Kwiaty Polski Kolorowa Edukacja

Autor: Krystyna Jędrzejewska SzmekMichał Kryciński

Okładka wydania

Kwiaty Polski Kolorowa Edukacja


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Bacha85

„Kolorowa edukacja” to seria kolorowanek dla dzieci chodzących już do szkoły, zawierających mnóstwo ciekawostek dotyczących otaczającego nas świata. Znajdziemy wśród nich tomy poświęcone historii, technice oraz przyrodzie. Tych ostatnich jest zdecydowanie najwięcej i prezentują głównie polską faunę i florę. Jedną z takich przyrodniczych pozycji są „Kwiaty Polski”, dzięki której młody człowiek może zgłębić wiedzę odnośnie otaczających nas, często pospolitych, dziko rosnących kwiatów.

 

„Kwiaty Polski” zawierają dwadzieścia trzy plansze, na których oprócz dwustronnej kolorowanki, uwzględniającej charakterystykę wyglądu kolejnych roślin znajdziemy też krótką informację lub ciekawostkę na jej temat. Merytorycznie nic nie można tym tekstom zarzucić i fakt, że pisali je przyrodnicy związani z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jest tu znaczący. Ci sami autorzy odpowiadają za inne przyrodnicze książeczki z serii, co pozwala mieć nadzieję, że prezentują się równie dobrze.

 

Kolorowanki są nieprzeładowane szczegółami i prawie pozbawione drobnych elementów. Każda ilustracja zawiera również miejsce na naklejkę zawierającą zdjęcie danej rośliny, dzięki czemu dziecko ma wzór kolorystyczny, pozwalający wiernie oddać wygląd zamieszczonych w książce kwiatów. Rysunki, mimo że nieprzesadnie szczegółowe nie postawiają wątpliwości z jaką rośliną mamy do czynienia. Ktoś znający się na kwiatach bez trudu rozpozna w czarno białych konturach gatunek rośliny, a naklejka oraz opis z nazwą tylko to potwierdzą. Dzięki temu, gdy dziecko znajdzie daną roślinę w ogrodzie, lesie lub parku, również nie będzie mieć większych problemów z jej identyfikacją.

 

Bardzo trafnie zostały wybrane zaprezentowane rośliny. Są to kwiaty albo pospolite (takie jak: mniszek lekarski, stokrotka, niezapominajka,koniczyna czerwona), albo charakterystyczne (między innymi: szarotka alpejska, czy storczyk obuwik. Większość z nich bez trudu młody czytelnik spotka na spacerze po łące, lesie, nad wodą lub w górach. Są to kwiaty kwitnąca od wczesnej wiosny (przebiśniegi i przylaszczki), przez pełnie rozkwitu w maju (konwalie, niezapominajki), aż po letnie i późno-letnie (maki, koniczyna). Kolejnym plusem takiego a nie innego zestawu przedstawionych roślin jest ich łatwy do rozpoznania wygląd. Są to rośliny, które spotkane w naturze trudno pomylić z innymi gatunkami. Dlatego między innymi storczyki reprezentowane są przez obuwika, zamiast któryś ze znacznie pospolitszych różowych storczyków.

 

Ciekawostki o roślinach są dość różnorodne. Począwszy od informacji na temat wykorzystywania danych kwiatów poprzez ich rolę w kulturze, aż po interesujące aspekty związane z ich wstępowaniem w przyrodzie. Nie zabrakło też informacji o tym, że niektórzy z „bohaterów” tej publikacji to rośliny trujące, często wykorzystywane w medycynie.

 

Językowo nie można nic tej publikacji zarzucić. Użyte słownictwo jest dość bogate, ale nie powinno sprawiać problemów młodemu czytelnikowi. Nie zastosowano tu specjalistycznego, botanicznego słownictwa, które mogło by wprowadzić w konsternację. Ciekawostki o roślinach przedstawione są z perspektywy pierwszoosobowej, choć jest to zabieg prawie obojętny jeśli chodzi o odbiór książki.

 

„Kwiaty Polski” z serii „Kolorowa edukacja” to wartościowa produkcja, którą szczerze mogę polecić każdemu dziecku ciekawemu świata. Znajdziemy tu mnóstwo interesujących informacji, a dzięki kolorowankom znacznie łatwiej utrwalić wiedzę odnośnie wyglądu roślin, niż gdyby były to tylko zdjęcia lub obrazki. Dziecko aktywnie uczestnicząc w nadawaniu kolorów kwiatom przyswaja sobie szczegóły i cechy charakterystyczne w ich wyglądzie. Jest to w końcu książka, którą bez problemu można zabrać ze sobą na spacer, tak by młody czytelnik mógł samodzielnie poszukać jej „bohaterów” wśród otaczającej go przyrody.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!