Pęknięta Europa Tom 1 Europa Jesienią

Autor: Dave Hutchinson

Okładka wydania

Pęknięta Europa Tom 1 Europa Jesienią


Dodatkowe informacje

 • Autor: Dave Hutchinson
 • Tytuł Oryginału: The Fractured Europe Sequence 1 Europe In Autumn
 • Seria: Pęknięta Europa (Tom 1)
 • Gatunek: FantastykaFantastyka Naukowa
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jan Pyka
 • Liczba Stron: 408
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 132x202 mm
 • ISBN: 9788380621930
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Książki poruszające tematykę postapokaliptyczną należą do bardzo lubianych przez zwolenników fantastyki. Nic w tym dziwnego, gdyż postapokalipsa – pomimo całkiem sporej liczby ograniczeń wynikających z faktu życia po apokalipsie właśnie – daje autorom całkiem spore możliwości do popisu. Alternatywna, pełna pesymizmu rzeczywistość, wątki żywej akcji, zależności wynikające z relacji międzyludzkich w wyniszczonych resztkach społeczeństw, elementy fantastyczne wplecione w fabułę ukazującą walkę o przetrwanie – wszystko to czyni książki postapokaliptyczne intrygującymi i zajmującymi. Jako przykład możemy przytoczyć tutaj chociażby Łabędzi śpiew, Johnny Reznick, Porzuceni, Drogę czy też serię powieści tworzących uniwersum Metro 2033. Do wcześniej wydanych powieści postapokaliptycznych dołączyła teraz kolejna pozycja, a konkretnie cykl Pęknięta Europa autorstwa Dave’a Hutchinsona.

 

Dave Hutchinson dopiero staje się autorem znanym w naszym kraju, głównie właśnie dzięki swojemu cyklowi Pęknięta Europa. Za granicą jednak czytelnicy mieli okazję czytać jego liczne zbiory opowiadań i cztery powieści, a ponadto artykuły, które pisywał przez dwadzieścia pięć lat swojej dziennikarskiej pracy. W Polsce wydawnictwo Rebis wydało Europę jesienią, pierwszą część Pękniętej Europy, nominowanej zresztą do prestiżowych nagród Arthur C. Clarke Awards, Campbella oraz BSFA. Już sam ten fakt jest wystarczający, by wzbudzić zaciekawienie i chęć przeczytania postapokaliptycznego cyklu autora.

 

Fabuła Europy jesienią przenosi czytelnika w alternatywną przyszłość nieprzyjazną człowiekowi, w czasy, kiedy po zjednoczonej Europie pozostało już tylko odległe wspomnienie. W efekcie licznych kryzysów gospodarczych oraz niszczycielskiej pandemii dawna jedność rozsypała się, nieustannie powstają liczne małe państwa i quasi-państewka. Począwszy od statków wycieczkowych, a skończywszy na liniach kolejowych, wszyscy stają się niepodlegli, a szpiegostwo i czarnorynkowy przemyt kwitną w najlepsze.

 

Rudi jest kucharzem z krakowskiej (no proszę) restauracji, który nie potrafi znaleźć swojego miejsca w tym rozbitym świecie. Zostaje zwerbowany przez mocno tajemniczą organizację i po odbyciu odpowiedniego szkolenia wywiadowczego zostaje jej tajnym kurierem. Podróżuje po spowitym w chaosie kontynencie i wymyka się co i rusz jawnym i tajnym służbom, co za tym jednak idzie, wypełniając kolejne zadania zaczyna sobie z wolna uświadamiać, że za wszystkimi spiskami, w których bierze udział, mogą stać postaci zagadkowe, być może nawet pochodzące z zupełnie innej rzeczywistości… Wśród niedopowiedzeń, niejasności i tajemnic Rudi bierze udział w kolejnych sporach targających podzieloną Europą, coraz bardziej dostrzegając to, co miało pozostać ukryte.

 

Europa jesienią Dave’a Hutchinsona została okrzyknięta przez LA Review of Books „Jedną z najbardziej wyjątkowych powieści science fiction tej dekady”, o czym informuje czytelnika wydawca z tylnej okładki książki. Nie jestem do końca pewien, czy zgodziłbym się z tym osądem, na pewno jednak trzeba przyznać, że powieść jest intrygująca, a świat odmalowany na jej kartach mocno osobliwy i ciekawy. Dave Hutchinson stworzył alternatywny, przemyślany świat rządzący się swoimi prawami, w którym nie zabraknie chaosu, nieufności i walki o przetrwanie. Co więcej, jego wizja życia w społeczeństwie ludzkim po apokalipsie wydaje się mocno wiarygodna, co tylko podnosi w moich oczach wartość tej książki. Polecam więc lekturę Europy jesienią, i nawet jeśli nie do końca taką postapokalipsę lubię najbardziej, sam z pewnością sięgnę po tom drugi cyklu Pęknięta Europa, zaciekawiony już teraz dalszych wydarzeń wymyślonych i opisywanych przez Dave’a Hutchinsona. Spodziewam się, że będzie warto, zwłaszcza, jeśli ktoś tak bardzo jak ja sam przepada za postapokaliptycznymi, alternatywnymi światami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!