Okładka wydania

Wojna Hybrydowa Na Ukrainie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Bogusław Pacek
 • Tytuł Oryginału: Wojna Hybrydowa Na Ukrainie
 • Gatunek: Literatura FaktuHistoria
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 260
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x210 mm
 • ISBN: 9788373997530
 • Wydawca: Rytm
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wojna Hybrydowa Na Ukrainie | Autor: Bogusław Pacek

Wybierz opinię:

Hiril

"Wojna hybrydowa na Ukrainie" to książka nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim bardzo ważna. Opowiada ona nie tylko o dramacie tejże wojny, ale także o tym na czym taki typ prowadzenia walk polega, jak wygląda i czym się charakteryzuje. Jest to pozycja będąca zapisem bardzo dokładnego studium przypadku jakim jest ta konkretna wojna trwająca u naszych sąsiadów zza południowo - wschodniej granicy.

 

W przypadku takich publikacji, czy to o prowadzeniu walk, czy o warzeniu piwa, dla mnie zawsze kluczowe jest to, kim jest autor. Czy to prawdziwy specjalista w dziedzinie, czy znawca zza biurka, czy ma jakieś doświadczenie, czy tylko zna zagadnienie z teorii, a może wręcz przeciwnie praktykuje od lat dochodząc do wniosku, że tylko praktyka czyni mistrza? W tym przypadku po książkę sięgnęłam bez wahania, bo autor jest odznaczonym generałem w stanie spoczynku oraz doktorem habilitowanym z dziedziny nauk wojskowych i profesorem nauk społecznych. Lista piastowanych przez Niego stanowisk jest bardzo długa - od komendanta głównego w Żandarmerii Wojskowej, po zastępcę dowódcy misji pokojowej sił zbrojnych Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej (EUFOR Chad/CAR) przez Radcę Ministra Obrony Narodowej czy asystenta Szefa Sztabu Generalnego ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, a jakby tego było mało wykłada także na uczelniach i ma na swoim koncie bardzo wiele publikacji - zarówno monografii jak i artykułów. Na podstawie tych informacji byłam przekonana, że jeśli chcę przeczytać coś na temat wojskowy, to trafiłam na idealnego autora.

 

Książka stanowi kompendium wiedzy o wojnie na Ukrainie, zarówno tej w obwodach ługańskim czy donieckim jak i tej na Krymie. Początek to teoretyczne podstawy wojny hybrydowej oraz zapis wydarzeń w latach 2014-2016, bo to na tym okresie skupia się publikacja, wraz z późniejszą analizą naukową przyczyn. Dla mnie szczególnie wiele wyjaśniający i podsumowujący był rozdział piąty, w którym to autor na kilku stronach w naukowy sposób przedstawia skrót przyczyn, metodyki i efektów prowadzonej wojny hybrydowej na Ukrainie, nie pomijając aspektów politycznych. Dodatkowo, nie można nie wspomnieć o bogatej bibliografii, która nie tylko informuje o źródłach, z których autor korzystał, ale zainteresowanym daje możliwość zgłębienia tematu.

 

Co ciekawe, praktycznie połowę książki stanowią zapisy rozmów prowadzonych w ramach programu NATO DEEP (NATO Defence Education Enhancement Program), które dają naprawdę ciekawy choć smutny obraz tego co wydarzyło się podczas konfliktu na Ukrainie. Jest to świetna część, która choć pozostaje dosyć wyzuta z wszelkich emocji (rozmówcy to wojskowi, których obejmuje tajemnica działań wojennych) to szczerość i prostota odpowiedzi robi niesamowite wrażenie. Tak naprawdę jest to zapis bezradności ukraińskiego wojska, które nie miało możliwości podejmowania niezbędnych działań z bardzo wielu powodów - od złego wyszkolenia przez przestarzały sprzęt po niedecyzyjności przełożonych. Jest to jednak także ponury zapis tego co ta wojna zrobiła ludziom, którzy nie mogą zobaczyć ani wspomóc swoich bliskich, nie rozumieją dlaczego ludzie urodzeni na Ukrainie twierdzą, że są rosjanami i mają po tej wojnie urazy nie tylko fizyczne, ale także powojenną traumę.

 

Osobiście ukończyłam studia na kierunku fizyczno-biologicznym, ale interesuję się polityką i choć nie wszystkie określenia były dla mnie jasne, to w moim odczuciu książka w całości była czytelna i zrozumiała. Bez wątpienia polecam tę pozycję przede wszystkim osobom zainteresowanym tematem, którym nie straszne polityka, opisy wojskowe czy naukowy żargon, ale w moim odczuciu książka jest napisana w sposób naprawdę zrozumiały i może być też nieco bardziej wymagającą lekturą dla czytelnika-laika.

MB

Już od wielu miesięcy temat wojny na Ukrainie przestał zaprzątać głowy Polaków, albowiem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, media przestały o tej tragedii informować. Przestały już dawno temu, nawet wtedy, gdy realnie działania zbrojne trwały, a ludzie ginęli na ulicach. Polityka.

 

O tej wojnie powinno się natomiast mówić i przypominać. Doszło bowiem do - po pierwsze - złamania postanowień prawa międzynarodowego, a - po drugie - do użycia ku temu dosyć osobliwej taktyki, jaką jest wojna hybrydowa. I o obydwu tych kwestiach jest dość szczodrze w samej książce.

 

Autor przytacza analizę badań, z której wynika wprost, iż "z punktu widzenia prawa międzynarodowego już samo przyłączenie Półwyspu Krymskiego (...) do Federacji Rosyjskiej jest nielegalną aneksją terytorium innego państwa w drodze użycia lub groźby użycia sił zbrojnych. (...) Polegało to na naruszeniu zasady integralności terytorialnej państw, zakazu nieingerowania w sprawy wewnętrzne innego państwa oraz zakazu użycia siły zbrojnej przeciwko innemu państwu. (...) Uznanie działań Rosji za agresję, naruszenie przez nią integralności terytorialnej Ukrainy oraz pogwałcenie wielu zaakceptowanych wcześniej traktatów międzynarodowych nie może budzić wątpliwości. Federacja Rosyjska winna ponieść odpowiedzialność międzynarodową za ewidentne naruszenie norm uznanych przez społeczność międzynarodową" (str. 70).

 

Oczywiście można powiedzieć, że mamy do czynienia z "prawdą objawioną", ale tak się składa, że niby o tym wszyscy wiemy - a jakby kamień w wodę. Dlatego ta książka jest ważna i dobrze się stało, że powstała. Ponadto jest merytoryczna i ograbiona z intencjonalnego oddziaływania na emocjach. Typowa publikacja o charakterze naukowym.

 

Dla kogo jest ta książka?
Wstęp oraz rozdział pierwszy są dla każdego. Opisują bowiem nie tylko pojęcia wojen hybrydowych, ale także (wg tytułu) "Teoretyczne aspekty działań hybrydowych". To omówienie jest dokładne i usystematyzowane, odwołuje się do podziałów dokonywanych na gruncie prawa. Jest rzetelne i wyczerpujące.
Kolejne pięć rozdziałów wymaga już nieco więcej od czytelnika i dedykowane jest zdecydowanie dla tych, których temat książki interesuje bardziej niż przeciętnie. Znajdziemy tu przede wszystkim kalendarium działań na Krymie oraz w obwodach donieckim i ługańskim (rozdział odpowiednio drugi i trzeci). Kolejne dwa rozdziały (czwarty i piąty) to analiza działań zbrojnych na Ukrainie, czyli - ano właśnie - o tym, że złamano prawo, o tym jakie były wobec powyższego nastroje społeczne i o zielonych ludkach też jest. Następnie dochodzimy do rozdziału szóstego, który obejmuje swą treścią rozmowy z uczestnikami operacji ATO, czyli Antyterrorystycznej Operacji na wschodzie Ukrainy. Zawarte tu są relacje z wydarzeń z 2014 roku, czyli z tzw. ukraińskiej wiosny. Jakkolwiek początek tych wydarzeń to kwiecień 2013, czyli zajęcie miasta Słowiańsk. Jeżeli wśród czytelników są laicy działań zbrojnych na Ukrainie, to polecam połączenie lektury książki z analizą strony: https://outride.rs/pl/temat/ato/.

 

Chociaż - jak już wspominałam - książka jest typową monografią naukową, można odnaleźć w jej treści także momenty emocjonalne, które z samego założenia nie mają pełnić takiej roli. Dlatego - jako dla publikacji naukowej - nie jest to zarzut, ale warto zwrócić uwagę, iż trudno ograbić omawiane wydarzenia z pierwiastka człowieczeństwa i zamknąć jednoznacznie w suchej, acz merytorycznej analizie. W recenzowanej książce takie momenty ludzkiego oblicza wydarzeń to właśnie rozdział szósty. Przerażająca jest konstatacja jednego z rozmówców: 
Q: "Dlaczego Rosja zdecydowała się na aneksję Krymu i udział w konflikcie w Donbasie?"

 

A: "Jest cały konglomerat przyczyn, ale jedną z nich była potrzeba integracji własnego społeczeństwa, co rzeczywiście nastąpiło. Ta wojna, poza realizacją celów politycznych, pozwoliła na sprawdzenie różnych elementów hybrydowych, a także sprawdzenie sprzętu i technologii. To, co było na Krymie - "zielone ludziki" bez znaków rozpoznawczych - to sprawdzenie w praktyce nowych elementów i sposobów działania" (str. 194). Czy można - tak jak się to działo i dzieje - spokojnie patrzeć na to, że Ukraina stała się placem manewrowym dla Rosji? Ta książka jest odczarowaniem i głosem za tym, iż na takie zapędy zgody być nie może. Zwłaszcza, że - jak wyrokuje Autor - Donbas to była uwertura.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto