Okładka wydania

England's Dreaming. Historia Punk Rocka Sex Pistols I Punk Rock

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jon Savage
 • Tytuł Oryginału: England's Dreaming: Anarchy, Sex Pistols, Punk Rock, And Beyond
 • Gatunek: MuzykaKultura i Sztuka
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marta Marciniak
 • Liczba Stron: 704
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: II
 • Wymiary: 160x203 mm
 • ISBN: 9788364980473
 • Wydawca: Axis Mundi
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

England's Dreaming. Historia Punk Rocka Sex Pistols I Punk Rock | Autor: Jon Savage

Wybierz opinię:

TomG

Nikomu, kto kiedykolwiek gustował w różnego rodzaju odmianach muzyki rockowej, nie trzeba przedstawiać legendarnego już dzisiaj, punk rockowego zespołu Sex Pistols. Podejrzewam także, że każdy fan tej brytyjskiej grupy zdaje sobie sprawę, że w 1991 roku ukazało się pierwsze wydanie England’s Dreaming, książki opisującej historię brytyjskiego punk rocka. Nie do wszystkich jednak dotarła pewnie wiadomość, że właśnie ukazało się na rynku nowe wydanie książki Jona Savage’a, England’s Dreaming w odświeżonej wersji.

 

England’s Dreaming to książka uchodząca za najbardziej kompletną i również kompetentną analizę brytyjskiego punk rocka, zarówno jeśli chodzi o zjawisko subkultury, jak i stylu muzycznego. Autor tej sporej objętościowo, bo aż siedmiuset stronicowej książki, bardzo szczegółowo rekonstruuje wszelkie artystyczne oraz pozaartystyczne działania grupy Sex Pistols, a także ich menadżera, Malcolma McLarena. Opowiadając o wydarzeniach związanych z funkcjonowaniem grupy, Jon Savage umieszcza je w rozległym kontekście brytyjskich i amerykańskich trendów muzycznych, opisuje losy awangardy muzycznej, a także szeroko pojętej kultury młodzieżowej drugiej połowy ubiegłego stulecia. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że spojrzenie Jona Savage’a na punk rock jest dość specyficzne i bardzo ciekawe, zdecydowanie warte poznania.

 

Jon Savage sam jest Brytyjczykiem, który wychował się w Zachodnim i Centralnym Londynie. Od późnych lat siedemdziesiątych publikował książki i artykuły dla prasy codziennej i magazynów, pracował także dla telewizji. England’s Dreaming została nagrodzona w 1993 roku Ralph J. Gleason Music Book Award, co należy uznać za osiągnięcie samo w sobie oraz bezsprzecznie dowodzi wartości tej mocno oryginalnej publikacji autora. Poświęciwszy naprawdę wiele lat trendom muzycznym, Jon Savage stał się poniekąd specjalistą od brytyjskiego punk rocka, jak również wyjątkowym znawcą dziejów zespołu Sex Pistols. Erudycja autora w wyżej wymienionych kwestiach wyraźnie rzuca się w oczy przy lekturze England’s Dreaming i każdy czytelnik bez wątpienia zauważy profesjonalne podejście Jona Savage’a do opisywanego tematu. Co więcej, książka została przemyślana i przygotowana pieczołowicie, a ogromny nakład pracy, jaki Jon Savage włożył w jej powstanie, czyni England’s Dreaming pozycją obowiązkową dla całych rzesz zwolenników nie tylko brytyjskiego punk rocka, ale również wszystkich odmian szeroko pojętego rocka.

 

Wewnątrz England’s Dreaming czytelnik otrzymuje całą masę drobnego tekstu, urozmaiconego czarno-białymi zdjęciami pochodzącymi z dzisiaj już raczej odległych lat, lecz uzupełniającymi wydarzenia i osoby opisywane przez Jona Savage’a. Wbrew całkiem sporej objętości książki jej lektura płynie szybko i przyjemnie, a fakty podawane przez autora czynią tekst intrygującym. Należy także pochwalić samo wydanie książki przez wydawnictwo Axis Mundi, gdyż począwszy od samej okładki ze skrzydełkami, aż po tekst umieszczony na stronicach, całość tchnie duchem brytyjskiego punk rocka. Efekt końcowy zdecydowanie zasługuje na słowa pochwały.

 

England’s Dreaming jest pozycją obowiązkową dla zwolenników cięższych brzmień muzycznych, nie wspominając już o tych z nas, którzy żyją dokonaniami muzycznymi takich grup jak Sex Pistols właśnie, Ramones, The Expolited, Toy Dolls i wielu innych. Ja sam gustuję w old schoolowych odmianach muzyki metalowej, a co do punk rocka, to również lubię całkiem sporo płyt nagranych przez przedstawicieli tego gatunku. Dla mnie więc lektura England’s Dreaming była przyjemnością i myślę, że dla wielu z Was również będzie całkiem ciekawym przeżyciem. Zwłaszcza, jeśli chcecie poznać sporo informacji na temat brytyjskiego punk rocka, przedstawionych z perspektywy człowieka, który żył tą muzyką i nieustannie z nią obcował. Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że England’s Dreaming jest najlepszą publikacją dotyczącą historii brytyjskiego punku, a jej najnowsze wydanie jest bardzo udane.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial