Okładka wydania

Pozdrowienia Ze Świata

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pozdrowienia Ze Świata | Autor: Dominika Dymińska

Wybierz opinię:

Sylfana

Dominika Dymińska swoim tomikiem poezji rzeczywiście wysyła nam pozdrowienia ze świata – tego współczesnego, opanowanego przez mass – media, social – media, portale społecznościowe i ogrom internetowych aplikacji. Autorka świetnie porusza się w tej wirtualnej przestrzeni, bawi się językowymi metaforami i powszechnie znanymi symbolami sfery profanum – naszymi ziemskimi problemami i dylematami, awanturami politycznymi i tymi pierwotnymi, a zarazem najważniejszymi – relacjami międzyludzkimi, zagmatwanymi w sieci technologiczne i wirtualne. Choć mowa tu o zabawie, niczego zabawnego nie odnajdujemy jednak w treści jej prostych i dosadnych przesłań, w których akcentuje się problemy z komunikacją i zrozumieniem fundamentalnej prawdy o wartości samego człowieka, a nie całej materialnej otoczki, którą sztucznie tworzymy do łechcenia własnego ego.

 

Podstawowym tematem i kluczową postacią wierszy jest kobieta i aktualnie towarzyszące jest problemy tożsamościowe. Podmiot liryczny, który często przybiera pierwszoosobową narrację liryczną mówi o tym, że ciężko znaleźć mu (a właściwie - jej) miejsce w dzisiejszym społeczeństwie, boi się o swoją pozycję, która cyklicznie na przestrzeni czasów jest degradowana poprzez szowinistyczne i niehumanitarne zapędy mężczyzn, tych z najbliższego otoczenia, jak i dalszego – polityków, dyplomatów, przedsiębiorców, ludzi biznesu. Dymińska nie boi się trudnych i intymnych, na wskroś fizjologicznych tematów – takich jak aborcja, poród, menstruacja. Ważne jest to, że zawsze staje po stronie płci żeńskiej – jest ich obrończynią, prawdziwą opiekunką i pocieszycielką. Nie stroni od ostrych słów, cięty język jest jej nieodzownym poetyckim atrybutem.

 

Kolejne pozdrowienie pełne gorzkiego przesłania trafia do ludzi żyjących dla wirtualnych znajomych, przyjaciół, szukających prawdziwości, w sztucznym, ustawianym świecie mediów społecznościowych. To, co kiedyś było nie do pomyślenia, staje się sensem życia wielu z nas, a to niekoniecznie jest dobry objaw naszego stanu psychicznego i systemu wartości.

 

Tematów i problemów jest tu właściwie wiele – każdy z nich trudny, oczekujący rozwiązania i obiektywnej odpowiedzi, która, co nie zdarza się często w tekstach lirycznych zbudowanych na ogromie pytań, pada właściwie w każdym z wierszy, i dzięki temu dowiadujemy się, jaki jest osobisty stosunek podmiotu lirycznego do podejmowanych zagadnień. Postaci wypowiadającej się w rozważaniach bardzo często towarzyszy sarkazm, ironia, gwałtowne i ostre riposty na niesprawiedliwości tego świata.

 

Co do gatunkowości tego niewielkiego zbioru, można opisać go jako nowoczesną hybrydę poezji ze sztuką prozatorską, gdyż choć niewątpliwe mamy przed sobą wiersze, są one napisane w konwencji tekstu epickiego. Przybierają one również wiele innych cech tego gatunku – mam na myśli dosadność i bezpośredniość w opisywaniu świata przedstawionego, szczegółowość, stylistykę, wykorzystywane słownictwo odraz środki stylistycznego przekazu.

 

Pozdrowienia ze świata wywarły na mnie duże wrażenie – choć nastawiałam się na miałkie poetyckie rozważania o wszystkim i o niczym, to dostałam ogromną bombę wartościowego tekstu, który dotyczy także mnie osobiście. Wszystko, co jest napisane w tym zbiorku jest trafione w punkt, głęboko więc utożsamiam się z przekonaniami i światopoglądem autorki, jak i samego podmiotu wypowiadającego się. Kawał dobrej literatury o sznycie feministycznym, Totalnie moje klimaty. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial