, historii i dobrego wina”. W końcu uczęszczałam do szkoły plastycznej, studiowałam kulturoznawstwo i nie mam nic przeciwko alkoholowi (no, może nie przepadam akurat za winem, ale… to, zdaje się, nieistotny szczegół). Książka powinna być więc stworzona jak dla mnie!

 

Pierwsze, co można powiedzieć o „Mojej pięknej Europie” to to, że jest naprawdę ładnie wydana. Wydawnictwo Bernardinum się postarało, oddając w ręce czytelników estetyczną książkę wydrukowaną na ładnym, błyszczącym papierze, w miękkiej, ale śliskiej oprawie ze skrzydełkami. Wewnątrz znajduje się sporo fotografii w rozmaitych rozmiarach, które doskonale ilustrują zawartość. Strona wizualna wzbudziła mój zachwyt i w zasadzie bardzo się cieszę, że właśnie taka książka mogła stanąć na jednej z moich półek.

 

Książka profesora Macieja Nowickiego, który posiada bardzo rozległą wiedzę w zakresie ochrony środowiska, to zbiór dziesięciu miejsc poświęconych różnym zakątkom Europy, a każdy z nich warto odwiedzić. Autor zwraca w nich uwagę nie tylko na podstawowe kwestie, takie jak uwarunkowania klimatyczne (to w końcu nie przewodnik!), ale także krajobrazy, tamtejszą kulturę oraz najwspanialsze zabytki, a także związane z nimi, często bardzo interesujące historie. Wszystkie eseje były bardzo zajmujące, jednak mnie najbardziej przypadł do gustu tekst o Andaluzji, Italii oraz Costiera Analfitana. Andaluzja to miejsce, które fascynowało mnie jeszcze w dzieciństwie, Włochy są mi natomiast bliskie z zupełnie innego powodu (nie, nie jest wcale tajemniczy, po prostu dużo o nich piszę, dlatego lubię poznawać tamtejsze realia). Kiedy czytałam o wyprawie na Ravello, widziałam dokładnie wszystko to, o czym pisał autor – widziałam te wspaniałe krajobrazy, czułam ciepłe powietrze.

 

Tak, to kolejna zaleta esejów zebranych w tej książce – styl autora. Na pewno nie jest on suchy czy pozbawiony emocji, choć nie ma tam obszernych relacji dotyczących interakcji z mieszkańcami zwiedzanych rejonów, jakie można znaleźć w tradycyjnych przewodnikach. Mimo tego, poszczególne teksty są bardzo intrygujące, a język wypowiedzi nie tylko poprawny, ale dopasowany do odbiorcy. Co prawda ja robiłam sobie pewne przerwy między czytaniem poszczególnych esejów, by móc sobie nad każdym trochę pomyśleć, jednak podejrzewam, że można by je było równie dobrze przeczytać „na jeden raz”. Relacja z podróży, przedstawiona w dosyć obszerny, choć nienachlany czy marketingowy sposób, naprawdę pozwala sobie wyobrazić przedstawiane miejsca i, przynajmniej w moim przypadku, świetnie działa na wyobraźnię.

 

„Moja piękna Europa” to zbiór, którego na pewno bym nie oddała. Każdy z przedstawionych tam esejów w jakiś sposób mnie poruszył, choć, tak jak wspominałam, miałam wśród nich swoich „ulubieńców”. Poza tym, lubię otaczać się ładnymi rzeczami, a książka Macieja Nowickiego do takich właśnie się zalicza. Polecam ją każdemu, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o najbardziej urokliwych miejscach Europy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial