Okładka wydania

Miasto Świętych Mężów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Miasto Świętych Mężów | Autor: Luis Montero Manglano

Wybierz opinię:

Sonrisa

Przyznam szczerze, że z ogromną ekscytacją czekałam na pojawienie się na polskim rynku wydawniczym trzeciej części serii „Poszukiwacze”, która wyszła spod pióra Luisa Montero Manglano. Pierwsze dwie książki bardzo mnie wciągnęły – wartka akcja i ciekawe wątki historyczne przeplatane z sensacyjnymi to wszystko to, czego szukam w literaturze. Nic więc dziwnego, że powieści Luisa Montero Manglano od razu wpadły mi w oko. Sięgnęłam po nie z ogromnymi oczekiwaniami i… nie zawiodłam się. Czy to samo mogę powiedzieć o trzeciej, domykającej cykl części, jaka jest „Miasto świętych mężów”?

 

Czytelnik, który oczekuje od tej powieści porcji kolejnej dobrej sensacji, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, do jakich autor już zdążył nas przyzwyczaić, z pewnością nie będzie zawiedziony. Jestem nawet skłonna stwierdzić, że ta książka dostarcza jeszcze więcej mocnych wrażeń. Dużo tu niebezpiecznych sytuacji, dużo zaskoczeń i… no cóż, o tym tez trzeba powiedzieć, dużo trupów. Wszystko to jednak jest uzasadnione, a powieść wcale nie jest zbyt brutalna – to po prostu dobra sensacja.

 

Oczywiście autor kontynuuje tu wątki, które pojawiły się poprzednio. Wnikliwy czytelnik pewnie pamięta, że główny bohater odszedł z tajemniczego działającego na wpół legalnie Korpusu. W „Mieście świętych mężów” Tirso współpracuje z Interpolem. Przynajmniej na początku, bo w trakcie całej historii spotyka swoich dawnych przyjaciół i to z nimi, znów jako Faro, przeżywa kolejne przygody.

 

Autor zdecydował się na przeniesienie miejsca akcji do Ameryki Południowej. To tutaj, zgodnie z pewną legendą, zostały przeniesione słynne relikwie z Toledo (te same, o których mowa była w poprzednich częściach serii). Przyznam, że choć umieszczenie akcji w puszczy amazońskiej było całkiem dobrym i korzystnym dla historii zabiegiem, mnie trochę rozczarowało. Liczyłam jednak na hiszpańsko-arabskie wątki. To jednak wynika po prostu z moich zainteresowań i, tak jak już podkreśliłam, nie ma wpływu na ogólną ocenę książki.

 

Oczywiście mamy tu też kontynuację wątku tajemniczej organizacji Lilith – w końcu dochodzi do jej starcia z Korpusem Poszukiwaczy, dzięki czemu wyjaśniają się pewne tajemnic, które bardzo intrygują czytelnika już od pierwszej części. Ten motyw, a także motyw tajemniczego Stołu Króla Salomona spinają wszystkie trzy tomy pewną klamrą, sprawiają, że cała historia stanowi zwartą całość. Mimo to jednak autor tak zakończył swoją opowieść, że zostawił sobie możliwość kontynuowania historii Korpusu Poszukiwaczy. Przyznam, że ten fakt bardzo mnie ucieszył, bo chętnie sięgnę po kolejne powieści Manglano.
Jeśli zaś o zakończeniu mowa, nie da się ukryć, że jest bardzo przewidywalne. Zresztą takie wrażenie można odczuć już po lekturze pierwszego tomu. Cała historia w naturalny sposób zmierza do jednego, określonego finału. Nie mogło być zresztą inaczej, choć i tu Luis Montero Manglano podejmuje pewną grę z czytelnikiem i jego przewidywaniami czy oczekiwaniami. I to także można zaliczyć do zalet tej lektury.

 

Myślę, że książka zachwyci wszystkich miłośników historii swoim klimatem przypominających trochę historie Tomb Ridera czy Indiany Jonesa. Daleka jestem od porównywania tych opowieści, jednak skojarzenia narzucają się same – mamy skarb i bohaterów (niemal superbohaterów) go szukających. Jest czarny charakter, który w tych poszukiwaniach przeszkadza. I szybka akcja, w której wątki nawiązujące do historycznych wydarzeń przeplatają się z bardzo rozbudowaną warstwą sensacyjną. Ten pomysł nie mógł się nie udać! Dlatego polecam wszystkim, którzy szukają lektury pozwalającej oderwać się od otaczającej rzeczywistości i takiej, w której po prostu dużo się dzieje.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial