Okładka wydania

Cypr. Cudowna Wyspa Afrodyty. Szkice Z Podróży

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Cypr. Cudowna Wyspa Afrodyty. Szkice Z Podróży | Autor: Jan Gać

Wybierz opinię:

Manue

Wyspa wyjątkowych barw

 

Zawsze lubiłam książki, w których mogłam poznawać odległe miejsca. Niekoniecznie musiały to być przewodniki – czasem zadowalałam się powieściami, zwłaszcza tymi, gdzie autorzy pokusili się o bogate opisy otoczenia i mieszkańców konkretnych krain. To niesamowita czytelnicza podróż, którą można przecież przeżywać nie jeden i nie dwa razy, a dokładnie tyle, ile mamy ochotę. Tym razem jednak pomyślałam o książce z gatunku „tych ładnych”, pełnych kolorowych zdjęć oraz równie malowniczych opisów. Tak w moje ręce trafił „Cypr. Cudowna wyspa Afrodyty. Szkice z podróży”. To co prawda nie typowy przewodnik po Cyprze, ale coś w rodzaju małego albumu, który można przeczytać w wolnej chwili. Ja się skusiłam.

 

Od strony wizualnej trudno właściwie tej książeczce cokolwiek zarzucić. Jak większość pozycji wydanych przez Bernaridnum, zachwyca dobrze wykonaną oprawą oraz samym opracowaniem graficznym. „Cypr” to także twarda okładka (czyli to, co lubię najbardziej) doskonałej jakości, a na niej zdjęcie w przyjemnych, bardzo ciepłych odcieniach brązu. Już ono sugeruje, że wraz z lekturą przeniesiemy się bardzo daleko, w tajemnicze, a zarazem ciepłe miejsca, o których na co dzień możemy niestety tylko pomarzyć. W środku przywitał mnie śliski papier i piękne, nasycone kolorami fotografie. Pierwsze wrażenie wypadło więc jak najbardziej na plus. Pozostało jeszcze zapoznać się z treścią.

 

„Cypr” przygotował Jan Gać, który jest jednocześnie podróżnikiem, historykiem i fotografem. Podczas swoich wypraw, zawsze zwraca uwagę na aspekt historycznych zwiedzanych miejsc oraz oglądanych obiektów czy przedmiotów, a także skupia się na obcych kulturach, bo te nierzadko okazują się niezwykle fascynujące. W książce znalazły się dosyć krótkie eseje traktujące o Cyprze na wiele różnych sposobów i od wielu różnych stron. Mnie osobiście spodobała się szczególnie historia tej cudownej wyspy, a także sprytne odniesienie do greckiej mitologii, na które pozwolił sobie autor. Możemy więc dowiedzieć się znacznie więcej o Afrodycie, a także o jej powiązaniach z Cyprem.

 

Bardzo spodobał mi się sposób opowiadania, jaki prezentuje Jan Gać. Mimo że nigdy nie przepadałam za przyswajaniem faktów historycznych, ich nagromadzenie w tej książce wcale mi nie przeszkadzało. Tych rejonów nie znałam prawie w ogóle, a dzięki odpowiedniemu sposobowi przekazywania informacji, dowiedziałam się wielu ciekawostek, o jakich dotąd nie miałam zielonego pojęcia. Lubię też poznawać rozmaite budowle, a w szczególności obiekty sakralnych, których na Cyprze także nie brakuje. Gać doskonale radzi sobie z przybliżaniem poszczególnych zabytków oraz budynków, jakie warto zobaczyć na wyspie. Z rzeczowych opisów można wynieść naprawdę wiele i tym sposobem zbudować sobie pełny obraz wyspy, której nie miało się okazji zobaczyć na własne oczy.

 

„Cypr. Cudowna wyspa Afrodyty” to rzeczywiście niesamowite, a zarazem dosyć osobiste szkice z podróży. Mnie samą urzekła, fascynując poszczególnymi opowieściami, choć zwykle wolę książki z fabułą. Jan Gać stworzył coś w rodzaju relacji z wyprawy – jest w tym trochę kontemplacji i trochę zagłębiania się w szczegóły. Sama wybierałam sobie te fragmenty, które bardziej mnie zauroczyły, a potem czytałam po dwa, trzy razy. W ten sposób często odkrywałam coś, co umknęło mi przy pierwszym zetknięciu z tekstem. Lubię takie „podwójne odkrywanie”, dlatego też książka szczególnie przypadła mi do gustu. Polecam ją wszystkim, którzy lubią odległe czytelnicze podróże i chcą przeżyć coś niesamowitego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
OdświeżWspółpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto