Okładka wydania

Pomorzanie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka Gładzik
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788378356011
 • Wydawca: Videograf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Chorzów
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pomorzanie | Autor: Agnieszka Gładzik

Wybierz opinię:

Justyna

Pomorzanie historycznie to plemię słowiańskie zasiedlające południowy brzeg Bałtyku, wywodzą się od nich dzisiejsi Kaszubi. Jeszcze przed rozbiorami Polski Pomorze znajdowało się pod mocnym wpływem kultury niemieckiej, jednak to spektakularny rozwój gospodarczy Niemiec początku XX w. spowodował, że Pomorzanie pozostając ciągle Polakami stali się częścią tego lepszego, cywilizowanego i bogatszego Zachodu.

 

Agnieszka Gładzik w swojej książce dotyka ważnej kwestii jaką staje się przynależność do grupy społecznej, związanie z regionem i jego tradycjami. Jej bohaterowie tworzą unikatowy projekt mający na celu zespojenie ludności. W myśl tego nurtu Pomorzanin to ktoś dumny z tego, że zawsze znajduje się „pomiędzy” kulturą i społeczeństwem niemieckim a polskim. Podkreślanie wielokulturowości ziem rodzi szacunek, a głównym celem jest wiara w jedność Pomorza.

 

Szczecin – jako miasto głównej akcji – miasto na styku dwóch krajów. W nim splotą się w wojennych czasach losy osieroconej Niemki Heike i przybyłej z Poznania Doroty, więź przetrwa całe życie i zdeterminuje losy wielu osób. To tu zaprzyjaźnią się też współcześni Katarzyna, Agata i Zoltan. Miasto będzie świadkiem trudnej przyjaźni toczonej przeciwnościami losu, schronieniem dla silnych kobiet, które będą walczyły o siebie, swoje rodziny i prawdę, czasem na przekór wszystkim, emocjonującej miłości. Mamy tu także współczesne powroty z emigracji i próby wpasowania się w polską rzeczywistość. W tle echa wysiedlania Niemców z Pomorza, zasiedlanie ziem odzyskanych przez Polaków, komunistyczne rządy Sowietów, antykomunistyczne demonstracje 1968 roku, czasy nam współczesne (2016 rok). Jest rozmach!

 

Nie jest to książka łatwa, choć napisana jest w miarę lekko i przystępnym językiem. Autorka trochę skomplikowała rwąc akcję na małe kawałki, dodatkowo mocno przeskakując w czasie. Początkowo ten zabieg zapunktował w trakcie lektury, z czasem stał się lekko irytujący, szczególnie gdy czyta się z przerwami. Na szczęście sporo wysiłku poświęciła na wykreowanie postaci, dzięki czemu bohaterowie są wiarygodni, mają mocne charaktery i charyzmę, a życiowe zdarzenia są realne.

 

Tak, z czystym sumieniem mogę przyznać, że „Pomorzanie” to też źródełko wiedzy historycznej, opakowano w zbeletryzowaną formę. Może nie ma tu czystej historii i faktów ale autorka zmyślnie wplata w życie bohaterów dzieje Pomorza oraz trudną sytuacją wojennej ludności, żyjącej na styku Niemiec i Polski. Na każdym kroku autorka stara się podkreślać, że wojna to nie tylko zniszczone miasta i ofiary, ale też ludzie którym przyszło żyć w nowej rzeczywistości, odbudowywać egzystencję na gruzach historii. Mocno widać związanie autorki ze Szczecinem, jej trud włożony w zgromadzenie i usystematyzowanie wiedzy, by na końcu ubrać ją w zgrabną powieść. Duży plus stawiam także przy wpleceniu do treści książki niemieckich nazw topografii miasta wraz z jego polskimi współczesnymi odpowiednikami, z pewnością miły smaczek dla mieszkańców i miłośników Stettina.

 

Tak, jest to książka uniwersalna, można „podłożyć” inny region w wojennych czasach czy inny projekt. Śledzenie trudnych losów w trakcie wojennej zawieruchy wzbogacone skomplikowanymi relacjami dobrze się czyta i sprzedaje. Choć niełatwy to wdzięczny dla pióra temat. Zmusza jednak do przemyśleń i refleksji.

 

Niestety rozczarowuje okładka poprzez wykorzystanie zdjęcia z popularnego stocka - magazynu fotografii, dostępnych bez tantiem. Lepsze wrażenie zrobiłaby dobrze zaprojektowana grafika czy nawet fotografia tytułowego Pomorza.

 

Agnieszka Gładzik – znana czytelnikom z powieści „Republika” (wyd. 2015 rok), z wykształcenia filolog anglistyki, pasjonatka języka i kultury zachodnich sąsiadów. Dobrym uzupełnieniem książki jest profil autorki na Facebooku, na którym gromadzi wiele ciekawostek na temat Szczecina, wzbogaconych świetnymi zdjęciami miasta czy zdradza kulisy pracy nad powieścią.

 

Dla kogo „Pomorzanie”? Dla wszystkich, ze wskazaniem na czytające kobiety. Tak, włożyłabym ją na półkę z babskimi powieściami. Jednak nie kategoryzuję jej jako łatwą-miłą-i-przyjemną, głównie przez wątek historyczny. Dobra opowieść, podział na wtedy i teraz, dużo faktów i historii. Tak lubię.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial