Okładka wydania

Ogród Zuzanny Tom 1 Miłość Zostaje Na Zawsze

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ogród Zuzanny Tom 1 Miłość Zostaje Na Zawsze | Autor: Jagna KaczanowskaJustyna Bednarek

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Tytułowa bohaterka Ogrodu Zuzanny – powieści Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej – nie należy do tych kobiet, które łatwo się poddają. Życie w Starej Leśnej, w podupadającej willi, w której dach, ale nie koszty, trzeba dzielić z gderającą wiecznie matką, dorastającym dwunastolatkiem (który, jak na swój wiek i tak jest oazą spokoju w porównaniu z wyczynami innych chłopaków w jego wieku) oraz babcią, nie należy do najłatwiejszych. Cztery pokolenia na niewielkiej przestrzeni to bomba, która w każdej chwili może wybuchnąć. Najbardziej opanowaną i uśmiechniętą osobą w rodzinie pań Czaplicz jest seniorka rodu. Cecylia znana jest z dobroci serca, otuchy, którą obdarza swych gości i tego, że w każdej chwili jest w stanie wysłuchać nawet najbardziej zagmatwanych historii miłosnych. Babcia jest dla Zuzanny ostoją, na której może się wesprzeć, gdy syn lub Krystyna dają jej w kość. Matka bohaterki niezwykle skutecznie jest w stanie posuć jej humor, piętnując wszystkie wady córki i wytykając nawet najmniejsze życiowe potknięcia, a zwłaszcza zupełny brak jakiegokolwiek mężczyzny w ich domu, na którego silnym ramieniu można by się wesprzeć w trudnych chwilach. To jednak nie koniec problemów głównej bohaterki. Oprócz tego, że życie rodzinne nie należy do udanych, a uczuciowe jest w zupełnej rozsypce, w pracy musi zmagać się z szefem przypisującym sobie wszystkie sukcesy swojej podwładnej. Sytuacja jest na tyle absurdalna, że Zuzanna i Robert Kozak znają się jeszcze z czasów studenckich. Mimo to szef życzy sobie, by młodsza koleżanka zwracała się do niego po imieniu. Ucieczką od wszystkich problemów są dla Zuzanny kwiaty i świat roślin. Sadzenie, pielęgnowanie ich, a także tworzenie ogrodowych aranżacji jest dla Zuzanny nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy i utrzymanie rodziny, ale także pasją, w którą wkłada całe swoje serce. Po kilkunastu trudnych latach los wreszcie się do Zuzanny uśmiechnie. Główna bohaterka przekona się, że stara miłość nie rdzewieje, a prawdziwych uczuć czas nie zabija.

 

Miłość nie jest jedynym tematem powieści. Autorki poruszyły także kwestie samotności, poczucia niespełnienia, trudnego okresu dorastania i szukania samego siebie, ale także toksycznych relacji z rodzicami, których wzorce postępowania często są powielane.

 

W powieści spotkać można także dwie przyjaciółki Zuzanny. Kazia będzie musiała zmierzyć się z samą sobą i zrozumieć, że jej dorastająca córka przestaje być dzieckiem, a więc wymaga zupełnie innego traktowania niż dotychczas. Wiola wpada w coraz to nowe, toksyczne związki z mężczyznami, którym całkowicie się podporządkowuje i wierzy we wszystkie serwowane jej kłamstwa. Każda z kobiet wprowadza do powieści zupełnie inną historię i zupełnie inne problemy. Czytelniczki w niektórych bohaterkach będą mogły zobaczyć siebie, a wraz z nimi znaleźć wyjście z kłopotów. Oprócz przyjemności czytania, to druga bardzo ważna funkcją, jaką spełnia literatura kobieca.

 

Powieść napisać jest z uszczypliwym poczuciem humoru. Ciekawym i bardzo trafionym pomysłem na książkę okazało się wykorzystanie wiktoriańskiego słownika roślin. Zuzanna ukazuje nam tajniki niezwykle kunsztownej mowy kwiatów. Jak się okazuje, rośliny, które kupujemy bliskim nam osobom lub te, które sadzimy w ogrodach, znaczą o wiele więcej niż się nam wydaje.

 

Miłość zostaje na zawsze to pierwszy tom cyklu Ogrodu Zuzanny. Zachęcił mnie do sięgnięcia po pozostałe fragmenty opowieści o losach głównej bohaterki i jej najbliższych. To książka, z którą można spędzić ciepłe, wiosenne popołudnie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial