Dziewczyny Chcą Się Zabawić

Autor: Adrianna MichalewskaIzabela Szolc

Okładka wydania

Dziewczyny Chcą Się Zabawić


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Bohaterkami tej powieści są Monika, Amelia, Iza i Paulina, przyjaciółki mieszkające w Łodzi. Właśnie rozpoczynają dorosłe życie w miejscu, które chyli się ku upadkowi. Tak jak bohaterki uczą się życia, tak ich rodziny starają się przetrwać czas wielkich przemian. Łódzkie kobiety – włókniarki, farbiarki, tkaczki, urzędniczki i nauczycielki szukają tego, co w życiu jest najważniejsze. Nie, nie pieniędzy. Miłości i szczęścia. Chcą po prostu być kochane, szczęśliwe i spokojne o przyszłość swoją i dzieci. Jak przekonuje nas wydawca, to historia upadających fabryk i bezrobocia, wielkich możliwości i gwałtownych zmian politycznych. To historia wielkich marzeń i straszliwych rozczarowań. Szalonej namiętności i ponurej rzeczywistości. To opowieść o prawdziwym życiu, które przytrafiło się czterem dziewczynom w Łodzi.
Po tę książkę sięgnęłam z tego względu, że niewiele wiem o czasach, w których przyszło żyć tym kobietom. Urodziłam się na początku lat 90., więc nie mam prawa pamiętać o tym, co działo się, gdy w Polsce dochodziło do tak wielkich zmian, a w dorosłe życie wkraczali ludzie do nich nieprzystosowani. Znam to tylko z opowieści rodziców i uwielbiam czytać powieści, których akcja rozgrywa się w tamtych czasach. To dla mnie za każdym razem niesamowita lekcja historii.

 

Wykonałam pewien eksperyment. Przed napisaniem tej recenzji, podsunęłam książkę do czytania mojej mamie. Co prawda nie mieszkamy w Łodzi, ale ona dobrze pamięta czasy, w których odbywa się akcja powieści. A w każdym razie jej część. Chciałam się przekonać, jak podejdziemy do bohaterek. Kiedy ja o nich czytałam, z trudem wierzyłam w to, że tak się kiedyś żyło. Wiem, że autorek nie poniosła fantazja, ale dla mnie to jest jakiś Matrix. Dla mojej mamy to było codzienne życie i ona podeszła do powieści bardzo emocjonalnie. Zaczęła wspominać tamte czasy. Puste półki w sklepach. Marzenia o tym, żeby moja starsza siostra miała normalne ubranie i coś do zjedzenia. Mama lepiej rozumiała te bohaterki. Ja również je polubiłam w pewien sposób, ale nie umiałam znaleźć z nimi nici porozumienia. Nie łączyły nas wspólne przeżycia.

 

O ile wątek tych czterech kobiet był całkiem sensowny, o tyle mam duży problem z tym, że nawiązano tutaj do II wojny światowej. Jakoś niespecjalnie mnie to przekonało. Zrozumiałam przynajmniej o co chodziło z tymi samolotami na okładce, ale w sumie nie wiem, czy żałowałabym, gdyby tego wątku nie było. Jakoś nie do końca mi grał. Jak dla mnie był trochę wciśnięty na siłę, ale to moje zdanie, z którym możecie się nie zgodzić. Może gdyby temu wątkowi poświęcono nieco więcej uwagi, lepiej by wybrzmiał.

 

To nie była łatwa lektura. Powiem więcej, wprowadziła mnie w stan melancholii. Dużo działo się tu przykrych rzeczy. W sumie mogłam się tego spodziewać. Wiedziałam, w jakich czasach dzieje się akcja. Tytuł może zmylić i zasugerować lekką lekturę. Nic z tych rzeczy. To nie jest książka, którą się czyta dla relaksu. Podejrzewam, że na jej temat będzie wiele sprzecznych opinii. Czytelnicy wychowani w tamtych czasach podejdą do niej z sentymentem. Dla ludzi urodzonych w latach 90. i późniejszych, to będzie swego rodzaju lekcja historii. Trochę ubolewam nad tym, że w książce dzieje się sporo, a nie wszystkim wątkom poświęcono dużo miejsca. Nawet głównych bohaterek nie można zbyt dobrze poznać. Ale mimo wszystko nie chcę nikomu odradzać czytania. To książka, która zasługuje na uwagę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!