Okładka wydania

Ajurwedyjskie Przepisy Z Lokalnych Produktów Starożytna Mądrość We Współczesnej Kuchni

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 6 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 7 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Ajurwedyjskie Przepisy Z Lokalnych Produktów Starożytna Mądrość We Współczesnej Kuchni | Autor: Katharina E. Weyland

Wybierz opinię:

Księżycova

Odkąd założyłam swoją rodzinę i wyfrunęłam do własnego gniazda zaczęłam poważnie interesować się kulinarią. Choć kuchnia nigdy mnie szczególnie nie przyciągała nastał w moim życiu moment, gdy polubiłam gotować dla rodziny i spędzać wolne chwile właśnie w kuchni - sercu domu. Od kilku miesięcy zaczęłam także tworzyć w swej kuchni małą biblioteczkę, składającą się z książek kulinarnych. Tak oto, dzieki uprzejmości serwisu Sztukater, do mojej kolekcji trafiła książka Kathariny E. Weyland pod tytułem: "Ajuwerdyjskie przepisy z lokalnych produktów. Starożytna mądrość we współczesnej kuchni". Książka została wydana przez wydawnictwo Vital, specjalizujące się w dziełach z szeroko rozumianej dziedziny zdrowia. Książki, które są przez nie wydawane na rynek, propagują przede wszystkim zdrowy styl życia.

 

Autorka książki - Katharina E. Weyland jest mieszkanką Sri Lanci. Zawodowo jest certyfikowanym coachem. Specjalizuje się w racjonalnym i zdrowym odżywianiu. Od wielu lat zajmuje się również nauką płynącą z indyjskiej mądrości, która stanowi uzupełnienie zachodniego doradztwa żywieniowego. Opierając się na prostocie i niezawodnej skuteczności stworzyła swój unikalny styl ajuwerdy. Powstał on w oparciu o jej bogatą wiedzę oraz zdobyte doświadczenia.

 

Przyznam szczerze, iż książkę wybrałam z dwóch przyczyn. Po pierwsze - moją uwagę przyciągnęła bardzo ciekawa, klimatyczna okładka w turkusowych barwach przedstawiającą miseczkę pełną kiełków (?). Po drugie zaś, bardzo zainteresowało mnie pojęcie ajurwedy, z którym spotkałam się w swoim życiu po raz pierwszy.

 

Po zagłębieniu się w temat odkryłam, iż ajurweda to niekonwencjonalny system medycyny indyjskiej wywodzący się ze starożytności. Termin składa się z dwóch członów "ajuh" oraz "weda", które kolejno oznaczają "życie" oraz "pismo dewangari)". Razem oznaczają "wiedzę o życiu", bądź "przebieg życia". Ajurweda obejmuje tematy zdrowia zarówno fizycznego, psychicznego jak również duchowego.

 

Zdecydowanie na duży plus oceniam szatę graficzną książki. Barwna okładka, zdobione brzegi pojedynczych stronic wewnątrz książki, ilustracje poszczególnych produktów, a także gotowych dań załączonych do przepisów.

 

Pierwsze stronice przedstawiają szczegółowy i uporządkowany spis treści, pozwalający na łatwą i szybką migrację po stronach. Następnie, co bardzo mnie urzekło, wita nas ajurwedyjski cytat: "Medycyna nie przynosi żadnego pożytku, gdy nasza dieta jest niewłaściwa. Gdy nasze odżywianie jest prawidłowe, medycyna staje się zbędna."

 

Książka Weyland pomaga przygotować zdrowe, przywracające równowagę w naszym organizmie dania, określić zestaw dosz (vata, pitta, kapha) oraz wprowadzić cenne i zdrowe nawyki. Dzięki niej poznamy liczne przepisy na napoje, śniadania, przystawki, zupy, dania główne, desery i przekąski idealne dla każdego. Ponadto autorka zapewnia, iż dzięki ajurwedyjskim rytuałom przedstawionymi w lekturze w mig odmienimy nasze dotychczasowe nawyki żywieniowe i osiągniemy lepsze zdrowie i samopoczucie. Co również jest bardzo istotne - czytelnik dzięki załączonemu testowi na określenie kondycji ciała ma możliwość analizy indywidualnej.

 

Dzieło "Ajurwedyjskie przepisy z lokalnych produktów" zawiera sto trzydzieści trzy strony pełne cennej starożytnej wiedzy, którą możemy w prosty sposób praktykować w codziennym życiu. Ze szczerego serca polecam tę książkę wszystkim fanom zdrowego trybu życia, a przede wszystkim zdrowego odżywiania. Przyznaję jej ocenę prasową w skali od 1 do 6 w wysokości 5. Nie jest to ocena w wysokości 6 tylko dlatego, iż mogłaby posiadać znacznie więcej tak ciekawych i pożywnych przepisów, które bardzo przypadły mi i moim bliskim do gustu.

Sylfana

Ajurwedyjskie przepisy z lokalnych produktów. Starożytna mądrość we współczesnej kuchni to książka kulinarna łącząca przepisy współczesne z tradycjami gastronomicznymi naszych przodków, którzy wierzyli w istnienie różnych typów organizmów, które w odmienny dla siebie sposób reagują na konkretne substancje odżywcze i produkty. Autorka tej pozycji w sposób przystępny tłumaczy czytelnikowi filozofię odżywania, starając się zaakcentować fakt, że pożywienie nie jest dla nas ważne tylko ze względów fizjologicznych i zmysłowych doznań, ale także z powodu naszej ogólnie pojętej kondycji fizycznej, charakteru, sposobu życia. Książka ta, choć niewielka rozmiarowo, zawiera wszystkie najważniejsze informacje wprowadzające w temat, szata graficzna i odpowiednie tabelki pozwalają zaciekawionemu odbiorcy określić naszą „doszę”, czyli typ charakterologiczno – fizyczny i dzięki temu swobodnie możemy się później przemieszczać między przepisami i recepturami, wybierając takie, które są dla nas dedykowane.

 

Autora bardzo roztropnie rozpoczyna swój kulinarny wywód od wytłumaczenia jeszcze nieświadomemu czytelnikowi, czym właściwie jest ajurweda i dlaczego właśnie po tę filozofię odżywiania sięgnęła. Dla odbiorcy, który dopiera rozpoczyna swoją przygodę z tą szkołą myśli gastronomicznej, informacje zawarte we wstępie będą niebywale ważne, pomogą zrozumieć, w jaki sposób dobierać posiłki oraz jaka powinna być ich częstotliwość. Innymi słowy, wstęp jest tutaj konieczny i autorka była uwrażliwiona na potrzeby początkującego „ajurwedysty”. Kolejnym etapem wprowadzenia w temat są wcześniej wspomniane kolorowe, ładne graficznie tabelki i pewnego rodzaju test osobowości, który jednomyślnie określa nasz rodzaj doszy. Generalnie jest to świetny pomysł i ta nieskomplikowana forma graficzna powinna pomóc w odnalezieniu się w regułach tej filozofii.

 

Przechodząc już do samych przepisów, autorka pokusiła się o podzielenie ich na kategorie, takie jak: śniadania, zupy, przystawki, desery, kolacje itd. Oprócz jedzenia mamy również wyróżnione ciekawe napoje i koktajle odżywcze oraz herbaty – stanowi to odpowiednie dopełnienie przepisów dań. Receptury na pierwszy rzut oka mogą wydać się dosyć skomplikowane, a same produkty potrzebne do ich zrealizowania nieosiągalne, jednak należy pamiętać, że żyjemy w czasach, gdzie sklepy z ekologiczną i zdrową żywnością znajdują się prawie w każdym mieście. Jednak minusem niektórych tych przepisów, bo nie wszystkich oczywiście, będzie cena danych ciężej dostępnych składników. Należy się więc liczyć z tym, że niektóre dania będą dosyć „kosztowne”. Autorka jednak próbuje załagodzić ten problem i proponuje swoim czytelnikom zamienniki europejskie dla niektórych składników, także mamy jakąś tańszą alternatywę.

 

Bardzo ważna w książce kulinarnej jest oczywiście szata graficzna. Tutaj ilustracji dań nie ma na każdej stronie, jednak jest ich dosyć dużo. Ładnie komponują się one z opisami. Mamy również poszczególne ważniejsze frazy zaakcentowane i podkreślone inną czcionką, wszystko ładne ze sobą współgra, choć, tak jak już wcześniej wspomniałam, książka formatowo jest mała. Jednak jej wielkość nie stanowi wartości środka, który jest bogaty w informacje, przepisy i wyjaśnienia.

 

Polecam wszystkim ciekawym tematu oraz tym, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego w kuchni. Myślę, że warto się skusić i zapoznać z tą pozycją.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto